Ковачевић: Поново ћу се кандидовати за предсједника општине
Власт у Никшићу била је стабилна, има ли смо пуни мандат, што је видимо, ријетка ствар када је Црна Гора у питању, казао је предсједник Општине Никшић Марко Ковачевић. Он је у емисији „Зором“ на АДРИА ТВ рекао да изборе у априлу дочекују мирно, те да ће се он поново кандидовати за предсједника општине и тражити повјерење грађана.
„Нисмо имали неких већих потреса, одрадили смо мандат до краја, и урадили доста позитивних ствари за наше грађене. Дочекујемо мирно изборе у априлу. Никшић је била запостављена општина, а највећа у Црној Гори. Заиста је било доста посла. Ми смо имали само 1,5 милиона еура у каси када смо дошли на власт, финансије су сада стабилне. Имамо од седам до 10 милиона на ручуну, што је добро за бројне инфраструктурне пројекте које радимо“, рекао је Ковачевић.
Према његовим ријечима, преко 40 инфраструктурних пројеката је завршено у Никшићу у претходном периоду, а само прошле године 17.
„Ову годину смо почели успјешно, почели смо да правимо игралиште у ОШ „Милија Никчевић“, проширивање паркинга Под Требјесом јер тамо треба да буде спорско – рекреативни центар изграђен у наредној години. Људи виде да се ради. Почеле су накнаде за породице са троје и више малољетне дјеце. Наш рад би оцјенили позитивно“, сматра Ковачевић.
Ипак, како је рекао, њихов рад пратили су покушаји дискредитације по основу националне или политичке припадности.
„Што се самог рада тиче, ту нема много замјерки а и када их има, нијесу логичне већ замјерке засноване на некој политичкој нетрпељивости. Имали смо добру сарадњу са свим владама, ми смо као локална самоуправа промијенили три владе али смо са свима одлично сарађивали“, појаснио је Ковачевић.
На питање да ли ће се опет кандидовати за предсјендика општине, рекао је да има обавезу да заврши оно што је започео.
„Сигурно ћу тражити повјерење и овај пут“, најављује он.
Цетиње рањен град, рањенику не треба солити рану
Оно што се десило на Цетињу је велика трагедија за цијелу Црну Гору, рекао је Ковачевић, наводећи да се сво друштво налази у стању шока.
„Сад да ли неко покушава да то стање искористи да за ове или оне ствари показаће вријеме. Не треба солити ране и упирати прстом, ово је озбиљан проблем и проблем свих нас, трагедија која се свима нама десила. Потребно је сагледати то у неком већем обиму и шта је све допринијело до таквих последица“, рекао је Ковачевић, коментаришући протесте студентске групе „Камо сјутра“.
Ипак, он је рекао да имамо персоналну кривицу.
„Знамо да је злочинац злочинац, а жртве су жртве. Наравно да треба да се предуземе одговорност, али након што се сагледа темељно шта се догодило. Право на протест има свако, у том смили немам ништа против, али сматрам да у томе није рјешење проблема који имамо нити да ћемо на тај начин доћи до узрока како је до тога дошло“, поручује Ковачевић.
На питање како коментарише што једна група грађана као кривце таргетира Цетиње, а друга СПЦ, Ковачевић понаваља да је друштво у стању шока.
„То раде људи јер су шокирани трагедијом и покушавају себи да објасне шта се догодило. Сви полазе од својих размишљања, али када су медији у питању они имају одговорност како ће се одређене ствари пласирати. Видјели смо да је „Акутелно“ пласирао тезу против СПЦ. Невјероватно је оптуживати највећу вјерску заједницу, или са друге стране, цијели један град – Цетиње, због тога што се десило, то нијесу паметне ствари“, сматра Ковачевић.
Подвлачи да је само десетак дана прије трагедије именован нови директор Управе полиције, који није ни стигао да се упозна сва свим и предузем све мјере. С друге сране, и само Министарство је, како наводи, наглашавало са каквим се проблемима суочава, па сматра да је ово последица неког стања које је дуготрајније.
„Цетиње је рањен град, када је неко рањен треба му помоћи а не солити рану. Треба да имамо разумијевање једни за друге, а не да упиремо прстом“, истакао је он.
О неочетништву
Ковачевић за себе истиче да је Србин и вјерник Српске православне цркве, док етикете „четник“ и „неочетник“ одбацује.
„Та прича о четништву је ствар историје, завршена у Другом свјестком рату. Имам своје погледе на историју, трудим се да сазнам шта је некада било. Што се тиче тог неочеништва не подржавам идеју југословнства, а тај четнички покрет је био југословенски у политичком смислу, тако да у том дијелу не могу бити никако неочетник“, закључио је он.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Nemoj obraza ti ako znas sta je to.Spasi i nas i sebe.