ИН4С

ИН4С портал

Критичари су као студенти медицине

1 min read
»Када лаж ојача«, каже Басара у роману »На граловом трагу«, »и осети се свемоћном, она се почне наметати као истина. То јој полази за руком. Али, када се наметне, онда пати од истих болести од којих и истина – постаје рањива«.
Malovića, Književnost

Никола Маловић, фото: Лагуна

Пише: Никола Маловић

Свашта се може догодити између залогаја и уста, па како не би између два Печатова двоброја.

Зрело доба од короне донијело је многе спознаје свима који се нису информисали путем хипнотишућих националних фреквенција. Биљежим тренутак у коме моји родитељи, тачно у подне, уз ручак чији тајминг није мијењан 50 година (што је фини показатељ уређеног система) гледају ипак неку црногорску ТВ кућу и њен петоминутни дневник – расадник спинованих новитади досадног садржаја: нове цифре обољелих, умрлих и излијечених, по општинама, и у шестом минуту – временску прогнозу.

»Када лаж ојача«, каже Басара у роману »На граловом трагу«, »и осети се свемоћном, она се почне наметати као истина. То јој полази за руком. Али, када се наметне, онда пати од истих болести од којих и истина – постаје рањива«.

Гледам родитеље које волим и у очима им видим да и они воле мене већ 50 година, а између нас је разлика као да ми је отац ђед, и као да сам унук властиој мајци, а не син. Вријеме се убрзало. За сада мале, моја мајка своје пак унуке ускоро неће моћи да разумије на српском. Технологија ће им криптовати језик.

Између залогаја и уста дакле, док смо били затворени сасвим, док се патријарх као лав борио за литургије а Српска православна црква »благословила народ да и за Васкрс остане код куће«, и док је полиција затварала храмове и у православним земљама хапсила православни народ, у временима када у вијестима од минут-два није било ријечи о мигрантима, економији, култури… на небу смо опазили нове звијезде.

Но то нису као у народној пјесми Почетак буне на дахије »свеци вргли прилику« да се народ диже на устанак (или можда јесу?!), него је амерички милијардер Илон Маск послао у орбиту прву серију од неколико десетина хиљада сателита који имају за циљ да повежу чиповану бабу са чипованом жабом не би ли контролисали све, укључујући apples and oranges.

Илон Маск је технолошки гуру, попут Стива Џобса, попут Била Гејтса. Ми не можемо знати какве су им крајње намјере, али из разбацаних премиса можемо претпоставити да мисле како је шест милијарди људи на планети превише.

»Стваралачка болест која рађа генија«, каже нобеловац Томас Ман у »Доктору Фаустусу«, »свакако је хиљаду пута дража животу од здравља које вуче ноге пјешице«. Да ли су људи који човјечанство воде у трансхуманизам болесници или генији?

Крузер, најпрокаженија врста брода у доба пандемије (Фото: Н. М.)

Одавно сам, у роману »Лутајући Бокељ« (Лагуна, 2007) предвидио вјештачко сазвјежђе Уроборос, у облику круга видљивог са Земље, а названог по митској змији која сама себи гризе реп. То је иконичка слика западне цивилизације. Док ово читамо, јонским моторима подижу се Маскови сателити на висине невидљиве оком, и раздвајају се, да би анакондиним загрљајем обрглили Земљину сферу.

У данима када се живот канда враћа у нормалу, Тедрос Аданом, генерални директор Свјетске здравствене организације – компромитоване за ових 15 дана више него током цијеле своје историје, казује да »најгоре тек предстоји у епидемији новог коронавируса«.

Стари би Которани поспрдно рекли: Е, ли? – у значењу, ма немој!, као да све вријеме нисмо знали да иза једне лоше вијести слиједе двије горе.

Што то може бити, питамо се, питамо. Дакако, планско вакцинисање што већег броја Земљана, о чему се негативно очитовао Новак Ђоковић, кога се усудио да на ти! јавно кастигује још у доба свињског грипа добрано дискредитовани др Кон.

»У природи се«, каже Андрић у »Травничкој хроници«, »налази онолико лековитих снага колико болести има међу људима и животињама. И једно се са другим тачно подудара у драм и у нокат«.

Поглед на оно што људи једу, а види се сваког дана док су маркети пуни а цркве празне, открива много: пипи, вуди и гуди прерађевине у корпама пред касом.

»Храна шкодљива за наше тело, изазива у нама болест тек после извесног времена или дан касније. Тако често бива и са узроцима који прљају душу« – казао је у 4. вијеку Свети Јован Лествичник у чувеној »Лествици«.

Да нам неко укине право на присуство Васкршњој литургији, нормално да ли је? Да ли је 99,9% Срба могло да претпостави речени сценарио? То се никад, али никад није догодило. Ни под бомбама 1999, ни кад су нас 1944. г. засипали бомбама с натписом СРЕЋАН УСКРС!

Вучић је, само радећи свој посао и слиједећи упуте, починио гријех тиме што је на Васкрс пут сваког вјерујућег човјека са женом и дјецом до цркве учинио нелегалним. »Грех је оно што доноси смрт, а болести су весници смрти«, записао је да је рекао Патријарх Павле Александар Гајшек у књизи »Агапе«, том први.

Живимо у времену када класа уцијењених људи и не крије да смо колонија, нити они који знају да су велики само у локалу, крију како то не би били да нису лојални стварним господарима.

„Данас је најтежа болест нашег времена болест персоналности“, каже Дучић у „Благу вара Радована“. „То се види у савременом друштву где је свако налик на сваког. Човек одиста персоналан има против себе и људе и конвенције.“

Разапните ме, докторе Кон, али ја мислим да би боље било да смо попут неких европских нација стекли колективни имунитет. Каже Албахари у „Светском путнику“: „Неке болести никад не преболимо, и оне остају у нама, као нужна противтежа здрављу, и како време одмиче, постајемо све уверенији да без ње, без те болести, не бисмо уопште били здрави“. Али корона је друго, од ње се умире! Јесте, папагаји, али од других болести умире се несразмјерно више. Нико да зуцне бре о пандемији канцера. Канцер није заразан. Али јесу сва она месна јефтина срања која се купују по продавницама док су цркве затворене и приступ путиру проскрибован.

Бог ми је дао да сваког дана видим море. Иза хорозонта нећемо ускоро угледати нове катарке. Биће ово једна од најгорих година на Приморју. Котор ће нарочито пострадати, јер је душу продао туристичком врагу који му је и по неколико пута на дан годинама долазио у облику големих бродова-крузера. Они су постали синоним за трапулу, за замку, јер здрави туристи отуд немају куда да бегају. „Свуда по обалама Медитерана владао је страх од брода као преносиоца заразних болести попут куге, колере, жуте грознице, великих богиња, пегавог тифуса“, каже у „Медитеранској загонеци“ Славо Стојковић.

Многи ће се сезонски Црногорци вратити горе. Биће теже него ратне 1999. Већински туристи, они из Србије, потрошили су у априлу јулску плату. Историчар Александар Раковић, један од четворице интелектуалаца којима је монтенегрински режим забранио улазак у еколошку државу, предлаже да Срби не љетују у Црној Гори, јер би се тиме озонирао леш Ђукановићеве власти. Уколико Срба пак не буде, обални ће Срби финансијски потпуно потонути, казују други гласови, те предлажу да се љетује искључиво код српских домаћина. Јесте, али онда би такве пописала монтенегринска власт и додатно кастиговала. Лудница права.

На економској смо вододелници, удаљени од главних токова свега што тече или се новцем помијера. Ми не само да не напредујемо. Него назадујемо. Долазе године, а са њима и болести. Једну од најбољих дефиниција стварне несреће дао је Дучић у „Благу цара Радована“: „За мене је највећа слика несреће један човек истовремено стар, болестан и сиромашан. Старост и болест и сиротиња уједињене, то су неоспорно највећа и коначна катастрофа једне људске судбине.“

„Прво ће доћи глад какву ни Вавилон није запамтио“, каже у „Молитвама на језеру“ Владика Николај. „Па рат ради пљачке хлеба, из кога ће се вратити побеђени. Па међусобно клање и паљење градова и села. Па болести, којих се рука лекара неће смети дохватити. И учитељи ће бити шибани бичевима и гоњени да буду гробари својих ученика, од којих ће сви путеви смрдети.“

Корона је према описима онога што нас чека ако се не промијенимо на боље, мајка мила.

Можда ћу, док изађе овај текст, поново да се као рак-самац који своју кућу носи на леђима – населим у херцегновској Књижари Со. Одатле ме половином марта избацила сила која себе зове државом. Можда ће неки читалац овог текста који нагиње др Кону помислити како сам од изолованости пролупао, али ће погријешити, јер је изолованост писцу исто што и шкољки прстацу самосталан и суверен живот у стијени. Немогуће је у карантин ставити ум. Пазимо…

„Критичари су као студенти медицине; увек мисле да писац болује баш од оне болести коју управо проучавају. А писац увек болује од исте болести“, каже Павић у „Пределу сликаном чајем“, „од болести да укршта речи. Да од једног језика у својим устима гради два. Шта је у ствари једна књига, до збирка добро укрштених речи?“

Шта је добар текст, ако не исто: успјела збирка укрштених ријечи.

Замислите ме у морнарској мајици, како до глежњева у води и са галебом изнад, собом освештавам наше море. И како машем.

Пругастоплави поздрав, драги моји!

(Извор: Печат)

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

13 thoughts on “Критичари су као студенти медицине

  1. Evo drugi put sam procito ove nebuloze. Nisi ti dobro Malovicu. Pod hitno nekog psihijatra da trazis. Nevjerovatno kakva sizofrenija mislí, preskakanje s teme na temu, nepovezanost citata i komentara. Jednostavno buckuris od teksta. Kakvi likovi hode ovim ulicama…

    2
    7
  2. Иди, бре,
    …“Да сам нормалан полудио би(х)…“

    ПО РАЗвојној теорији, напредак нам се подразумева,

    Постајемо пагани. На вишем степену технолошког развоја.

    Да негде (за)остајемо мање би зло било, постајемо.

    „Ако Бога нема све је дозвољено“

    de facto иде у de jure

    КАЗНА, Јован Дучић

    Народ се састао у шуми да суди жену која је изневерила мужа,
    преварила и љубавника, и убила његово дете у утроби.
    Маховина је блистала у сунцу. Грлице су певале у грању. Мирисале су јагоде.
    Народ је изабрао за судије једног старца са седим власима који је био мудрац, и
    једног дечака са плавом косом који је био копиле. Жена је стајала у гомили и смејала
    се народу, и ругала се таквим његовим судијама.
    Жена није веровала у Бога, и није разумевала речи мудраца. А није веровала ни
    у љубав, и није разумевала сузе дечака. Није веровала ни у природу која се свети, и
    није слушала кад су јој говорили о детету које је дала на свет, без његовог гласића, с
    мртвом руком на срцу.
    Тај је народ био строг и осудио је жену да остане везана гола за стабло у шуми да
    је ноћу разнесу зверови. Она је молила само да јој оставе њене ђердане од лажних
    драгуља који су сијали као ђердани у краљице.
    У поноћ је изгрејао месец, крупан као аждаја.
    У шуму се кришом вратио дечко и одрешио блудницу. Она је дечку извадила оба
    његова плава ока да не би видео на коју ће страну она отићи. О врат му је обесила један
    свој лажни ђердан и послала га у град да каже мудрацу: да она служи законима
    природе а не законима људским. Јер је радост у космосу преча него срећа међу
    људима.

    Русија, уствари РФ, је и део приче и посебна прича,

    Има једна прича (о Стаљину) из времена пре најмодернијег,

    …“У јесен 1936. године, гласине се шире на Западу да је Јосиф Стаљин умро од тешке болести. Чарлс Ниттер, дописник новинске агенције Асошиејтид Прес, одлучио је да добије информације од најпоузданијег извора. Отишао је у Кремљ, где је предао писмо за Стаљина у којем је замолио да се потврди или демантује ова гласина.

    Стаљин је новинару одговорио одмах: „Драги господине, колико ја знам из извештаја стране штампе, ја сам већ одавно напустио овај грешни свет и преселио се у други свет. Будући да се према извештајима стране штампе не сме односити с неповерењем, уколико не желите да будете избрисани са листе цивилизованих људи, онда молим да се верује у ове извештаје и да се не ремети мој мир у тишини оног света.
    26. октобар 1936. С поштовањем, Стаљин…“

    „Лови рибу, Ахмете Шабо“ савет је човека човеку из књиге једног паметног Србина.

    Још нешто, о нашем пристајању, и «безалтернативном путу» у изабраном правцу,

    Као и свака зависност – не добија се, узима се пристанком,

    А, «Струка» је ту увек, неизбежно, и кад тако наступа пише се са наводницима,

    Као да би могли ишта да урадимо без (од преко границе, наднационално-над нама) унапред припремљеног упутства за употребу. Изгледа.

    „Грех је неговати псе као људе, а људе као псе. Треба гледати на људе као на људе, а на псе као на псе. Не треба реметити та два појма.“

    (Свети Владика Николај)

    Позната је некадашња медија-дилема настала у случају јапанског сниматеља који је присуствовао самоубиству – помоћи или снимити вест.
    Та дилема је тада и разрешена, што се институционализоване радне етике тиче.
    И шире, кад има подобне дилеме – нема дилеме.
    Подвојене личности су паралелна прича.

    Доста Немаца, познатих у деценијама назад, извршило је самоубиство, незадовољни стањем нације.
    Недостатак вере и вера у недостатак.
    Не улазећи у њихов непромењив однос ка Србима, жалосно.

    Грабеж је друга ствар која ми пада на памет. Трећа је посредовање, посредник.

    И – поново имамо тржиште. Пресложено, али сви елементи су ту.

    …“ iam pridem, ex quo suffragia nulli
    uendimus, effudit curas; nam qui dabat olim
    imperium, fasces, legiones, omnia, nunc se
    continet atque duas tantum res anxius optat,

    panem et circenses.“

    https://www.youtube.com/watch?v=Mj5U8UbWqsk

    Само андол.

    Има прича кад мајка ћерки препоручује као средство за контрацепцију андол. Па јој каже како се примењује,

    И, не идемо одавде,

    +Ту нема Бога, нема правде, Рибља Чорба
    https://www.youtube.com/watch?v=r-mJwciIg-k

    4
    2
  3. На Дан слободе медија честитам Редакцији ИН4С на подјели српских сарадника-коментатора у ЦГ на подобне и неподобне – што сам то ја у неколика петходно необјављена коментара рекао него исто што и уважени „Бајо Пивљанин“, истина на мало другачији начин, адекватан мојим поимањима и слободи пристојне ријечи ?
    Гдје сада да се СЛОБОДНО огласим и умирим преморену душу? Неко у Редакцији изгледа не схвата да ово није „граџански“, нити АНБ-портал, нити NATO-glas – ово је српски медиј, или је бар до сада био!?

    9
    2
  4. Цитирати опскурног Басару (басарати), нарочито у вези са истином, крупна је омашка и потпуни промашај, макар долазио и од Николе Маловића!

    8
    5
  5. Jebi mi oca ako si ti normalan, ili si na nekim teskim drogama. Malo psihijatra da vidis, ne bi bilo lose. Ovoliki raspon nebuloza odavno nisam vidio u jednom tekstu. Mogu misliti kakve su ti te knjige.

    2
    14
    1. Hm, resavska (prepisivacka) skola…
      Znaci skolovala Vas je Srbija i verovatno se baskarite
      negde u lepom Beogradu, a onda o „velikosrbinu“…
      Zbog takvih se ja u Beogradu stidim. Zivimo u njemu,
      Srbija nas je sve velikodusno primila, tamo imamo
      dom, porodicu, posao, sve. A napadate Srbiju iz
      svih orudja i oruzja. Sramota i Srbi bi bili u pravu
      da nam jednog dana otkazu gostoprimstvo.
      Stidite se, a jos bolje napustite tu mrsku zemlju.

      18
      1
  6. Господин Маловић је прави Србин из наше предивне Боке.И не знам чему та злонамјереност у питању драги ,,професоре,,?Свака Николина књига,сваки текст одише рафинираним медитеранским језиком, наравно поглавито Српским.Настави Нико наш да нас и даље увесељаваш својим књигама и храбрим текстовима у нажалост ,,монтенегринској,, ЦГ.

    25
    2
  7. „О, кукавно српство угашено, јаукнуо би кад би поново дошао, иако никад није ни одлазио, Владка Данило, гласом Владике Рада, лелекнуо би кад би прочитао да се БОКЕЉ (Србин,? ) Маловић у својим аргументима позива на Каndićkinog “ srbina“, Basaru, па тек, тек,тек, на Св. Патријарха Павла, Св. Владику Николаја, Дучића, а свога учитеља Павића помиње – тек на самом крају, итд, итд.
    Уразуми се коначно Лутајући – знамо да си Бокељ, па сви Бокељи су Бокељи, осим нешто мало Montenegrina, no јеси ли или нијеси Србин и православац, latinčar или Ћирилов сљедбеник. Знамо и да цурице воле морнарске мајице, но: Ко си ти, šjor Nikola Маловићу ?

    8
    17
  8. USPJELA VAM JE I OVA ZBIRKA UKRSTENIH RIJECI,
    DRAGI SRPSKI PISCE SA SRPSKOG MORA.
    UZIVALA SAM KAO I UVIJEK.
    HVALA !
    RASTUZISTE ME SAMO SUDBINOM KNJIZARE „SO“.
    MORA DA JE ONA PRAVI IZVOR „ZARAZE“ ZA NEKOGA
    KOJI NE VOLI UKRSTENE RIJECI, ILI IH SE PLASI?
    NISAM JE NIKADA VIDJELA , A SEBE CESTO ZAMISLJAM
    DA BIRAM KNJIGE IZ NJENIH REGALA.
    STA LI SVE TAMO NIKOLA IMA, PITAM SE.
    SIGURNO CU DOCI OVOG LJETA, IZDALEKA…
    POZDRAV VAMA I PORODICI

    32
    2

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net