Курти као тумач међународног права: Уместо уз дозволу, КБС на северу у „координацији са Кфором“?
1 min readАљбин Курти и његов министар одбране Ејуп Маћедонци за само неколико дана, од напада на канал Ибар–Лепенац до јутрос, волшебно су прешли пут од међународно признате и прихваћене обавезе да њихове тзв. безбедносне снаге траже дозволу Кфора за улазак на север КиМ до тумачења да КБС у Северну Митровицу, Звечан, Лепосавић и Зубин Поток могу – „у координацији са Кфором“.
Од полазне тачке, а она је у овом случају потпис Хашима Тачија из 2013. године на споразум којим се КБС-у забрањују активности на Северу до најновије изјаве, којом се тај уговор и договор релативизују до нивоа „координације“ са међународним снагама, Куртију и Маћедонцију требало је само да се догоди – експлозија на каналу Ибар–Лепенац.
То што је сам Курти пре четири године тражио покретање процедуре за разрешење Тачија управо због тог споразума и договора сада се више и не помиње, то није важно, лакоћа којом лажна држава прекраја све своје међународне обавезе просто је неподношљива.
Али, само за Србе на северу којима припадници Косовских безбедносних снага само што нису стигли на кућна врата. А то да стижу, то више није никаква енигма. Изјава Маћедонција велики је корак у том правцу. Јер, по њему, „захтев за координацијом“ није више „мандат“, већ – „оперативно питање“.
Његова последња изјава веома је јасна.
„Када се процени да постоји потреба за учешћем, КБС ће бити на северу и то ће бити урађено у координацији са Кфором. Процењујем да КБС има мандат да делује на целој територији. Захтев за координацијом је оперативно питање, а нe мандат. Није упитно да ли мандат треба да буде – КБС на северу, питање је оперативни аспект и потреба за координацијом“, дословце је рекао Маћедонци, преносе јутрос косовски портали, потврђујући још једном „да ће оног тренутка када се појави потреба, КБС у координацији са Кфором ући на север Косова„.
Дакле, још једна експлозија на каналу Ибар–Лепенац или на неком другом „виталном“ објекту и ето КБС-а на Северу, у координацији са снагама Кфора, наравно.
А да међународна обавеза Приштине да за улазак КБС-а на Север тражи дозволу Кфора постоји – постоји. Када је 28. децембра 2022. године председник Србије Александар Вучић, после састанка са Србима са КиМ и договора да се уклоне барикаде на Северу, изјавио да смо за уклањање барикада „данас први пут добили нешто што се односи на наша права“, те да „без сагласности локалних Срба не може бити присуства приштинских снага на северу КиМ“, одмах је реаговала команда Кфора.
„Што се тиче ‘Косовских безбедносних снага’, њихово распоређивање, према постојећим споразумима, захтева претходну сагласност команданта Кфора за долазак на север Косова„, саопштено је тада из ове међународне мисије.
Занимљиво је да и у овом саопштењу није поменута реч „координација“, него – „сагласност“.
Тзв. косовски министар одбране потрудио се јутрос, у наставку изјаве, и да на још једном нивоу релативизује обавезе које је лажна држава у лику тадашњег премијера Хашима Тачија преузела 2013. године и које Кфор помиње. Тако се, по мишљењу Маћедонција, Тачи овом питању посветио „не својом вољом“.
„Ниједан премијер се не би једнострано обавезао, процењујем да је постојао споразум којим је од њега тражено да се залаже да неће ангажовати КБС на северу са Кфором. Ценим да земља треба да поштује обећање“, додао је Маћедонци.
То што писма о узајамним обавезама која су 2013. године разменили тадашњи генерални секретар НАТО-а Андерс Фог Расмусен и Хашим Тачи, садрже истоветну формулацију као и саопштење Кфора од 28. децембра 2022. године, сада више и није важно.
Јер да је важно, тзв. КБС не би ни постојале. Тек подсећања ради, и Резолуцијом 1244 и Кумановским споразумом предвиђено је да једина оружана сила на Косову и Метохији буде Кфор.
Колико је лажна држава „поштовала обећања“, па и она на нивоу међународних споразума, Курти и тзв. влада из Приштине најбоље су показали почетком јануара 2023. када су специјалне јединице полиције, Росу и остале, у борбеном поретку, преко моста у Бошњачкој махали умарширали на север и ту и остали до дана данашњег.
То је учињено пошто је само десетак дана раније Кфор у већ поменутом саопштењу практично похвалио Приштину и констатовао да су се „све стране увек придржавале постојећих споразума“, позивајући да се у том правцу и настави.
По ком су споразуму формиране КБС и по ком су споразуму специјалци са дугим цевима распоређени на Север, по ком споразуму су већ у то време почеле да ничу базе специјалне полиције на све стране по северу, међународне снаге тада нису објасниле.
А, према још увек важећем споразуму, приштински специјалци на север КиМ могу само уз одобрење команданта Регионалног директората Север и уз дозволу четворице градоначелника општина са севера КиМ. Када су почетком јануара 2023. године Росу у борбеном поретку умарширали на Север, заузели раскрснице по Северној Митровици и околне висове, четворица градоначелника српских општина већ су били поднели неопозиве оставке а Ненад Ђурић, командант Регионалног директората за Север био је суспендован.
Толико о поштовању преузетих обавеза и споразума од стране Приштине.
Срби на северу КиМ немају дилему шта ће се десити када КБС у једном тренутку, пре или касније умарширају на Север. Што се тиче међународне заједнице – ништа. Као што се ништа није десило ни када су противно договорима и уговорима формиране, као што се ништа није десило ни када су специјалци са дугим цевима умарширали на Север. Као што се ништа не дешава ни сада, ни јуче ни прекјуче, ни месецима уназад, када на све стране по северу Космета специјалци хапсе и малтретирају Србе.
Закључак је јасан. Србе са Севера тек чекају тешка времена. Јер, то је до сада више пута поновљено, КБС баштине традицију УЧК и команданта Адема Јашарија.
Изјава Маћедонција недвосмислена је порука да се тај дан, размештање КБС-а на Северу полако али сигурно приближава. „Артиљеријска припрема“ је увелико у току, преноси РТ Балкан.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: