ИН4С

ИН4С портал

Краков: Подсјетници историје која је обележила 20. вијек у Европи, па и код нас

1 min read
Разрушен током Другог свјетског рата, и поновно откривен након пропасти комунистичког режима и Спилберговог остварења Шиндлерова листа, Казимир је данас постао туристичка атракција и спирутуално мјесто за ходочашће Јевреја

Пише: Драган Антић

Невјероватно лијеп и културно – богат град који је некако успео да преживи Други свјетски рат, Краков сажима љепоту Централне Европе. Пољаци су освјежавајуц́е скромни и пристојни, нема дурења и препотентности када говорите енглески са њима, они поздрављају туристе са топлином и отворених руку. Њихова храна је природна и невјероватно јефтина. Али зашто нам прија одлазак тамо, и уједно, зашто толико мало о Пољацима знамо? Важно је истаћи и да смо менталитетом веома блиски, а неријетко нас одушеве и организовани протести Пољака у подршку српском Косову!Овај град је веома богат историјом коју је стекао кроз вијекове постојања, а која је нарочито обликована током Другог свјетског рата. Погледајте које су то грађевине и догађаји који представљају праве подсјетнике историје Кракова, а самим тим и читаве Европе!

Централни трг

Централни трг Кракова (Runek Glowny) представља средиште града још од времена када је историјска четврт Стари Град добила садашњу мрежу улица у 13. вијеку. Површина по којој се трг простире је невјероватна и износи 10 ари, што га чини највец́им тргом од свих средњевековних градова Европе. Истовремено, то је свакако један од најљепших простора за шетњу.
Главне знаменитости Кракова на Централном тргу су Градска кућа у готском стилу из 13. вијека, величанствена црква Девице Марије из 14. вијека са невјероватним Великим олтаром и сићушна црква Светог Адалберта која датира из 11. вијека. Практично, свих 47 објеката на тргу се могу похвалити значајном историјским и / или архитектонском вредношћу.

Трг је препун ресторана и продавница, и врви од људи и активности. Можете се провозати кочијама, изнајмити segway, уживати у локалним посластицама и дивити се погледу.

Такође се можете укључити у бесплатне туре обиласка града које почињу на тргу. Пољаци су јако страствени када је у питању очување њихове културе и несебично шире приче о историји своје земље. Овај обилазак говори о срцепарајућој причи како су Јевреји били расељени у Кракову. Ходајући њиховим стопама, сазнаћете како су оформили Јеврејску четврт и обликовали град за сва времена.

Јеврејска четврт (Kazimierz)

Историја ове четврти може се пратити уназад до 1335. године, када је званично основана на острву ван Кракова од стране краља Казимира Великог. Тек 1495. Године када су Јевреји протерани из Кракова, почели да масовно да прелазе ријеку како би живјели овдје.
Разрушен током Другог свјетског рата, и поновно откривен након пропасти комунистичког режима и Спилберговог остварења Шиндлерова листа, Казимир је данас постао туристичка атракција и спирутуално мјесто за ходочашће Јевреја. Ово је мјесто које има своју причу, па је корисно поменути да ако некад будете посјетили Краков, искористите и туре локалних водича Туристичке организације Пољске.

Казимир има две главне тачке: ул . Сзерока, дуга и широка калдрма гдје се налазе Стара Синагога на једном крају и бројни ресторани дуж ње; и Плац Нови, мали трг са бувљом пијацом и бројним баровима и кафиц́има и узбудљивим ноц́ним животом. Али Казимир није само ноц́ни живот – јеврејска култура доживљава препород кроз јеврејски годишњи културни фестивал који се одржава овдје крајем јуна. Фестивал траје девет дана и има разних врста концерата, предавања, тура и радионица. Традиционална јеврејска клезмер музика је посебна атракција, као што су и седам синагога у овој области.

Аушвиц

Нешто више од 50 километара западно од Кракова лежи мали град Освиецим, мјесто које не би било ни по чему посебно и које је могло да остане у релативној тами да није било одлуке нациста за изградњу концентрационог логора Аушвиц-Биркенау тамо. Од краја рата, локација је сачувана као музеј и спомен, коју посјећује више од милион људи годишње.

Иако је генерално највише познат по огромном броју Јевреја тамо убијених, треба наглас да је значајан број не-Јевреја Пољака умро тамо. Обилазак кампа је дио наставног програма пољских школа. Имајте на уму да за многе посјетиоце ово може бити дубоко дирљиво искуство.

Фабрика Оскара Шиндлера

У 2010. години, Фабрика емајлираних производа Оскара Шиндлера ( пуни назив ) поново је отворена за јавност као музеј свјетске класе. Прича о Оскару Шиндлеру и његовим запосленим је она која је добро позната, јер је Шиндлерова листа, филм Стивена Спилберга ( који је скоро у потпуности сниман у Кракову ) испричао ову причу публици широм свијета у 1993. години. Иако је та прича покривена многим догађајима који су се десили управо овдје, музеј заправо ставља град Краков у главну улогу његове сталне поставке под називом: “ Краков током нацистичке окупације 1939-1945’’.

Историја појединих становника Кракова испуњава посјетиоце кроз изложбу која покрива рат 1939. године, свакодневни живот под окупацијом, судбину Јевреја, подземни покрет отпора града и више, користец́и архивска документа, фотографије, радио и филмске снимке, артефакте и динамичне мултимедијалне инсталације.
Данас све више наших младих одлази на путовање у Краков за Нову годину, не би ли се провео добро, али не преостаје ништа друго, него да их савјетујемо и да се окрену око себе и размисле о тежини коју овај град носи за цијелу Европу! Управо та мјешавина љепоте и монструозности оставља јак утисак који је могуће доживјети само на малом броју одабраних мјеста, а пољска пријестоница је свакако међу њима.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *