ИН4С

ИН4С портал

Лабораторија за старе књиге у ужичкој библиотеци

Градоначелница Ужица Јелена Раковић Радивојевић (лево) у новоотвореној лабораторији за старе књиге (Фото-документација ужичке библиотеке)

Реч је о савремено опремљеном простору у коме ће се од пропадања чувати вредно папирно наслеђе не само овог краја, него и ширег подручја

Дугих 168 година постојања обележила је на Преображење ужичка Народна библиотека уз значајан догађај – отварање нове лабораторије за рестаурацију и конзервацију старих и ретких књига. Улагањима града у оквиру пројекта „Ужице престоница културе Србије 2024”, уз стручну помоћ конзерватора Народне библиотеке Србије, овде је уређен и савремено опремљен лабораторијски простор у коме ће се од пропадања чувати вредно папирно наслеђе не само овог краја, него и ширег подручја.

Тиме се, по речима директорке библиотеке Душице Мурић, ова установа сврстала међу ретке код нас (уз Народну библиотеку Србије и Матицу српску) које имају лабораторију ове врсте, а велики је број старих и ретких књига.

– Идеја о оснивању лабораторија у библиотекама у Нишу, Крагујевцу и Ужицу потекла је 2021. од управника Народне библиотеке Србије Владимира Пиштала и мада је у почетку најнеизвесније изгледало оснивање лабораторије у Ужицу, та замисао је овде реализована. Град је кроз програм престонице културе обезбедио око три милиона динара и ми смо конзерваторску лабораторију опремили, те од града добили дозволу да ту запослимо дипломираног конзерватора – изјавила је Душица Мурић, додајући да ће лабораторија радити услужно и за друге установе наше земље.

А Фонд старе и ретке књиге у ужичкој библиотеци чини 49 наслова. Најстарије у овом фонду су Шрекова „Општа историја света за децу” из 1784. и Рајићева „Историја разних словенских народа” из 1794. године. До сада је у регистар старих и ретких књига уписано 96 наслова из Златиборског округа, мада има сазнања да је тај број већи, јер се, речено је, у фондовима цркава и манастира налази још неевидентирана вредна грађа. Ако се узме у обзир величина територије која је у надлежности ужичке библиотеке, несумњива је оправданост постојања лабораторије за конзервацију у тој установи.

Обележавању дана и славе библиотеке присуствовала је и градоначелница Ужица Јелена Раковић Радивојевић, која је истакла да та установа својим књижним фондом, стручном литературом, издаваштвом, организацијом манифестација и програма пуних 168 година унапређује и оплемењује свакодневни живот суграђана.

– Град улаже у инфраструктуру и опремање библиотеке, а сада, у оквиру програма престонице културе, овде отварамо конзерваторску лабораторију која ће допринети очувању старих књига и издања. Наша „Ера културе” тек је почела, а сва улагања у овој години само су темељ за даљи развој наших установа културе и њихово прилагођавање садашњим и будућим генерацијама Ужичана – истакла је градоначелница, преноси Политика.

У име Народне библиотеке Србије на свечаности је говорила заменица управника Драгана Милуновић рекавши да је за ту кровну установу матичних читалишта, којој је поверено старање над грађом библиотека Србије, посебно задовољство што је могла да допринесе оснивању конзерваторске лабораторије, нове организационе јединице ужичке библиотеке корисне за очување нашег папирног блага за будуће генерације.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *