Кренула поворка „Бесмртног пука“: Србија има своје место, треба да буде уз браћу
1 min readУчесници марша „Бесмртног пука“, након церемоније полагања венаца у Спомен комплексу „Гробље ослободилаца Београда“, кренули су од Гробља ка Тргу Републике.
На челу колоне налази се почасни председник фондације „Бесмртни пук“ и министар Ненад Поповић, потпредседник Владе Александар Вулин, министарка заштите животне средине Ирена Вујовић, заменик председника Савета Федерације Русије Константин Косачов, заменик председника Државне думе Петар Толстој и амбасадор Руске Федерације у Србији Александар Боцан-Харченко.
Учесници шетње „Бесмртни пук“, међу којима и српски и руски званичници, али и званичници других бивших совјетских република, положили су венце код Споменика ослободиоцима Београда.
Почаст страдалима одали су министри у Влади Србије, представници града као и руски амбасадор у Београду Александар Боцан Харченко.
Венце су положили министар одбране Братислав Гашић, Ненад Поповић, министарка за бригу о породици и демографију Милица Ђурђевић Стаменковски, као и председник Скупштине града Београда Никола Никодијевић.
Палим ослободиоцима почаст су одале и дипломате из Грузије, Казахстана, Јерменије, Белорусије и Азербејџана.
„Као и данас, Срби и Руси вековима су стајали раме уз раме у борби против заједничких непријатеља. Народ без сећања је народ без будућности, а српски народ никада не сме да заборави хиљаде совјетских војника палих у борби за ослобођење Београда, чије сени почивају у нашој земљи. Вековно пријатељство и братство су и данас основа на којој се темеље стратешки партнерски односи Србије и Русије“, саопштио је министар Поповић.
Званичници су код споменика „Вечна ватра“, у истом спомен комплексу положили руже, а затим и венце на Споменик црвеноармејцу.
Министар одбране и председник Скупштине града уписали су се у спомен-књигу.
Шетња је кренула од Споменика ослободилаца Београда, а организовани марш „Бесмртног пука“ и „Марша ослободилаца Београда“ ићи ће до Трга Републике. Учесници поворке испраћени су аплаузом.
Међу окупљенима су људи свих генерација, па и најмлађи који чувају сећање на пале борце за слободу. Учесници носе фотографије својих храбрих предака, а неки су истакли поруке попут „Хвала вам за слободу, Пеко Дапчевић, Жуков“.
„Сваке године сам овде. Мислим да би свако требало да дође, и стари и млади, и одају почаст нашим палим борцима“, наводи једна старија учесница за РТ Балкан.
Као и сваке године, ту су и представници српско-руског центра „Мајак“.
„Ово је специфична годишњица, осамдесета, и драго нам је што је толико људи дошло. У овом тренутку је ово врло битно јер је у свету специфична геополитичка ситуација, траје борба Русије и Запада, али Србија у свему томе има своје место, и треба да увек буде са својом браћом и пријатељима на истој страни“, истичу из центра „Мајак“.
По завршетку марша „Бесмртног пука“ на Тргу републике биће одржан музичко-сценски програм са српским и руским извођачима и Свечана академија у Народном позоришту, а затим ће бити приређен ватромет на обали Саве и са Куле Београд.
Београд је у Другом светском рату ослобођен пре 80 година, 20. октобра 1944. после три године и седам месеци немачке окупације. Главни град Југославије снаге совјетске армије уз помоћ снага НОВЈ ослободиле су током Београдске операције, након вишедневних тешких борби и уз бројне жртве.
„Бесмртни пук“ је међународни јавни, цивилно-патриотски покрет за очување сећања на генерације из Другог светског рата. Настао је у Русији 4. фебруара 2014 у Томску, а покрет се у годинама које су уследиле проширио на друге градове у Русији и свету.
Извор, фото: РТ Балкан
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: