ИН4С

ИН4С портал

Куч за ИН4С: Аир Србија постала мета конкуренције и званичног Кијева

1 min read

Милан Куч

Експерт за безбједност цивилног ваздухопловства, Милан Куч, у интервјуу за портал ИН4С казао је, да је авио компанија Аир Србија је постала мета како конкуренције, тако и званичног Кијева прије свега због што је Србија једина земља у Европи која је оставила своје небо отвореним.

У прилог тој чињеници, говори и податак да су протеклих дана учестале лажна дојаве о бомбама на летовима Аир Србија.

„Свака најава експлозивне направе у ваздухоплову који је у лету или на земљи захтева активирање плана за деловање у ванредним ситуацијама, што подразумева ангажовање свих субјеката који предузимају радње из своје надлежности како би се осигурала безбедност ваздушног саобраћаја“, казао је Куч.

Пријетње бомбама на срећу до сада нису имале озбиљне последице, али се поставља питање ко су људи који их упућују и које су им намјере?

„У последњих неколико дана три лажне дојаве о поставњеној бомби на летовима националног авио превозника Аир Србије из Београда за Москву представљају најфлагрантнији чин извршења радње незаконитог ометања у цивилном ваздухопловству. Циљ извршења ове радње незаконитог ометања јесте да се националном авио превознику, Аир Србији а затим и самој држави нанесе штета“.

Да ли то има везе и са чињеницом да је Србија одбила да учествује у санкцијама против Русије?

„Имајући у виду да је Србија једина земља у Европи која је оставила своје небо отвореним за одвијање ваздушног саобраћаја, не бисмо могли рећи да није очекивано да се суочимо са одређеном врстом деструкције. Пошто је већина земаља нерадо и на своју велику штету под притиском затворила свој ваздушни простор за одвијање ваздушног саобраћаја према Руској Федерацији, Аир Србија је постала легитимна мета како конкуренције, тако и званичног Кијева. Emine Dzheppar прва заменица министра иностраних послова Украјине, објавила је 12 марта да је Аир Србија удвостручила број летова за Москву у тренутку док су други европски превозници увели санкције Москви и када је небо ЕУ затворено за компаније и приватне авионе из Русије“.

Који су то механизми Аир Србије за борбу против оваквих појава?

„Овде је очигледан пример хајке и специјалног рата, који се може изједначити са радњама којима се користе терористичке организације, а који се у овом тренутку воде против Српског националног авио превозника и против Србије. За организацију и безбедност лета није одговорна само Аир Србија, већ низ ваздухопловних субјеката и државних органа који спроводе радње из своје надлежности. Свака најава експлозивне направе у ваздухоплову који је у лету или на земљи захтева активирање плана за деловање у ванредним ситуацијама, што подразумева ангажовање свих субјеката који предузимају радње из своје надлежности како би се осигурала безбедност ваздушног саобраћаја. Овде се пре свега мисли на ангажовање материјалних и техничких потенцијала, као и људства за поступање у случају најаве претње, које се предузимају од стране министарства унутрашњих послова, затим оператера аеродрома и авио превозиоца. Такође, активирају се сви механизми и спроводе се активности почевши од Бироа за координацију, преко министарства унутрашњих послова, министарства одбране, министарства спољних послова, служби безбедности, Директората цивилног ваздухопловства све до контроле летења. Дакле само активирање плана за деловање у ванредним ситуацијама просто речено кошта, и тај неко ко се упушта у извршење радње незаконитог ометања достављањем лажне дојаве о експлозивној направи то зна, као што зна и да ће сваки пут када се таква најава проследи бити предузете све мере као да се ради о стварној направи, јер се то заправо не зна док се не предузму све мере предвиђене планом за деловање у ванредним ситуацијама“.

Да ли има панике међу корисницима услуга, односно путницима?

Имајући у виду да је Србија у потпуности имплементирала међународне стандарде и препоручену праксу када је у питању безбедност у цивилном ваздухопловству, нема места паници и сваки путник који се нађе у ваздухоплову, било да је он на земљи или у лету је апсолутно безбедан. Европска комисија је у Службеном листу ЕУ Л021 од 27. јануара 2020. године, објавила Спроведбену Уредбу ЕУ бр. 111/2020, којом се потврђује да Република Србија примењује стандарде у области безбедности у ваздухопловству (Aviation Security), који су еквивалентни заједничким основним стандардима безбедности у ваздухопловству и примењују се на аеродромима у државама чланицама Европске уније.

На крају треба напоменути да извршење радње незаконитог ометања давањем нетачних обавештења од значаја за безбедан лет ваздухоплова представља кривично дело за које је прописана казна затвора од једне до осам година затвора.

Није црногорски ако није српски; илустрација: ИН4С
Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

7 thoughts on “Куч за ИН4С: Аир Србија постала мета конкуренције и званичног Кијева

  1. Pregledom flightradar-a, pametne kompanije i zemlje,salju svoje avione preko Rusije(Emirates,SAS, Qatar…) i ne vidjeh ni jednu najavu bombi u njihovim letjelicama!
    Sad, vi prosudite, o cemu je ovdje rijec!

  2. Treba obezbediti avion kad sleti u beograd do sledeceg poletanje pripadncima policije,a imam osecaj da bi sami odrekli ove avio linije da bi im neko reko evo i oni zatvorili nebo.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy