Криза у САД и „вријеме за панику“: Распали се преговори, без плана како избјећи банкрот свега 1 дан до истека рока
1 min read![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/sad-budzet-finansijska-blokada.jpg)
Двије могућности су остале по питању актуелне америчке кризе: или ће се рјешење постићи у задњем тренутку или ћемо већ сутра бити свједоци уласка САД-а у технички банкрот.
Финансијски стручњаци упозорили су јуче амерички Конгрес како би банкрот могао изазвати општу панику на свјетским тржиштима, чак и да САД изађе из кризе прије него први рачуни дођу на наплату. Надаље, истиче се како ће бити угрожена стабилност долара уколико Конгрес до сутра не пронађе рјешење за подизање стопа задуживања.
Задњих неколико дана ситуација је била хаотична – у неколико наврата се истицало како ће договор бити „постигнут кроз неколико сати“, но сваки пут је дошло до урушавања преговора. Иста ствар се догодила поновно јуче – лидери Сената су били, барем према њиховим ријечима, на корак до компромисног рјешења, те су се тада огласили Републиканци из Представничког дома, истичући како „они имају потенцијално рјешење“. У овој конфузији дошло је до додатног губитка сада већ изузетно драгоцјеног времена, а дан је завршио без договора.
Кампања којом цу се јуче покушали натјерати Републиканци из Представничког дома да прихвате подизање лимита федералног дуга је завршила, преноси The Washington Post, „срамотним неуспјехом“. Након тога лидери Сената су, још једном, најавили како ће они кренути у преговоре који би „ишли према рјешењу“. Но, сада се поставља питање – је ли већ прекасно? Неки вјерују како ће бити немогуће постићи договор до сутра. Једна ствар је јутрос, у вријеме писања овог текста, јасна – план којим би се спријечио амерички технички банкрот тренутно не постоји.
Како ситуација тренутно изгледа? Демократе имају већину у Сенату, њихов лидер, Harry М. Reid, и лидер Републиканаца, Мitch McConnel, могли би данас – вјероватно и хоће – изаћи с предлогом неке врсте компромисног рјешења. Но, чак и ако то учине, нема сигурности да ће исти предлог бити прихваћен током данашњег дана. Наиме, у Сенату имамо „тврду линију“ републиканских конзервативаца као што су Ted Cruz из Тексаса и други. Неке Демократе већ сада сматрају како би исти могли закочити или чак у потпуности одбацити понуђено рјешење. Подсјетимо, Републиканска странка је такођер дубоко подијељена око ове ситуације, између тзв. умјерених и конзервативнијих Републиканаца.
Сваки предлог у Сенату и даље мора добити одобрење Представничког дома, који је у рукама Републиканаца. Но, јучерашњи распад преговора показује како Јохн Боехнер – републикански лидер из доњег дома Конгреса – нема контролу над својим заступницима. Цијели јучерашњи дан Боехнер и његово вођство покушавали су исклесати предлог рјешења који би био прихваћен од стране 217 Републиканаца у Представничком дому. Због тога су и прекинути преговори у Сенату. Но, пред крај дана Boehner и његови замјеници су једноставно одустали те изненада отказали гласање по питању предложене мјере. Јасно, то су учинили као и Обама када се требало гласати по питању напада на Сирију – знали су како немају подршку за свој план.
Боехнер и републиканско вођство синоћ су напустили зграду Конгреса без икаквог новог плана и без икаквог објашњења. Ако су претходни дани били увод у кризу, ово је прави почетак кризе. Финансијска тржишта у САД-у синоћ су већ почела биљежити пад. Након пропалих преговора огласила се и рејтинг агенција Fitch, једна од 3 најутицајније, истичући како разматрају смањење америчког кредитног рејтинга који тренутачно има статус ААА.
Уколико рјешење не буде постигнуто до сутра, САД ће ући у фазу техничког банкрота. То значи да ће Jack Lеw, секретар америчке ризнице, имати на располагању свега 30 милијарди УСД за плаћање рачуна нације. То не значи да ће САД одмах сутра престати плаћати своје рачуне, но већ 1. новембра – према независним аналитичарима – САД-у ће понестати средстава.
Наравно, проблем овдје није само техничке природе – амерички банкрот био би огроман шок за цијелу глобалну економију. Нова свјетска криза била би неизбјежна, а посљедице би биле огромне – нарочито за САД и њихову улогу у свијету, као и за валуту долар.
Шта очекивати од данашњег дана? Сенат ће вјеројатно предложити план којиме би се ова криза одгодила до почетка 2014. У Сенату ће предлог проћи, врло вјероватно. Тада по предлогу мора гласати и Представнички дом који има 435 заступника, од тога су 200 Демократе. Лидерка Демократа у доњем дому америчког Конгреса, Nancy Pelosi, потврдила је како ће свих 200 гласати за мјеру којом би се избјегао сутрашњи банкрот. То значи да Boehner мора осигурати 20-ак гласова, али питање је да ли је у стању то учинити. Управо је јуче имао прилику за то, цијели дан су покушали саставити предлог који би осигурао бар тих 20-ак гласова. Одустали су – то је знак да немају подршку.
Гласање се требало догодити касно синоћ. Један по један Републиканци су улазили у Boehnerov уред, но нити ове консултације нису помогле. Идеолошка компонента сада је већ преузела политичку. Немојмо заборавити како се све ово врти око Обаминог плана обвезног здравственог осигурања „Obamacare“. Утицајне и моћне конзервативне организације и скупине направиће све да се овај план сломи, па макар и под цијену америчког банкрота. Једна од моћнијих скупина, „Heritage Action for America“, јуче је око 17 сати по локалном времену задала можда и задњи ударац било каквом компромисном рјешењу – из организације је послана е-маил порука свим законодавцима у којој се од њих тражи да одбаце предлог у Представничком дому који „неће учинити ништа по питању заустављања Обаминог масивног здравственог плана“. Непосредно након ове е-маил поруке Boehner је отказао гласање.
Ако рјешење и буде постигнуто у „задњем минуту“, већ ова ситуација која данас угрожава економију цијелог свијета, довољан је разлог за озбиљно промишљање о америчком кредибилитету и улози глобалног економског лидера.
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2022/10/0-02-05-b923b1b69720421610be1c8886d9aa3e5785fb2405d1260129ec99b6cc5feec9_a42cea59ea42f009-1024x105-1.png)
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Viber-komjuniti-300h50-a.jpg)
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Telegram-komjuniti-300h50-a.jpg)
E baš bih volio da puknu pregovori i da Amerika bankrotira. Dosta je više bilo njihove globalne tiranije