Курти би да разговара са СПЦ на КиМ о имању Високих Дечана

Аљбин Курти
Премијер у Приштини Аљбин Курти каже да је спреман да разговара са представницима Српске православне цркве на Косову и Метохији о 24 хектара земље манастира Високи Дечани које локалне власти одбијају да упишу у катастар.
„Када је ријеч о манастиру Дечани, ми подржавамо очување културног наслеђа без обзира на вјероисповест, али културно наслеђе и власништво нису иста ствар. Изразио сам спремност да започнемо разговоре са православним вјерским властима на Косову и да нађемо рјешење“, рекао је Аљбин Курти у интервјуу Гласу Америке на албанском језику.
Међутим, напомиње да у Приштини траже да се Београд огради од прошлости, односно Милошевића.
„Јер се ради о 24 хектара земље коју је он поклонио манастиру Дечани. Претходно је то била јавна својина и не би требало да занемаримо ту чињеницу. Желим прихватљиво рјешење за све, не нарушавајући принцип општег добра, без штете и дискриминације било које стране“, рекао је Курти.
Тврди да „Србима на Косову није у интересу“ формирање Заједнице српских општина, већ да је то „одувијек Србија жељела“.
„Она жели да буде обештећена, формирањем нечега попут Републике Српске у БиХ, за чињеницу да су изгубили Косово – које никада није ни требало да имају“, навео је Курти и додао да је Уставни суд у Приштини утврдио да ниједно од седам поглавља споразума из 2015. године није у складу са Уставом.
Српска православна цркве на Косову прошле године је одлучила да прекине све контакте са косовским властима због кршења владавине права и вјерских слобода заједнице, као и отворене ентичке и вјерске дискриминације према СПЦ.
„Због невиђеног кршења владавине права и вјерских слобода без преседана против наше заједнице СПЦ на Косову је суспендовала контакте са косовским властима. Отворена етничка и вјерска дискриминација према нашој цркви наноси штету свим грађанима Косова„, наводи се у подсјећању монаштва Високих Дечана објављеном у јуну ове године.
Из манастира додају да је СПЦ упозорила међународне представнике о неопходности посебних механизама заштите, у ситуацији када косовска влада отворено не поштује судске одлуке и потписане споразуме које гарантују ЕУ и ОЕБС у специјалним заштићеним зонама вјерског културног наслеђа.
„У свом објављеном Извјештају америчког Стејт департмента о слободи вјероисповести на Косову у 2021. години САД су критиковале то што се не спроводи одлука косовског Уставног суда о враћању земљишта Високим Дечанима“, написали су из манастира.
Прочитајте још:

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Метохија значи Црквени посјед.Оли Курти консултоват и Ђукаја око отимања.Вјековна политика арнаута је само етнички чистити и увјек уз неку фашистичку силу.Хоће уз грингосе протјерати све Хришћане.
Realna situacija , tokom ove nedelje , u Prištini se ne može opstati od lošeg vazduha usled katastrofalnog upravljanja termoelektranama u Obiliću koje je Kurti preimenovao u Kosova A i B.
Rijeka Prištevka je ucijevljena i pretvorena u kanalizaciju, pa i po tom osnovu zaudara.
Obijesni kriminalci iritiraju poštene Albance koji bježe od siromaštva glavom bez obzira.
Željeznička stanica u Prištini je bezprizorna kao i tvorevina kojom upravlja neznalica Kurti.
Oj Srbijo mati nemoj tugovati, zovi samo zovi svi će sokolovi za te život dati
Чија је то земља била,пре него што је постала јавна својина? А чија је била пре тога? А чија пре тога? Да не идемо много далеко,рецимо до Косовског боја,већ рецимо до Балканских ратова. Манастирска земља је света земља. Да би о њој неко причао са ДПЦ мора да буде свети човек(небитна вероисповест). Нажалост таквог у шиптарском народу још увек нема. Тако да је до разговора немогуће и доћи. Зашто се у разговорима избегава реч Метохија,и шта она значи? Није у народу без разлога пословица: ОТЕТО,ПРОКЛЕТО. Због тога никада косовска држава изван Србије неће моћи да постоји. Нажалост,Курти као атеиста то не може да схвати. Да је бар мало муслиман,све би му било јасно