Кривична пријава против Кентере и Спичановића: Јелена Мараш сматра да су злоупотријебили службени положај
1 min readСекретарка Вијећа за националну безбједност Јелена Мараш поднијела је кривичну пријаву Специјалном државном тужилаштву против бившег в.д. директора Агенције за националну безбједност Сава Кентере и службеника тајне службе Драга Спичановића због тога што сматра да су злоупотријебили службени положај потписујући и доносећи извјештај о њеној безбједносној сметњи како не би добила дозволу за приступ тајним подацима, преносе Вијести.
Мараш је кривичну пријаву СДТ-у доставила након што је Дирекција за заштиту тајних података у петак поништила прва рјешења којима је њој и генералном инспектору АНБ-а Артану Куртију одбијен захтјев за издавање дозволе за приступ тајним подацима.
У кривичној пријави Мараш је навела да је Спичановић током октобра 2022. године, противправним искоришћавањем свог службеног положаја или овлашћења, прекорачењем граница свог службеног овлашћења, теже повриједио права другог, на начин што је тада у својству руководиоца послова за безбједносне провјере, непрофесионално и неистинито за њу утврдио безбједносне сметње, иако посједује важећу дозволу за приступ тајним подацима највишег степена до фебруара 2024. године.
Мараш је у пријави СДТ-у навела да је Кентера, 7. октобра 2022. године, противправним искоришћавањем службеног положаја или овлашћења, прекорачењем граница свог службеног овлашћења, теже повриједио права другог, на начин што је истог дана када је одлуком Владе Црне Горе смијењен са функције в.д. директора Агенције за националну безбједност, незаконито и неовлашћено потписао неистинити извјештај, којим су утврђене безбједносне сметње за њу.
У образложењу је навела да је Генерални секретаријат Владе 2. јуна 2022. упутио захтјев за издавање дозволе за приступ тајним подацима за секретарку Вијећа за националну безбједност, иако је она имала важећу дозволу коју је добила док је обављала послове шефице кабинета Министарства унутрашњих послова.
– Агенција за националну безбједност је 7. октобра 2022. извјештајем број: 08-233/22-4547-4239 утврдила да постоје безбједносне сметње за подносиоца пријаве из чл. 46 ст.1 тачка 4,5 и 10 Закона о тајности података. Под наведеним сметњама се подразумијева: веза или одржавање везе са лицима која неовлашћено прикупљају тајне и саботерима, члановима организованих криминалних група за која се основано сумња да припадају таквим групама, неовлашћени контакти и сарадња са обавјештајно-безбједносним или војним структурама других држава… Оправдано сумњам да су безбједносне провјере за мене урађене на непрофесионалан, неистинит и незаконит начин, импутирањем чињеница да одржавам везе и контакте са терористима, члановима организованог криминала те са обавјештајно безбједносним или војним структурама, и с обзиром да сам његов најближи сарадник по функцији коју обављам секретар вијећа за националну безбједност – пише у кривичној пријави.
Мараш тврди да је разлог за такве монструозне оптужбе у виду безбједносних сметњи – због тога што Спичановић, који је руководио пословима безбједносне провјере, има лични анимозитет према њој још из периода док су били колеге у Министарству унутрашњих послова.
– Анимозитет није ни скривао већ је чак и претходних пар мјесеци, посредно поручивао да док је он на том радном мјесту, дозволу нећу добити, како би ме спријечио да обављам изузетно одговорну функцију – навела је Мараш.
Она је навела и да сматра да је Кентера “наредио или на други начин подржао незаконити извјештај АНБ-а”…
– Оно што посебно забрињава и доводи у сумњу законитост безбједносне провјере је чињеница да је извјештај сачињен и потписан на дан – 7. 10. 2022. године када је одлуком Владе Кентера смијењен са функције в.д. директора Агенције за националну безбједност и који се тада налазио на конференцији у Будви. То наводим јер пријављени моментом разрјешења, нема више законске могућности да потписује акте или да пренесе таква овлашћења на друга лица, због чега оправдано сумњамо у законитост и валидност извјештаја. Оправдано сумњам да је разлог да пријављени потпише Извјештај са монструозним оптужбама у виду безбједносних сметњи датих у извјештају искључиво мотивисан осветом због разрјешења са мјеста в.д. директора Агенције за националну безбједност и жеље да овим чином стави ван функције најближег сарадника предсједника Владе и тиме опструира функционисање Владе – наводи се у кривичној пријави.
Након што је поништено првобитно рјешење Дирекције, сада је опет на потезу АНБ која би у даљем поступку требало да уради нове безбједносне процјене за Мараш и Куртија како би се утврдило да ли има безбједносних сметњи да имају дозволу за приступ подацима “строго тајно“.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: