ИН4С

ИН4С портал

Критике због непоштовања Скупштине, Марковић одговорио да он и посланици „не причају истим језиком“

1 min read

Скупштина Црне Горе

Врховни државни тужилац Милорад Марковић је посланицима поручио да „не причају истим језиком“.

Он је то поручио приликом данашње сједнице Скупштине на којој се расправљало о Извјештају о раду Тужилачког савјета.

Веома је тешко данас говорити са Вама. Посебно због тога што данас, умјесто о извјештај, говоримо о конкретним случајевима. Ово није тужилаштво, ни судница“, истакао је врховни државни тужилац.

Он је додао да ни један податак није процудио у медије док је трајала истрага, те да индивидуалну одговорност тужилаца може утврђивати само Тужилачки савјет или суд ако је ријеч о кривичној одговорности, али и оспорио тврдње лидера Демократске народне партије (ДНП) Милана Кнежевића да му је „слао емисара да би га убиједио да му да глас“.

Ја нисам рекао да сте ми слали емисаре, већ да су долазили да ме убиједе да гласам за Вас. И могу рећи имена„, одговорио му је лидер ДНП.

Највећи проблем правосудних институција је хипотека ружне прошлости, а највећи успјех ослобађање од ње, казао је посланик Покрета Европа сад (ПЕС) Дарко Драговић.

„Свједоци смо великог броја новинских преписки и судских поступака који указују да судије током периода бивше власти нису биле независне у свом раду, те да су поступале по налозима некадашње предсједнице Врховног суда (Весне Меденице), а све у циљу остварења интереса појединаца блиских претходној власти. Такође, свједоци смо и великог броја кривичних поступака у којима се као осумњичени за тешка кривична дјела појављују некадашњи челници државног тужилаштва и полиције. То указује да су, умјесто да буду најјача брана против криминала и корупције, државни тужиоци, част изузецима, постали дио криминалне мреже“, казао је посланик ПЕС-а.

Драговић је додао да постоји добра сарадња између свх грана власти, те да су Државно тужилаштво и судски систем учествовали у изради закона у циљу побољшања квалитета правосудних органа.

Предсједник посланичког клуба Демократске партије социјалиста (ДПС) Андрија Николић је оцијенио да је Специјално државно тужилаштво (СДТ) „политички инструментализовано“.

„Грађани ће се сјетити да су, након промјене власти 2020. године изгласане измјене Закона о тужилачком савјету са идејом да се промијени структура унутар савјета, тј. да се обезбиједи превласт угледних правника у односу на тужиоце. Тада је парламентарна већина, супротно мишљењу Венецијанске комисије (ВК) поставила политички подобне угледне правнике са намјером да осигурају већину у тужилачком савјету и да се обрачуању са претходним системом. Све се свело на то како смијенити Миливоја Катнића, а да Брисел то не примијети и како поставити подобног специјалног државног тужиоца, а да црногорска јавност то не примијети“, поручио је он и додао да „никад из ДПС-а није дошла порука да не треба утврђивати одговорност било ког појединца, уколико за то постоји основана сумња“.

Како је казао, двије године нису коментарисали рад СДТ-а и рад главног специјалног тужиоца Владимира Нововића.

„Да ли се за ово тужилаштво догодило неко кривично дјело након 30. августа 2020. године или су нишанске справе тужилаштва подешене ракод а се криминализује бивша власт ДПС-а? Све указује на то да се ради о здруженој акцији коју припремају полтиика и медији, а касније разрађује СДТ у својим акцијама. Покушај криминализације ДПС-а и лијепљење етикета како је ДПС политичко крило мафије и како ови људи овдје раде за неку мафију, неспремно да се огради од овог или оног клана појачава се чињеницом да је ДПС, упркос тој кампањи, данас најјача политичка струја у Црној Гори и да је њен рејтинг стабилан“, истакао је Николић.

Шеф посланичког ДПС-а је указао да „са гнушањем гледају на убиства која имају потпис неког криминалног клана“, али и на транскрипте у Скај апликацијама.

„Да ли се у тим транскриптима појављују функционери из састава нове власти након 2020. године? Спомињу. Да ли то може нешто да значи? Не знам. Нећемо ништа да тврдимо, али видимо селективност у поступању тужилаштва, као и у читању Скај транскрипата. Шта је са транскриптима о набавци калашњикова за изборни дан 30. августа 2020. године гдје криминалци комуницирају између себе и кажу да треба набавити калашњикове, сакрити их у манастире и храмове, те да треба бити спреман да се изазове оружана побуна и да се нападну институције у случају да на изборима не побиједи опција коју подржавају криминалци? Шта је са препискама које говоре да су припаднции кланова имали своје људе у штабовима појединих политичких партија побједница након 30. августа?“, питао је Николић.

Он је подсјетио и на преписке у којима поједини криминалци кажу да су куповали гласове за политичке партије.

„Шта је са Рудником угља Пљевља (РУП) који је закључен са новооснованом фирмом која има једног запосленог у износу од 62 милиона еура? Шта је са уговором о продаји угља Електропривреди Србије по сумњиво ниским цијенама док су суједне државе исти тај угаљ продавале по већим? Је ли неко испитао како тадашњи директор РУП-а незаконито дијели уговоре по свадбама? Шта је са трансакцијама у Електропривреди Црне Горе (ЕПЦГ) и куповином Жељезаре од државног новца за 20 милиона еура? Шта је са путем Мељине – Петијевићи, гдје је вјештачењем утврђена штета по државу? Шта је са улогом предсједника Владе у том послу? Шта је са штелованим куповањем акција у Луци Бар? Шта је са коцкањем о трошку државе картицом од 20.000 еура? Је ли неко саслушао тог човјека, а сјећам се како су медији брујали ‘Ко је пушио о трошку државе’? Шта је са куповином трајекта ’30. август’?“, истакао је Николић.

Шеф посланичког клуба ДПС-а је указао и на дупле негативне извјештаје које је Државна ревизорска институција (ДРИ) дала на пословање Црногорског електродистрибутивног система (ЦЕДИС) и Монтефарма, као и на завршни рачун тадашњег министрта финансија, а данашњег премијера Милојка Спајића за 2022.

„Тачно је да су током претходних пет година ухапшени неки функционери из времена владавине ДПС-а. Нема савјесног грађанина у Црној Гори код ког то не изазива забринутост. И никоме то није пријатно. Али оно што је за нас пресудно је то да су ти људи доступни правди, тј. да нигдје нису побјегли из Црне Горе. Њима се суди и не бих их проглашавао кривим прије него што то уради суд. Међутим, ово што се данас ради у Црној Гори није ни етички, ни професионално, ни у складу са најбољим међународним стандардима. Ово се у Црној Гори никад није радило – да се људи сладе туђом муком“, казао је Николић и додао да свако ко је крив има породицу, а да се данас злоупотребљавају приватне преписке које су у посједу тужилаштва и које излазе у јавност „како би се политички компромитовала одређена структура људи“.

Како је додао, „бесмислено“ је тврдити да те преписке медијима достављају адвокати одбране, те да на тај начин компромитују своје штићенике.

„Данас се полиција, због пријема Веселина Вељовића у Клинички центар Црне Горе бави исљеђивањем доктора“, рекао је Николић.

Он је врховном државном тужиоцу Милораду Марковићу, који присуствује сједници, поручио да ће, уколико нема одговоре на ова питања, доћи дан кад ће инсистирати на индивидуалној одговорности тужилаца.

Лидер Грађанског покрета (ГП) УРА Дритан Абазовић је поручио да је „судска грана власти на самрти“ јер сваке године имају 20.000 предмета више него претходне, што говори да ће их за 10 година бити 200.000.

Он је додао да је потребно наћи модел, у сарадњи Судског савјета и парламента, који би довео до бржег рјешавања случајева.

Абазовић је истакао да се не могу све активности тужилаштва свести на читање преписки са Скај апликације, јер постоје случајеви који у њима нису заступљени.

„Кад је ријеч о питањима из 2023. године, ја желим да се вратим на случај ‘До Квон’. Поднијета је кривична пријава још прије парламентарних избора која је била усмјерена против тадашњих премијера и министра унутрашњих послова, као и против Н.Н. лица. Ја не могу да вјерујем, и лично мислим да је то доказ ове субјективности која дјелимично постоји у тој организацији, да до сад ми немамо никакав аутпут везан за ту пријаву. Ја сам обухваћен том пријавом и ако сам одговоран, желим да одговарам. Ја тврдим да нисам. Мислим да је тужилаштво сад, преко Американаца, открило ко је један од главних инвеститора у тај преварантски фонд, а то је актуелни премијер Милојко Спајић. Тврдим овдје пред грађанима, није хтио да одговори, да је имао фирму Дас Цапитал заједно са људима из Сингапура. Ја сам га то питао овдје и сумњам да СДТ стаје њему у заштиту“, поручио је он и додао да се „Квонов компјутер још увијек није истражио“.

Одговарајући на Абазовићеве наводе о Спајићу, посланик ПЕС-а Милош Пижурица га је позвао да, кад год буде имао неки доказ да је премијер био умијешан у криминалне радње, исти изнесе јавно, а да ће заједно поднијети кривичну пријаву.

Лидер ГП УРА је рекао да му смета што „Пижурица покушава да одбрани неодбрањиво“.

Миодраг Лаковић је указао да „данашња тема није премијерски сат“, а да ће „посланици који имају проблем са премијером, имати прилику да му поставе питања“.

Лидер Демократске народне партије (ДНП) Милан Кнежевић је истакао да је метод рада главног специјалног тужиоца и врховног државног тужиоца „пресликан од њихових претходника Миливоја Катнића и Ивице Станковића“.

„Они редовно праве балансе након сваке медијске критике и политичког саопштења желећи да пошаљу поруку како су им сви једнаки“, поручио је он и додао да оно што ради СДТ претходних недјеља „представља образац понашања Катнића из његовог златног периода зато што праве равнотежу између посланика коалиције ЗБЦГ и оних који су мљели људе“.

Кнежевић је истакао да понашање тужитељске Јелене Протић, која се „напрасно разбољела“ уочи читања завршних ријечи у случају „Државни удар“, заслужује директну дисциплинску казну од стране Марковића и Нововића.

Он је додао да случај добија два нова тужиоца – Зорана Вучинића и Синишу Милића.

„Господин Вучинић је на Божић присуствовао једном ручку који сам ја организовао у кући једног мог пријатеља. Дошао човјек и свашта рекао за ‘државни удар’ – да је то срамота, да је криминал што раде Катнић и Чађеновић и чак ме молио да искористим свој утицај да он буде шеф тужилачке организације у Подгорици. И умјесто да се човјек изузме, јер је јео свињетину са мном, он тражи да будем осуђен пет година… Брат овог другог, Синише Милића, долази у ДНП да тражи чланску карту како би остао савјетник у једном државном предузећу“, поручио је Кнежевић.

Лидер ДНП-а је поставио питање „да ли је он терориста 2021. кад треба да гласа за Владимира Нововића за главог специјалног тужиоца“?

Свако ко је крив – и из Демократског фронта (ДФ) и из ДПС нека одговара. Али се нећеет бавити политиком„, поручио је Кнежевић Марковићу.

Посланик ДПС Јевто Ераковић је Марковићу поручио да је морао показати ауторитет кад је ријеч о Шавнику и Андријевици.

Јован Вучуровић (НСД) је казао да нема правде у Црној Гори док се се „не изведу пред лице правде сви који су монтирали ‘лажни државни удар'“.

Марковић је посланицима поручио да „не причају истим језиком“.

„Веома је тешко данас говорити са Вама. Посебно због тога што данас, умјесто о извјештај, говоримо о конкретним случајевима. Ово није тужилаштво, ни судница“, истакао је Врховни државни тужилац.

Он је додао да ни један податак није процудио у медије док је трајала истрага, те да индивидуалну одговорност тужилаца може утврђивати само Тужилачки савјет или суд ако је ријеч о кривичној одговорности, али и оспорио да је „Кнежевићу слао емисара да би га убиједио да му да глас“.

Предсједник Скупштине Андрија Мандић одредио је да сви клубови имају по три минута да се обрате Марковићу.

Данијел Живковић (ДПС) је казао да су и врховни државни тужилац, али и главни специјални тужилац раније били позвани.

Мандић је констатовао да је црногорски закон такав да главни специјални тужилац и врховни државни тужилац нису у обавези да дођу акд их посланции позову и позвао Живковића да покрене иницијативу за измјене Закона.

Кнежевић је истакао да је његова критика била у потпуности утемељена и додао да је Марковић изабран у парламенту, те да нема право да пријети било коме.

Он је саопштио да је Марковић дао условну подршку „не због тзв. државног удара већ због поштовања закона Црне Горе“.

Посланик Социјалдеморката (СД) Никола Зиројевић је питао да ли је врховни државни тужилац условљен пресудом за тзв. државни удар.

Кнежевић је одговорио да је клуб посланика ДНП захтијевао од Марковића да се одреди по питању тзв. државног удара, а да су он и Нововић „постали ригиднији од Чађеновића и Катнића“.

Марковић и Нововић су могли у било ком тренутку да одустану од оптужнице, већ су је заступали боље него Катнић и Чађеновић„, истакао је предсједник ДНП.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “Критике због непоштовања Скупштине, Марковић одговорио да он и посланици „не причају истим језиком“

  1. Jedno je sigurno,zbog Ibra,Dunava ,Tise i Drine Skupstina je izabrala teskog majmuna za VDT-a i sad naravno ne mogu ga smjeniti.Sve je ovo robovanje Milovih mafijaskih zakona u zemlji Superhika.

    11
    1

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *