ИН4С

ИН4С портал

Куда и како су утекли „рудари“: Један таксијем у Србију, двојица бусом до БиХ

1 min read

Форензичари у стану Фото: Либертас Пресс

Неколико сати након изношења пиштоља и пушака из депоа Вишег суда у Подгорици Дејан Јовановић (31) домогао се Бијелог Поља, одакле је истог дана, 11. септембра, таксијем прешао границу са Србијом, на прелазу Добраково.

То су у истрази “Тунел” утврдили полицајци и тужиоци, који су дошли до доказа да су Вељко Марковић (32) и његов стриц Милан Марковић (53) истог дана ушли у аутобус који саобраћа до Сарајева, али су карте купили до Фоче, што им је била крајња одредница.

Њих двојицу су на Аутобуској станици у Подгорици снимиле надзорне камере, а излазак из државе евидентирали су гранични полицајци на Шћепан Пољу. Њихове колеге на Добракову евидентирале су када је из државе изашао Ерић, а тај држављанин Србије снимљен је и на наплатним пунктовима на ауто–путу, пишу Вијести.

“У односу на окривљеног Владимира Ерића (32) постоји податак да је ушао у Црну Гору, при чему у Црној Гори нема пријављено боравиште, а досадашња расписана потрага за њим није дала резултате, па је јасно да се крије и да је недоступан државним органима”, казао је “Вијестима” незванично извор из истраге.

Марковићи, Ерић и Јовановићфото: Борис Пејовић

Та четворка из Лознице осумњичена је да је по налогу организатора криминалне групе, који још није идентификован, са још неколико НН лица, обила судски депо и из њега украла више пиштоља и пушкака одузетих током истраге више кривичних дјела.

Подгоричанина Предрага Миротића (31), јединог до сада ухапшеног, сумњиче да им је помагао да крију алат и возило које су користили, али и да их је возио својим аутомобилом.

Миротић, фото: Јелена Јовановић

Његову суграђанку Катарину Баћовић траже због сумње да им је изнајмила пословни простор из ког су прокопали тунел до судског депоа.

За том Подгоричанком полиција је и јуче трагала.

Према информацијама “Вијести” утврдили су с ким је контактирала и куда се кретала до дана када је откривен њен идентитет, али не и гдје јој се изгубио траг.

Улога Баћовићеве била је да изнајми пословни простор у подгоричкој Његошевој улици, за шта је приложила лажну личну карту на име Андријана Марић.

Из подрумских просторија које је изнајмила осумњичени српски држављани од 14. јула до 8. септембра копали су подземни пролаз до судског депоа, а онда су до 11. септембра из те просторије крали оружје.

Према сумњама тужилаштва и полиције Баћовићева је спона између запосленог у Вишем суду и рудара, али и веза између извршилаца посла и њихових помагача из Црне Горе.

У истрази обијања депоа саслушана је њена мајка М. Б. која је и управитељица судске писарнице.

Полиција и тужилаштво утврђују да ли је Баћовић злоупотријебила и мајку за рачун мафије.

У међувремену, истражитељи су дошли до податка да је та Подгоричанка повезана и са припадницима криминалног клана из Тузи.

Истрага

Провала у судски депо примијећена је 11. септембра, када су надлежни најприје утврдили да је неко “само” испретурао доказе. Међутим, док је још трајао увиђај у обијеном депоу и летимични попис доказа у најважнијим предметима, откривено је да су лопови у депо ушли подземним пролазом из Његошеве улице.

Први крупни траг у том случају, комби који су користили осумњичени, полицајци су пронашли 13. септембра.

Дан касније пронашли су и стан у подгоричком насељу Забјело, гдје им је наводно била база.

У досадашњој истрази, којом руководи подгоричко Основно државно тужилаштво, изузето је на стотине сати снимака с надзорних камера, пронађен је алат који су копачи користили, ухапшен је и спроведен у притвор Подгоричанин који им је помагао у том незаконитом послу.

Утврђено је и ко су извођачи радова на копању 30 метара дугог тунела до судског депоа, а надлежни тврде да су корак ближе мотиву и налогодавцима тог незаконитог посла.

Оперативни подаци полиције говоре да су вође кавачког криминалног клана организовале копање подземног тунела, а инспектори и даље утврђују шта им је био главни циљ.

“Постоји одређена повезаност ове криминалне организације са једном особом из Вишег суда и припадницима једне криминалне организације, који бораве у Управи за извршење кривичних санкција, а повезана су с једном од најорганизованијих и вјероватно платежно најмоћнијих криминалних организација у нашој држави… Имамо и траг који нас води према налогодавцима”, рекао је прије два дана министар унутрашњих послова Филип Аџић.

На истој конференцији за медије руководилац ОДТ-а Подгорица, тужилац Душко Милановић, казао је, међутим, да тужилаштво још нема довољно увјерења или доказа да су криминалне групе копале тунел.

“То су, колико сам ја разумио, оперативни подаци полиције који тек треба да се истраже.”

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “Куда и како су утекли „рудари“: Један таксијем у Србију, двојица бусом до БиХ

  1. Иако смо пре неки дан коментарисали идемо опет: према фотографијама полица и фасцикли на њима очигледно је ДА ЧОВЕК НЕ МОЖЕ ПРОЋИ РУПУ У АРХИВУ !!! Рупа је премала. Значи копачи НИШТА НИСУ КРАЛИ НЕГО ИМ ЈЕ НЕКО ДОДАВАО КРОЗ РУПУ ПРЕДМЕТЕ !!!
    Податке за копање им је могао дати САМО НЕКО ИЗ ГЕОДЕТСКЕ УПРАВЕ …Као и правац, вагрес-висину копања и слично.
    Интересантно је зашто се ово не објављује већ се и даље тврди да су копачи улазили у архив и бирали предмете.
    Коме је преседник давао кључ то је главни осумњичени мада постоји могучност да су ноћни чувари имали копију кључа, бројеве и локацију предмета….

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net