La grande bellezza
1 min readТај јесењи дан прошле године није за мене почео као и сваки други.
Ноћ раније сам са пријатељима слетио на Малпенсу. На аеродрому смо узели рента – кар и упутили се ка Бергаму.
С обзиром да се 50% свјетске културне баштине налази у Италији, утисак је, да гдје год се запутиш, не можеш погријешити.
Ујутро смо доручковали, попили сјајан еспресо и сјели у кола. Циљ је био Маранело.
Маранело је, за неупућене, град или боље рећи градић у којем се налази Фераријева фабрика.
Ферари је, за неупућене, доказ да постоје и неке друге, супериорније интелигенције од наше. Интелигенције које праве савршенство.
Имао сам задовољство да посјетим Лувр, Ермитаж, Прадо, Д’Орсеј, Музеј краљице Софије, улазио у разне катедрале, дивио се ремек дјелима Каравађа, Ел Грека и многих других великих умјетника…
Остајао сам задивљен испред Милоске Венере, дјела Микеланђела, многих импресиониста, слика Паје Јовановића, Петра Лубарде…
Испред Рајског врта Хијеронимуса Боша престанеш да причаш а уочи уласка у просторију у којој се налази Герника си више узбуђен скорим сусретом са једним од најпознатијих слика свих времена, него пар минута касније, самом сликом.
У години у којој се обиљежава 500 година од смрти Леонарда да Винчија, не могу да не поменем сопствене „сусрете“ са једним од највећих не само умјетника, већ уопше и умова у историји човјечанства.
Први је био у Петрограду, у Ермитажу, други у Лувру. Трећи, за мене најзначајнији је био у његовој домовини.
У Милану смо, на упорно инсистрирање мојих кћерки, посјетили музеј у којем се налазе модели многих његових инжењерских бравура. На рачун ове посјете, морао сам да се одрекнем посјете Сан Сиру и није ми жао.
После тога је на ред дошла посјета цркви Санта Марија дела Грација, за коју смо морали да купимо карте три мјесеца унапријед. Сликана техником фреске , на унутрашњем зиду цркве се налази Тајна Вечера, дјело италијанске ренесансе које се сматра једним од највећих свјетских умјетничких ремек дјела.
Старија кћерка је, дословце , уочи и током посјете цркви, дрхтала од узбуђења. Узгред, нисмо могли да не констатујемо, да апостол Јован, ако се не варам, заиста на фресци личи на женску особу.
Три сата после попијене кафе у Бергаму сам ја дрхтао од узбуђења. У рукама сам држао волан Ферарија.
Маранело није само град у којем се производи Ферари, већ и град у којем имаш могућност да га рентираш.
Цијена ренте по стази боли, али зато имаш могућност да га провозаш по околним аутопутевима за релативно прихватљив новац. А живот је један.
Толико времена колико имаш на располагању, искористиш да „дигнеш“ број обртаја на десетак хиљада у минуту, при чему осјетиш неколико Г на крстима, и да без напора пребациш 200 км/х. Портофино је модел који има „свега“ 600 кс.
Свако Фераријево возило колико год да је транспортно средство, још више је умјетничко дјело.
Имао сам прилике да „провозам“ Порше, Ламборгини, Јагуар, разне Мерцедеса и БМW-е, али је само Ферари „La grande bellezza“, што би Паоло Сорентино рекао.
Да је Леонардо да Винчи,којим чудом, наш савременик, сигурно би истовремено био главни инжењер и дизајнер у фабрици у Маранелу.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Дивно. Завидим Вам?
Сјајно, али смо навикли ?
Probaj majstore Nisan GTR, više nego duplo je jeftiniji od Ferarija Portofino, 0-100 ubrzava skoro duplo brže nego Portofino, možeš ga voziti po kiši ili po snijegu jednako kao po suvom jer ima najbolji pogon na 4 točka na svijetu, savršenstvo tehnologije. I Ferari ima auta koja mogu konkurisati Nisanu, ali su 10x skuplja od Nisana. Da ne pominjem da se Ferari, kao i sva italijanska vozila, stalno kvari. Po Podgorici se vozi nekoliko Ferarija i jedan GTR, pa pitaj vlasnike kakva su im iskustva.