ИН4С

ИН4С портал

Криза у образовању – друштво у кризи

1 min read

Фото: УЦГ

Универзитет Црне Горе организује јавну трибину на тему „Криза у образовању – друштво у кризи“, у уторак, 12. септембра 2023. године, у 19:00 часова, у просторијама Ректората УЦГ, у Подгорици.
Тим поводом, у наставку, достављамо кључне поруке говорника:

Проф. др Веселин Мићановић, проректор за наставу УЦГ

Криза у образовању је директни продукт друштвене кризе. Девалвација система вриједности, њен директни инпут у друштву има за продукт кризу најзначајнијих друштвених сегмената, а међу њима и образовања. Ако желимо да ријешимо проблем, морамо га анализирати и развити објективну стратегију његовог дугорочног решења.

проф. др Татјана Нововић, деканица Филозофског факултета УЦГ

Динамичност и дијалектичност васпитања и образовања је природна и у својој суштини садржи континуирану кризу, која подстиче на промјене и преиспитивања. Но, свако кризно стање је последица дјеловања мултиплицираних друштвених узрока, мање или више познатих и видљивих. Проблем настаје када се узроци не испитују валидно, већ се дају одређене импресионистичке и волунтаристичке процјене стања. Једино истинска, тимска настојања и активности путем којих се утврђују узроци кризе, истражују, откривају и идентификују детерминанте стања у образовању, исходе напретком у обазовној и друштвеној перспективи. Превладавањем кризе у образовању доприноси се и превазилажењу шире друштвене кризе, путем јединствене активности у домену осигуравања оптималног кадровског потенцијала, инвентивнијег формирања научно-истраживачких тимова и синергизоване посвећености осигуравању високог квалитета образовања.”
Радомир Божовић, предсједник Синдиката просвјете Црне Горе
Криза у образовању обавезно повлачи за собом кризу друштва. Све технолошки и економски развијене земље у модерном свијету имају јак образовни систем. То показују резултати Писа и Тимс тестирања. Кроз јак образовни систем не само да производимо образоване и компетентне људе, већ их учимо правим етичким вриједностима, да поштују закон и раде за добробит друштва. У економски слабим државама цвјета корупција, коју производе кадрови произишли из слабог образовног система.

Слободан Савовић, генерални директор директората за опште средње образовање, стручно образовање и цјложивотно учење у Министарству просвјете

Дакле, као што је грчки филозоф казао ако Атина има слабе учитеље она ће пропасти. Свако друштво има образовни систем који у суштини обезбјеђује да се друштвене вриједности пренесу новим генерацијама. Ако садашњи тренутак једног друштва не промовише своје вриједности онда кажемо да је то друштво у кризи…А самим тим ни образовни систем нема што да пренесе новим генерацијама.

Бојана Шолаја, модератор трибине и студенткиња друге године мастер студија философије

Појам образовања традиционално упућује на дијалектику између индивидуалне свијести и стварности. Проблем кризе у образовању не може бити схватљив уколико се посматра искључиво унутар сужених просторно-временских оквира. Очекивати је да унутар душтвене динамике у којој је човјек сам постао роба и производ властитог производа, знање такође постане још само један артикл чију вриједност детерминише логика тржишта. Много је обучених, а премало или нимало образованих управо зато што знање, које подразумијева развијену способност критичког мишљења, нико није спреман да купи. Кризу у образовању, која је посљедњих седмица у фокусу црногорске јавности, треба схватити у њеној двосмислености – као опробани сценарио у којем се актуелно стање реформама ревитализује, али и као прилику да се крене у правцу радикалних образовних и друштвених промјена.

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net