ИН4С

ИН4С портал

Крсташки ратови

1 min read

Крсташки рат

Приредио: Миомир Ђуришић

На данашњи дан, 16. новембра 1095. године на црквеном сабору у Клермону, у Француској, папа Урбан II позвао је црквене великодостојнике и владаре на вјерски рат против турског племена Селџука, које је заузело Свету земљу у Палестини.

Тиме је почела епоха крсташких ратова. Крсташки ратови представљају низ ратова које су хришћани западне и средње Европе под утицајем папа водили од краја XI до друге половине XIII века против Селџука, Фатимида и других исламских династија и држава за ослобођење светих мјеста у Палестини, посебно Христовог гроба у Јерусалиму, из руку муслимана.

Ти су ратови започели у доба када је Католичка црква, са папом на челу, настојала да оствари превласт у хришћанском свијету. На црквеном сабору у Клермону 1095. године Папа Урбан II позвао је на рат против муслимана за ослобођење Јерусалима, обећавши учесницима опраштање свих гријехова, при чему ће убијање, пљачка, освајање нових посједа бити у потпуности прихватљиви, јер ће жртве свега тога бити невјерници који боље ни не заслужују. Папин позив, као и жарко проповиједање занесењака, нпр. француског монаха Петра Пустињака, били су дочекани с великим полетом и одушевљењем, и то због више разлога.

Премда је у XI вијеку у Европи почело раздобље опште демографске, државне и политичке обнове, нижи друштвени слојеви су проживљавали тешко економско стање и глад, а европске земље је захватила непозната епидемија (вјероватно куга), па је покушај бијега из такве стварности био сасвим разумљив.

Економско стање је било додатно отежано јер су Турци Селџуци и египатски Фатимиди кочили трговину малоазијског и сјеверноафричког простора са хришћанском Европом. Значајну улогу у покретању ратова имала је и замисао о заштити многобројних ходочасника на путу у Свету земљу од насиља и самовоље блискоисточних моћника. Од рата против исламског Истока сви су очекивали користи: вјерски појединци – мјесто у рају, великаши – нове велике посједе, сељаци – ослобођење од личне зависности, а сви учесници плијен од пљачке. У разним дјеловима Француске, Њемачке и Италије на хиљаде витезова и кметова почињу да се окупљају за ратни поход, стављају на своју одјећу велики црвени крст и одлазе у рат за ослобађање Христовог гроба. Католичка црква је у овим ратовима видјела прилику да успостави духовну доминацију над земљама Источног Римског Царства, а ритери и феудалци били су вођени економским мотивима (освајање нових посједа, ратни плијен).

Први крсташки рат повели су нормански, фландријски и холандски ритери. Освојили су Јерусалим и створили неколико грофовија и Јерусалимску краљевину.

Други крсташки рат под вођством француског и њемачког краља завршио се без резултата.

Трећи крсташки рат воде енглески краљ Ричард Лављег Срца, француски краљ Филип II Август и њемачки цар Фридрих Барбароса. У овом походу Ричард Лављег Срца је успио уговором да обезбиједи слободан долазак ходочасника у Јерусалим.

Четврти крсташки рат водили су француски феудалци под вођством Млетачке републике. У овом походу крсташи су заузели Цариград, створено је Латинско царство и створене још неке мање државе.

Пети крсташки рат вођен је против египатског султана који је владао Палестином. Због унутрашњих раздора, крсташка војска је морала да напусти Египат.

У Шестом крсташком рату Фридрх II Хоенштауфовац осваја Јерусалим.

Француски краљ предузео је седми и осми крсташки рат, али без већих успјеха.

Треба поменути и два дјечија крсташка рата. Дечји крсташки рат је назив за неколико фиктивних и стварних догађаја . Међутим, дио дјеце су трговци продали у Египту, а други дио је страдао од зиме и глади.

Последице крсташких ратова су опадање угледа римског папе, доминација италијанских градова у Средоземљу, упознавање Европе са културом Истока.

Извор: Митрополија

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

4 thoughts on “Крсташки ратови

  1. Dobro se zna zasto su se pokretali krstaski ratovi,a to je pljacka,najveca ironija je sto su naceli veliko Romejsko tj.pravoslavno carstvo,da bi ga opljackali, u kasnijim vjekovima smrtni udarac zadalo im je Osmansko carstvo,to su bile jedne obicne secikese,da nisu opljackali to veliko carstvo nebi ni bilo renesanse u Evropi,sve su pokrali i odvukli u svoje zemlje,treba pogledati dokumentarni film Pad imperije -Vizantijska lekcija,onda ce sve biti jasno.

  2. Учили смо у школи о овоме на што нас господин Ђуришић сада подсећа – неко успешно, неко са слабом оценом јер се није могао сетити ко је када и против кога водио неки од седам-осам побројаних крсташких ратова, али зато, нажалост, србским ђацима нико није ни наговестио да је Ватикан користећи угарску војну силу, од краја 12. па до средине 15. века “успео” да организује петнаестак крсташких ратова про­тив пра­во­славних Срба (у Славонији, Босни и Далмацији), а све са циљем да их римокатоли­цизује и Србе “укине” као творце изворне европске (и светске) цивилизације.
    Узгред, и данас се прећуткује да је средином лета 1992. године, папа Јован Павле Други, преко кардинала Анђела Содана, позивао Западноевропску унију и Северноатлантски савез (НАТО) да својим трупама поведу крсташки рат против Ср­ба.
    Ово последње можда због тога што је Српска право­славна црква прихватила ватиканску тезу да рат за Србску Крајину и Србску у бившим југословенским републикама Хрватској и Босни и Херцего­ви­ни није верски; ту своју “прихват­љивост” она је протумачила као потребу да се учини први корак ка успоставља­њу екуменизма.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy