Кривокапић: Хрватско искуство добар примјер и смјерница
1 min readЦрна Гора је недвосмислено окренута европским интеграцијама, што је потврђено недавно и у Бриселу, а на том путу хрватско искуство може бити добар примјер и смјерница за наше даље кораке, казао је премијер Здравко Кривокапић током састанка са амбасадором Хрватске у Црној Гори, Веселком Грубишићем.
Као кључне теме разговора издвојиле су се приступање Црне Горе Европској унији, изградња јадранско-јонске магистрале, као и стварање услова за затварање јединог отвореног питања између двије земље – питања Превлаке.
Грубишић је, како је саопштено из Владе, као званичан став Хрватске истакао наставак пружања помоћи Црној Гори на европском путу у виду експертизе, учешћа у твининг пројектима и осталим формама погодним за обје земље.
Саговорници су сагласни да је изградња јадранско-јонске магистрале од великог интереса, не само за Црну Гору и Хрватску, већ и за читав регион. Кривокапић је истакао важност што скоријег дефинисања коначног плана и пројекта, како би се његовој реализацији што прије приступило.
Грубишић је, додаје се, подсјетио да Хрватска подржава и унапрјеђење путне инфраструктуре и везе Црне Горе са Србијом и регионом уопште, те што брже повезивање са Коридором 10, што ће, између осталог, утицати повољно на црногорски туризам.
Кривокапић и Грубишић усагласили су се да је неопходно убрзати прекогранични промет и изразили увјерење да ће предстојећа туристичка сезона, упркос и даљем трајању пандемије ковида-19, а уз наду у скору примјену вакцине, бити знатно успјешнија од претходне.
Питање Превлаке је, како је саопштено из Владе, идентификовано као једино отворено питање између двије земље, а саговорници су истакли функционалност постојећег режима и показали отвореност да се уложе напори како би се дошло до трајног рјешења, на обострано задовољство.
Прочитајте још:
Абазовић најавио: Ускоро промјене на руководећим мјестима у Министарству одбране
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
@Srdjan Loncar ti svasta napisa i sve stavi pod nekakvu novu slobodu koja je stigla u CG. Toliko si gluposti napisao ispada da diktatoru i njegovim saradnicima treba sva nedjela oprostiti, zaboraviti bez kazni i kaznjavanja i sto je jos gore to upravo lici na pogresua politiku koju Krivokapic sada provodi
хрватска је презадужена, младост одлази, покрадена, а криваца нема, сви примају борачке пензије, ЕУ затвара оно што неће да купи …ма за углед
да не идемо у 90те, 40те и даље до периода измишљања нације и краљева
и зашто премијер разговара са амбасадором уместо да то препусти мин вањских послова и ради далеко прече и важније ствари
Krivokapic hvali hrvatsku kao dobar primjer, a Srbskog ambasadora protjeruje. Jesmo li za ovo glasali? Ja sigurno nisam.
Prioritet je da se izgradi auto-put Bar-Boljare-Beograd-Budimpešta, koji vodi dalje prema Evropi ali se povezuje i na auto put kod Niša koji vodi prema Istoku prema Istanbulu (Carigrad) kao i budućem auto-putu prema Sarajevu i Republici Srpskoj . Izgradnja jadransko-jonske magistrale od manjeg interesa je Crne Gore ali od velikog interesa Tirane i Zagreba. Izgradnja jadransko-jonskog auto puta prolazio bi preko teritorije Republike Srpske i Crne Gore i povezao bi Zagreb sa Tiranom i dalje prema Grčkoj i izvukao bi Albaniju iz saobraćajne i svake drige izolacije i povezao sa Dalmacijom i Hrvatskom dalje prema Evropi. Za Crnu Goru je prirodno da se povezuje vertikalno sa Beogradom i Budimpeštom i dalje prema Evropi umjesto da se povezuje vertikalno sa Tiranom i Zagrebom.
Nedavno je na Heppy TV u emisiji „Ćirilica“ https://m.youtube.com/watch?v=NU6qe5BFlkI kod Milomir Marića gostovao Miroslav Šolević koji je i prijatelj Mila Đukanovića koji je u emisiji iznio jednu zanimljivost da je jedan od razloga što je Milo Đukanović izgubio izbore nezainteresovanost i odbijanje da gradi jadransko-jonski auto-put kroz Crnu Goru i zato što je počeo da gradi auto put Bar-Boljare-Beograd-Budimpešta ili auto put „Juzni Jadran“ gdje bi povezao Crnu Goru sa Srbijom i Budimpeštom dalje prema Evropi i Istoku.
Razumem ja da je vama u Crnoj Gori interes, povezivanje na mrežu srpskih autoputeva, na Miloša Velikog, treba vam link ka srednjoj Evropi, samo ne razumem odakle vam ideja i pomisao, da je Srbiji u interesu, da gradi, investira više od milijardu i šeststotina miliona evra, u deonicu puta od Požege ka Boljaru, kad za Srbiju to nema nikakav strateški značaj. Apsolutno je ta deonica i put ka Crnoj Gori nebtina za razvoj Srbije. Slepo crevo.
Zašto bi to mi u Srbiji radili ? Srbija će pre da gradi trasu ka Kotromanu, ka svom narodu u Republici Srpskoj, odnosno prema Sarajevu. To joj je u višem interesu, nego da gradi autoput ka Crnoj Gori, ka Boljaru, preko slabo naseljenog Peštera. A kad se izgradi auto put do Sarajeva, linkuje se na postojeću deonicu i deonicu koja je u izgradnji, Sarajevo-Mostar-Čapljina- Bijača, odnosno sa linkom na Jadransku magistralu, na njen hrvatski deo, ostaćete vašom mudrošću, promišljanjem i pljuvanjem po Srbiji, saobraćajno izolovani. Bolje i ne zaslužujete od nas.
Zar je moguće da verujete da smo mi u Srbiji toliko glupi i navini, i da ćemo opet pasti na neku jeftinu demogšku vašu priču o nekakvom bratstvu u uslovima kad vašom krivicom nemamo ni diplomatske odnose ? Smešno čime se vi zludjujete, lažete sami sebe.
Sa navodnom promenom vlasti u Crnoj Gori, suštinski se ništa nije promenilo u odnosima Srbije i Crne Gore. Možda su sad odnosi medjusobni i gori, nego sa prethodnom garnitorom. U suštini, gledano iz Srbije nikakve tu razlike nema ni zaokreta u vašem odnosu ka Srbiji.
Ispravka u komentaru, greškom sam napisao „vertikalnog“ povezivanja sa Tiranom i Zagrebom, umjesto da piše horizontalno sa Tiranom i Zagrebom.
Odgovor za Miloš@
Strateški i zajednički interes Crne Gore i Srbije je izgradnja i povezivanje sa modernim auto-putem i rekonstrukcije željeznice i povezivanje da lukom Bar.
Crna Gora treba da unaprijedi svoju saobraćajnu strategiju kako bi logistički pravac Luka Bar –Mađarska dobio nove mogućnosti, jer on ima svoju atraktivnost, koja će doći do izražaja završetkom autoputa Bar-Boljare.Crna Gora ima mali, adaptibilni, geografski povoljno lociran i sadržajan saobraćajni sistem, koji nije integrisan. Geografska pozicija Luke Bar je zanimljiva za brodare, jer utiče na uštede u vremenu putovanja broda u prosjeku dva dana u odnosu na ostale jadranske luke. To se posmatra kao velika prednost i za brodara i korisnika koji želi da mu roba bude što prije raspoloživa.
Ona svoje geografske i sistemske prednosti treba da iskoristi u cilju privrednog razvoja na dugi rok. Tranzitni tokovi, nazvani “nevidljivi izvoz” se danas posmatraju kao jedan od najboljih oblika izvoza neke zemlje, gdje država ustupa svoj saobraćajni sistem za realizaciju putničkih i robnih tokova i od toga ubira profit.
Dakle, Luku Bar treba posmatrati kao jedinstveni savremeni logistički sistem od evropskog značaja, u većinskom vlasništvu države (min 51%) dok 49% ponuditi da kupi Srbija. Zašto bi Srbija razvijala druge luke kao npr. u Kopru, Rijeci i Solunu, kad Srbija može da ima svoju luku ili zajedničku luku sa Crnom Gorom?!
Imati luku u svom vlasništvu nije loše, pogotovo jer Srbija nema izlaz na more, a ugovor o korišćenju luke u Solunu je odavno istekao i nije produžen.
Nakon ostvarivanje čvrstih logističkih i transportnih veza sa Srbijom i Mađarskom, treba raditi na proširenju istih na potencijalno tržište Luke Bar koje čine BiH, Sjeverna Makedonija i Rumunija.
Naročito Srba u Hrvatskoj.Daleko bilo….
Gdje je srpski ambasador premijeru? Sram da te bude sto ne vracas nase čeljade našeg Bozovica.
Tebe treba da je sramota, sto nikako da se naviknesh na SLOBODU, koja je upravo stigla u CG.
Nema vishe DIKTATORA, da hapsi, progoni, skida zakone, pravi svoje zakone, postavlja svoje sudije, tuzioce, ambasadore, svoje komandire, pandure, svoje ljubavnice ambasadorke, da oduzima crkvene svetinje, da se basnoslovno bogati, da izmishlja Lazne Drzavne Udare, da priznaje Lazne Okinawa tip Vojne Protektorat-Drzave, postavlja na polozaje (daje im kontrakte), brata, sestru, sina, kumove…. itd itd.
Ne smije Krivokapic ni u WC da ode bez dozvole njemackog ambasadora a kamo li da ponisti odluku o protjervanju ambasadora Srbije. O povlacenju priznanja tzv Kosova ili izlasku iz NATO-a iluzorno je i pomisliti. A o tome je narod pjevao na litijama.
Sve je tačno osim poništenja odluke o proterivanju ambasadora, međunarodna zajednica ne bi trepnula, a opozicija bi kmečala.
U svakom slučaju, svođenje diplomatskih odnosa na nivo otpravnika poslova će štetiti samo Crnoj Gori, ekonomski, čak i dugoročno. Srbija neće opozvati gospodina Božovića. To je sada već stvar nacionalnog ponosa.