Лакић: Истина о Првом свјетском рату прекраја се на бескрупулозан начин
1 min readВечерас је у Књижари Матице српске, поводом стогодишњице Првог свјетског рата, у оквиру трибине Микрокозма Матице српске – Друштва чланова у Црној Гори, одржано књижевно вече под називом „Пјесме бола и поноса“, посвећено свим оним српским пјесницима који су са српском војском прошли албанску голготу.
Милица Краљ, модератор трибине Микрокозма, казала је да су се после пада Србије 1915. у избјеглиштву нашли многи српски пјесници, интелектуалци, сликари, композитори, научници.
„Пут крста и пут части, како је назван жртвени пут повлачења српске војске до коначног ослобођења, у дјелима отаџбинске љубави у којима је васкрснуо живи дух пострадалог народа, сачували су најзначајнији ствараоци тог времена Владислав Петковић Дис, Милутин Бојић, Стеван Јаковљевић, Милутин Ускоковић, Вељко Петровић, Драгиша Васић, Станислав Краков, Драгољуб Ј. Филиповић, Станислав Винавер, Бранко Лазаревић, Живко Јевтић, Сибе Миличић, Иво Ћипико, Тодор Манојловић, Вељко Петровић, Бошко Токин, Прока Јовкић (Нестор Жучни), Владимир Черина, Миодраг Борисављевић, Милан Петровић, Анђелко Крстић, Светислав Стефановић, Радивоје Бојић, Миодраг Михаиловић Световски, Илија М. Браковић, и многи други„, казала је Милица Краљ.
Она је истакла да је српска ратна књижевност стварана на свим мјестима гдје су биле окупљене веће групе избјеглих писаца на Крфу, Долуну, Француској, Швајцарској, Бизерти, Енглеској, Италији, Алжиру, Америци, Русији.
„Главно књижевно средиште налазило с на Крфу гдје су једно вријеме боравиле влада и врховна команда. На Крфу су у априлу 1916. обновљене званичне „Српске новине“ које су објављивале књижевне прилоге, а следеће године као додатак „Српским новинама“ покренут је „Забавник“ главно књижевно гласило за двије последње године у емиграцији. У Крфском забавнику сарађивали су многи истакнути предратни писци. Међу њима најплоднији је Јован Дучић који ће у њему објавити циклус „Царски сонети“ и „Сунчане песме“, казала је она.
Прекрајање историје
О историјским околностима које су Србију увеле у велики рат 1914. говорио је академик др Зоран Лакић.
Академик Лакић је казао да је до Првог свјетског рата никада до тада није било сукобљено толико држава, нити је до тада било под оружјем толико милиона војника.
„Никада до тада ратом није био захваћен тако велики географски простор. И никада раније нису била тако велика разарања. И толико велика погибија – свих: и побједника и побијеђених. Хтио сам рећи да је с разлогом понио назив – Велики рат да би се и на тај начин направила разлика од свих до тада вођених ратова, који су, такође, били разарајући и погибељни“, казао је он.
Он је истакао да се данас, на бескрупулозан начин, прекраја истина о Првом свјетском рату, те да се кривица за почетак рата покушава пребацити на српски народ.
„Најдрастичнији примјер је покушај да се Србија и Црна Гора, уствари српски народ, осуде као главни кривац за Први свјетски рат. При томе се као главни аргуменат потеже што је Гаврило Принцип – Србин“, казао је Лакић.
Приципа изједначавају са Бин Ладеном
Према његовим ријечима, Принципа изједначавају, и то не случајно, са терористима као што је Бин Ладен.
„Неспоран повод се тако покушава претворити у основни узрок рата. Већ утврђени кривци за рат се амнестирају, а прстом се упире на Србију и српски народ, ма гдје се он налазио, онда и сада, као на узрочника највеће свјетске катаклизме и као пријетећу опасност за нове свјетске турбуленције“, казао је Лакић.
Он је казао да се притом се занемарује никада оспорена историјска фактографија и одавно прихваћена научна истина о поводу, узроку и последицама Првог свјетског рата, која је упрла прстом на Беч и Берлин.
„Између осталог је непобитна чињеница о све већој производњи оружја у њемачким Круповима погонима тешке индустрије. Надаље – у ондашњој штампи доминира ратна реторика. Велича се рат као нешто што припада „историјским“ народима. И коначно сакривала се архивска документација која недвосмислено означава ко хоће рат. Најновија сазнања говоре да су окупатори понијели из Београда 40 вагона архивске грађе о Првом свјетском рату“, нагласио је академик Лакић.
Часна улога црногорске војске
Лакић је казао да су се Црна Гора и Србија, као једине међународно признате државе са бившег југо-простора, налазиле на истој страни подијељеног свијета у два табора.
„Уосталом, као и увијек до тада. Тадашња Краљевска Влада Црне Горе је била јасна: „Судбина Србије и наша је судбина. Зло и добро нам је заједничко са Србијом“, казао је Лакић, додавши да је побједа на Мојковцу, на Бадњи дан 1916. године, „била још једна побједа – ,,За крст часни и слободу златну!“
Зауставивши непријатеља, казао је Лакић, црногорска војска омогућила је повлачење српској војсци.
„Црногорска војска је часно извршила борбени задатак. Зауставила је моћног непријатеља и тако омогућила српској војсци и народном збјегу да се повуче преко гудура Албаније – ка Грчкој као крајњем стратешком одредишту. Црногорска војска је одржала своје положаје на Мојковачком фронту све до 21. јануара 1916. године“, казао је Лакић.
Он је образложио зашто се данас настоји превредновати непобитна научна истина о поводу, узроцима и последицама Првог свјетског рата.
„У питању је будућност, а не историјска прошлост. Ко је, господар прошлости тај господари и садашњошћу. Ко контролише садашњост – лакше ће моћи да усмјерава будућност. Другим ријечима на основу искустава прошлости – лакше је пројектовати будућност. Неуки су и злонамјерни захтјеви да треба заборавити прошлост и окренути поглед ка будућности“, закључио је Лакић.
Одабране пјесме крфских пјесника говорио је истакнути драмски умјетник Славиша Чуровић.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
„Mojkovacka bitka 18 000 poginulih, sa nepunih 1000 pusaka, mislite o tome“
Otkuda taj podatak? Dajte da malo izadjemo iz domena istorijske fantastike.
Наши славни преци нису ни могли да сањају да ће се непуних 100година од Брегалнице, па Мојковца и Кајмакчалана, данашња генерација толико „модернизовати“, да ће врхунска вредност тзв.реалнихеуросрба и montenegrina с њима, бити трчање у загрљај управо онима који су хтели да нас прегазе. Параде срама се наравно подразумевају.
Слава јунацима! Којих нисмо достојни.
„…Онда сердар поче да говори,
О пропасти и о Црној Гори.
„Јављају ми из главнога штаба,
Да је Ловћен заузео Шваба.
Највећега српског Арарата,
Кад помислим грозница ме хвата,
Да по гробу славнога Његоша,
Гази нога свијетског олоша,…
………………………………………….
….Па тако ви Бога и Божића,
И двоглавог орла Немањића.
И тако ви гроба Његошева,
И љутога мача Милошева.
И Граховца и Царева лаза,
И јуначке части и образа.
И мраморја с Кома до Благаја,
И јунаштва Пивљана Баја.
И тако ви Никчевијех рана,
И Косова и Видова дана.
И тако ви српскијех гусала,
И тако вас прошлост не губала.
Не пуштите Нијемце ни Швабе,
Да Руговску клисуру уграбе,…“
Mojkovacka bitka 18 000 poginulih, sa nepunih 1000 pusaka, mislite o tome
Pobjednici u dva svjetska rata, a sad smo ko najjeftinija konkubina, tuga 🙁
Nevjerovatno sto jedna prosjecna Kanadjanka moze da napravi, sad mi da izbacimo da je Oto Fon Bizmark volio male djecake kako bi njemci odreagovali?????
Interesantna cinjenica da niko ne kaze da u Sarajevo ove godine dolaze samo zemlje gubitnici toga rat,i oni ce da tamo tumace svoju pricu,evo kazu jos doci ce i Papa.
Pravo sviju je da sa svoje tacke gledista saopstavju sta misle,to njihovo saopstavnje ce bit iz danasnje perspektive,ali i sa pozicija politicke moci.
Da li ima iko da tako nesto organizuje u Beograd i poszove Rusiju Ameriku Francusku Englesku Njemacku i Austriju,pa da se raspravlja otvoreno u zemlji koja je pretrpjela ne male posledice toga rat.
Kako stvari stoje niko ama bas niko u Srbij za to nema hrabrosti ,vlast u svakom slucaju nece ,da li ko zna postoji li Akademija jos ili su nasi akademici svi u starackom domu,vezani za krevet sa guskom ili prikaceni na katetr.Evo ova mala prostorija Matice je uradila vise u zadnih godinu dana nego citavo Srpstvo sirom planete,stvarno zalosno,Matici pohvala,ali gdje mi to zivimo.
Данас постоје и они који тврде да није требало бити Мојковачке битке, те да је црногогорска војска поднијела непотребну жртву. Баш ме занима шта други мисле о томе.
Džaba se trude Njemci i Austrijanci da sakriju istinu, danas je to uprkos svemu ipak nemoguće. Nedavno je gradonačelnik Londona Boris Džonson branio Srbe od Laburista koji su htjeli da na Srbe prebace krivicu za rat.
Svaka čast za Maticu srpsku što ne dozvoljava da istina o Velikom ratu padne u zaborav.