ИН4С

ИН4С портал

Кривокапић: Режим и дијаспору подијелио на подобну и неподобну

1 min read
Од 1992. године отишло је 663 човјека из Црне Горе који су затражили политички азил у државама Европе. Ти исти људи, долазили су за вријеме референдума у Црну Гору да гласају.

Спасоје Кривокапић

Предсједник Форума црногорских грађана Европске уније и Швајцарске Спасоје Кривокапић оцијенио је у разговору за „Слободу“ да је Демократска партија социјалиста учинила све да подијели не само грађане у Црној Гори него и да дијаспору на подобне и неподобне.

Такође, додаје да црногорски грађани који живе у државама Европе, а који се изјашњавају као Срби, не могу да добију црногорско држављанство, нити им власт омогућава да дођу на изборе у Црној Гори.

У децембру, 2005. године објављен је податак црногорских грађана и оних који су поријеклом из Црне Горе, у дијаспори има око милион и 424 хиљаде. То су грађани који живе ван граница Црне Горе. Мигранти су људи који се налазе и одлазе у иностранство, па имамо мигранте исељенике и имигранте, који су усељеници или досељеници, казао је Кривокапић.

Према његовим ријечима, Црногорци државу напуштају најчешће из економских разлога, неријетко из политичких.

– Црну Гору напуштају најчешће због лоше економске ситуације која је присутна у држави и што не могу да обезбиједе егзистенцију у њој. Мало је људи који су из Црне Горе отишли због политичких ствари. Тај талас је био заступљен послије Другог свјетског рата, истиче Кривокапић.

Највећи дио дијаспоре одбачен од власти и државе

Он је оцијенио, да је највећи дио црногорске дијаспоре који живи у Европи и окружењу, одбачен од власти и државе.

Ми смо одбачени, подијељени, обезвријеђени и о нама нико ништа не води рачуна, изузев ДПС-а који нас је подијелио на подобне и неподобне. За вријеме рефендума послали су своје емисаре по Европи, да треба да гласају на референдуму за независну Црну Гору. То је била најобичнија фарса и глупост, јер Црна Гора никада није изгубила независност. Ми смо одувијек имали свог предсједника и своје министре. Имали смо и Владу Црне Горе, дакле били смо независни по свим основама, наглашава Кривокапић.

Он је мишљења да се данас велики дио дијаспоре осјећају као грађани другог реда, те да је за то крива највише актуелна власт.

Ми кроз наш Форум покушавамо да уразумимо актуелну политичку власт у Црној Гори да чују наш зов. Јер, дијаспора је, један велики економски и интелектуални потенцијал. Поготово млади људи, који су рођени вани, који се школују на престижним Универзитетима. Они су често директори највећих установа. Ти људи немају држављанство, јер су рођени ван Црне Горе, поготово ако им се родитељи изјашњавају као Срби. То је губитак за сваку државу на свијету па самим тим и за Црну Гору, истиче Кривокапић.

Такође, додаје да су се више пута обраћали предсједник Скупштине, министру Унутрашњих послова и премијеру, да њихову делагацију приме у званичну посјету, како би разговарали о актуелним проблемима дијаспоре.

Никада се нијесу удостојили да одговоре на наше позиве. Разлог за то је што мисле да смо ми рушитељи Црне Горе и да јој не желимо добро.

Нама може да се свиђа или свиђа ова власт, али ми смо сви окренути према Црној Гори. Али не можемо да подржавамо власт зато што су људе оставили без држављанства. ДПС нас је подијелио у току референдума на подобне и на неподобне. Па су онда направили једну „агенцију за дијаспору“. Агенција може да буде за некретнине, за изнајмвање станова, аута али не може да постоји „агенција за људе”. Не може једна институција да има такав назив, јер ми нијесмо стока, станови и аутомобили, изричит је Кривокапић.

Али Влада мисли на дијаспору, ону коју назива њиховом, односно, оне који су им подобни.

Нас који не гласамо за ДПС не зову да дођемо

Он се осврнуо и на начин на који ДПС контролише дијаспору, имајући осјећања за њу, искључиво за вријеме избора у Црној Гори.

У своје вријеме, 2005. године, кад је почела мобилизација да се одвојимо од Србије, тада су послати емисари из Црне Горе по Европи. Пред изборе посјећују наша удружења, једно два три мјесеца прије, пођу тамо, окупе их, доведу телевизију Црне Горе и кажу треба да гласају а они ће им за узврат платити трошкове пута. Дакле, они иду у та наша удружења и мобилишу људе, да дођу да гласају о трошку државе, истиче Кривокапић.

Међутим, додаје он, да немају сви исти третман од стране власти, када је у питању обезбеђивање путних трошкова.

Нас који не гласамо ДПС, не зову да дођемо. Зато сматрам да мора да се организује, да ми можемо да гласамо из иностранства, путем поште, интернета или у дипломатско-конзуларна представништва, рекао је Кривокапић.

Такође, наглашава да је дијаспора зашуштена и одбачена, те да се ње сјете само кад им треба на изборе.

ДПС ради криминалне радње, купује гласове а посланици ДПС-а то коментаришу као нешто нормално, те да дијаспора, наводно, долазе из љубави да гласа за своју државу, казао је Кривокапић.

Према његовим ријечима, Црна Гора људе из дијаспоре, доводи у сасвим озбиљну ситуацију.

Од 1992. године отишло је 663 човјека из Црне Горе који су затражили политички азил у државама Европе. Они су временом стекли политички азил, и имају избјеглички пасош. Ти исти људи, долазили су за вријеме референдума у Црну Гору да гласају. Не можете да замислите шта би се десило кад би се то објелоданило, јер би и Црна Гора и ти људи тамо, имали великих проблем због тога. Не можете бити политичка избјеглица у једној земљи а да долазите у матичну земљу, да гласате. Дакле, неко им је дао личну карту или пасош да могу да дођу у Црну Гору да гласају, уз услов да глас дају ДПС-у, закључио је Кривокапић.

Дијаспора чува социјални мир

Такође, указао је и на економски развој Црне Горе који држава има од дијаспоре, додајући, да то власт, нажалост, не умије да цијени.

Новчани прилив црногорске дијаспоре, који контролише Народна банка Црне Горе, износи 524 милиона долара. Још на то додајте 200 милиона које годишње уђу у Црну Гору које ми донесемо „у своје џепове” и то се не може контролисати јер нико не зна колико ја или било ко може да донес кад долази неколико пута у Црну Гору. Тај новац донесемо овдје да би помогли фамилију, саградили кућу, купили неки плац. Ово је новац који иде преко поштанских рачуна, преко банака, пензија. Тих 524 милиона се троше у Црној Гори. На један начин, ако хоћемо без имало гриже савјести, можемо да кажемо да чувамо социјални мир у Црној Гори. Да власт има имало памети она би чувала своју дијаспору, казао је Кровокапић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

4 thoughts on “Кривокапић: Режим и дијаспору подијелио на подобну и неподобну

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *