ИН4С

ИН4С портал

Кривична пријава СДП-а против челника ЕКИП-а – Секулића и Ђуровића

1 min read

СДП је јуче поднио кривичну пријаву против директора и предсједника Савјета Агенције за електронске комуникације и поштанску дјелатност (ЕКИП) – Зорана Секулића и Шалете Ђуровића, због доношења незаконите и неуставне одлуке о гашењу апликација Вибер и „Whats App“ на дан избора, пишу Вијести. 

Портпарол СДП-а Мирко Станић саопштио је за тај лист да је пријаву потписао пословни директор СДП-а Драган Шимрак.

ЕКИП је у изборном дану блокирао Вибер и Whats App од 17 до 19:30 часова због, како су саопштили, могуће злоупотребе слања порука у рекламне сврхе и нарушавања изборног процеса.

Таква одлука изазвала је велико незадовољство код грађана, политичких партија и невладиних организација, које су управо преко тих апликација пријављивали бројне неправилности током изборног процеса.

У Извјештају посматрачке мисије ОЕБС-а у Црној Гори пише да је “за бригу ЕКИП-ово блокирање сервиса Вибер и Whats App на дан избора”.

viber

Дио грађана је у недјељу у 12:35 преко Вибера добио поруку да ДПС плаћа дијаспори 250 евра глас.

Из ЕКИП-а је саопштено да су због тога три и по сата касније одлучили да забране сервисе.

“Како су постојале реалне процјене да би поједини субјекти могли и даље да злоупотријебе слање СМС порука у рекламне сврхе без сагласности корисника, као и за нарушавање изборног процеса, Агенција је од оператора електронских комуникација затражила да предузму одговарајуће мјере за спречавање нежељених комуникација у складу са Законом о електронским комуникацијама”, одговорено је “Вијестима”.

Тврде да се обавеза спрјечавања нежељених комуникација односила на све пошиљаоце масовних порука, укључујући и државне органе, којима корисници нијесу дали сагласнот за такав начин комуникације.

Наводе да су утемељење за одлуку нашли у члану поменутог закона који прописује да је ”употреба аутоматских говорних уређаја, без људског посредовања (позивни аутомати), факс апарата или електронске поште, укључујући СМС или ММС за позиве према кориснику, ради директног маркетинга, дозвољена само уз претходно прибављену сагласност корисника”.

Из Акције за људска права (ХРА) оцијенили су да је искључивање апликација Вибер и Whats App противно слободи изражавања и Уставу.

“Потпуно искључивање апликација било је противно слободи изражавања и Уставу, који каже да само надлежни суд може спријечити ширење информација и идеја путем средстава јавног обавјештавања из Уставом уско дефинисаних разлога”.

Из ХРА наводе да то што је један број корисника апликација добио политичку поруку, није довољно оправдање да се прибјегне “тако драстичној мјери” и свим корисницима суспендује комуникација, без њихове воље и претходног упозорења.

“Апелујемо на ЕКИП да води рачуна да изнад Закона постоји и Устав и међународни уговори о људским правима и да се уздржи од примјене овог члана до одлуке Уставног суда”, поручили су из ХРА, преносе Вијести.

Такође из ХРА су поручили да ће Уставном суду поднијети иницијативу да се прогласи неуставним члан 145 Закона о електронским комуникацијама, за који наводе да је у супротности са међународним уговорима о људским правима и Уставу.

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy