Кредит Милоша Меденице „завршио“ код Нововића
1 min readВрховно државно тужилаштво (ВДТ) предало је Специјалном државном тужилаштву (СДТ), на чијем челу је Владимир Нововић, информацију о могућем незаконитом одобравању кредита Инвестиционо развојног фонда (ИРФ) компанији Милоша Меденице, сина бивше предсједнице Врховног суда Весне Меденице.
Ту информацију потврдила је државна тужитељка Лидија Вукчевић.
„Обавијештавам да смо вашу информацију од 4. марта 2024. године, у којој се изражава сумња у законито поступање службених лица Инвестиционо развојног фонда Црне Горе АД у поступку одобравања кредита за рефинансирање правном лицу „Тими“ ДОО Подгорица, са прилозима, актом Ктр.бр47/24 од 6. марта 2024. године, доставили на надлежно поступање Специјалном државном тужилаштву“, наводи се у обравјештењу у које је Врховно државно тужилаштво доставило Акцији за социјалну правду.
Документ је потписала Лидија Вукчевић.
Фирма Меденице, “Тими”, регистрована је 2013. године за трговину на велико чврстим, течним и гасовитим горивима и сличним производима.
Меденица је у притвору, а раније је оптужен од СДТ-а за друга кривична дјела, као и Весна Меденица и још један број особа.
Из Акције за социјалну правду 0тврде да је ИРФ 2017.године и 2018.године имао програмску линију за рефинансирање кредита, које је одобравао фирмама које су се бавиле производњом, туризмом, угоститељством, услугама, трговином и пољопривредом.
Меденичина фирма је 13. новембра 2017. године поднијела захтјев ИРФ за добијање кредита, којим би затворила свој кредит код Прве банке, узет у октобру 2016. у износу од 200 хиљада евра. Основна дјелатност ове компаније била је трговина нафтним и гасовитим горивима
Намјена тог кредита код Прве банке, како су саопштили из АСП-а, из октобра 2016. била је “рефинансирање из линије ИРФ-а”, а одобрен је уз ефективну камату од 5,05 одсто годишње и на рок од 10 година.
Међутим, како истичу, 22. јануара наредне 2018. године фирма „Тими“ шаље допис ИРФ у којем наводи да су кредитне линије ИРФ-а у 2018. године иновинаре, те да узму у разматрање њихов захтјев из претходне године, иако се апликације за добијање кредита одобравају у годинама у којима су поднијете.
„У 2017. години камата је износила 4,5 одсто за ову врсту кредита, уз могућност стимулације од 0,5 одсто. У 2018. години камата је била 4,0 одсто уз могућност стимулације од 0,5 одсто. Подаци АСП-а показују да већ средином фебруара 2018. године Одбор директора ИРФ-а одобрава фирми „Тими“ кредит од 195.761 евра за рефинансирање кредита код Прве банке, на рок отплате од десет година и уз камату од 3,5 одсто, дакле по нижој камати него по оној која се примењивала у години у којој је апликација поднијета. Надаље, један од услова за закључење кредита био је да Републички завод за урбанизам и пројектовање достави процјену непокретности као колатерал за кредит, а радило се о дуплекс стану под Горицом Милоша Меденице, које је купио 2013. године и на којем је већ била успостављена хипотека Прве банке по претходном кредиту“, казали су тада из АСП-а.
Већински власник и Прве банке, чији је кредит требало да буде затворен, и Републичког завода је Ацо Ђукановић, па се у конкретном радило о очигледном конфликту интереса, сматрају они.
Из Акције за социјалну правду су оцијенили да је извјештај о процјени датиран на 18. јануар 2018. године, односно прије него што је Одбор директора ИРФ уопште поставио то као услов за добијање кредита.
„Републички Завод је дуплекс стан од 159 квадрата процијенио на чак 349.800 евра (2,2 хиљаде по квадрату). У извјештају о процјени јединична цијена квадрата дуплеx стана је заокружена на 1,6 хиљада, али је процјенитељ навео да вриједност треба увећати за 35 одсто због реновирања стана материјалима високог квалитета и атрактивне локације, али извјештај уопште не садржи бројке и обрачун како се дошло до тих 35 одсто, већ је тај проценат буквално паушално наведен. Један од услова био је и да се дуплекс стан осигура минимум за период трајања кредита. У полиси осигурања је процијењена грађевинска вриједност објекта 648 еура по квадрату“, навели су из АСП-а.
Уговор о кредиту ИРФ и фирме „Тими“ закључен је већ 21. фебруара 2018. године, а крајем априла те године је извршена транша ка Првој банци.
„Међутим, остало је упитно како је кредит одобрен фирми, чија је основна дјелатност трговина нафтним и гасовитим горивима, а што није било изричито прописано програмом подршке. У вези са предњим, АСП је у посједу података да је „Тими“ образлагао ИРФ да су 2016. године као фирма „дошли на идеју“ да отворе ресторан преко пута кампа на Јабуци, недалеко од Колашина, гдје су се изводили радови на аутопуту, а због смањеног обима посла у ресторану су средином наредне године дошли на идеју да обезбјеђују катеринг за раднике. У том смислу доставио је један једномјесечни уговор са „Бемаxом“ из јула 2017. године за припрему оброка (цијена 2,30 евра са ПДВ), а други из октобра исте године са „Складградња“ за испоруку хране радницима (цијена оброка 2,78 евра са ПДВ). Достављен је и уговор о закупу стамбеног објекта из октобра 2015. године ради отварања ресторана, који је био на четири године“, навели су из АСП.
Отварање ресторана, међутим, није био доказ да се фирма „Тими“ бави угоститељском дјелатношћу као основним послом, а то је била једна од дјелатности за које су се одобравали кредити од ИРФ-а за рефинансирање кредита, упозоравају.
„Ово посебно што се радило о ад хоц активностима на пројекту аутопута, јер су радници на извођењу радова били присутни само одређени временски период. Дакле, основана је индиција да је фирми „Тими“ одобрен кредит за рефинансирање по нижој каматној стопи од оне, која се примењивала у години када је поднијела кредитну апликацију, за колико је наступила штета за државни ИРФ, али и да је вриједност колатерала за кредит прецијењена док је накнадно успостављена хипотека, али ИИ реда, на некретнини у корист ИРФ. АСП је од ИРФ тражила податке о реализацији овог кредита, али они нијесу достављени, па је нејасна његова отплата. Некадашња предсједница Врховног суда Весна Меденица, мајка Милоша Меденице, која се са слободе брани од оптужби да је починила озбиљна кривична дјела, изјавила је током свог првог саслушања да њен син није вратио узети кредит код ИРФ“, предочили су.
Током саслушања 18. априла 2022. године пред Специјалним државним тужилаштвом (СДТ), Весна Меденица је казала да се „њен син по неповољним условима кредитно задужио код ИРФ, тако да је његов дуг том кредитору достигао износ од 200 хиљада евра.“
„Од тог новца Милош је отворио ресторан на Јабуци, новац потрошио, а кредит није вратио“, дио је њеног исказа са првог саслушања, а наведен је у оптужници СДТ-а у којој се Милош Меденица оптужује за кривично дјело стварања криминалне организације и још неколико кривичних дјела.
Последњи подаци из Централног регистра привредних субјеката показују да је Милош Меденица и даље власник фирме „Тими“, док његови адвокати покушавају да га изведу из затвора да се брани са слободе, нудећи огромно јемство.
Још није познато да ли су у свијетлу тешких оптужби за криминалне радње Милоша Меденице у ИРФ разматрали уопште даљу судбину датог кредита, закључују у АСП.
Извор: РТЦГ
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Možda je Zoki klošarkaš iz klošarkarske ekipe jedne Bitange taj kredit davno otpisao?