Козомара: Додикова побједа значила би мир и стабилност РС
1 min readОпшти избори у Босни и Херцеговини биће одржани у недељу 7. октобра. На њима ће 7.497 кандидата из 128 политичких субјеката покушати да освоје 518 мандата у централним и ентитетским институцијама задобивши повјерење 3.352.933 грађана са правом гласа, преноси Спутњик.
Према најавама из Централне изборне комисије БиХ, избори ће оквирно коштати 8.500.000 конвертибилних марака, односно 4.350.000 евра. За овогодишње изборе пријављено је 30 политичких субјеката више него за прошле опште изборе, који су одржани 2014. године.
Грађани БиХ у недељу бирају три члана Предсједништва БиХ, председника и два потпредседника Републике Српске , посланике Парламентарне скупштине БиХ, Народне скупштине РС, парламента Федерације БиХ и скупштина десет кантона у ФБиХ.
Оно што може да забрине то је могућност немира током и послије одржавања избора. Тешко је предвидјети шта би се могло догодити у различитим изборним сценаријима, каже бањалучки аналитичар Анђелко Козомара, али побједа коалиције окупљене око Додиковог СНСД-а и на нивоу ентитета и на нивоу БиХ значила би велику сигурност и стабилност за Републику Српску.
Истовремено та би победа изазвала доста потреса на нивоу БиХ, сматра Козомара.
„Знамо да су предизборна обећања једно, а стварност друго. Међутим, само мањи дио онога што Додик најављује ако постане члан предсједништва, било би довољно да изазове велике потресе и несугласице са бошњачким политичким представницима. Без обзира на тај могући сценарио, не верујем да БиХ улази у било какву кризу физичких размјера, односно демонстрација или сукоба, прије свега зато што су овдје од 1995. године стациониране снаге НАТО-а, које су по Дејтонском споразуму дужне да одржавају мир“, објашњава он.
Побједа савеза за победе на оба нивоа значила би, према Козомарином мишљењу, слабију позицију за РС унутар БиХ, јер се та политичка групација показала као више заинтересована за централизацију власти на рачун ентитета.
Најгоре по РС била би ситуација слична оној у протекле четири године, када је на нивоу РС власт формирала једна коалиција, а на нивоу БиХ друга.
„Ту би било поново сукоба и несугласица, диоба на патриоте и издајнике, све би то довело до даљег економског урушавања РС, даљег исељавања младих и имало би катастрофалне последице“, каже Козомара.
Козомара искључује могућност немира већих размера, али не искључује да би појединци или мање групе могли да покушају да изазову мање ексцесе.
„Може се догодити да на сам дан избора буде појединачних ексцеса, али они не могу да се прошире, не могу да изазову веће немире.“
Рејтинг опозиционог СДС-а озбиљно је уздрман, додаје он, вејешћу да је зољу на пословну зграду Аграма у Бањалуци испалио њихов активиста.
„Они су свјесно изазивали неспокојство Бањалучана представљајући Бањалуку као несигуран град, што апсолутно није тачно. Бањалука је један од најсигурнијих градова у Европи. Откривање починиоца тог терористичког акта је озбиљно уздрмало позиције СДС-а и нису случајно отказали завршни митинг који је био предвиђен за 5. октобар“, закључује Козомара.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: