Лаковић ће тражити информацију о поступању у случају трагедије на Цетињу
1 min readПредсједник скупштинског Одбора за безбједност и одбрану Миодраг Лаковић затражиће од служби безбједности информацију о поступању у случају трагедије која се догодила на Цетињу 1. јануара, у којој је убијено 13 особа.
Лаковић је то најавио на сједници Одбора за безбједност и одбрану, на којој је усвојен извјештај о раду тог скупштинског тијела за прошлу годину.
Данашњој сједници нијесу присуствовали посланици опозиције.
Посланик Демократа Борис Богдановић оцијенио је да треба да се затражи информација и о случају у Медовини из 2022. године.
Лаковић је казао да ће тражити информацију и о том случају и оцијенио да та тема такође није довољно расвијетлљена и да није адекватно третирана на Одбору.
– Слажем да треба да затражимо и ту информацију, ја ћу је затражити свакако – рекао је Лаковић.
Он је навео да, у оквиру теме укупног стања безбједности, планира да затражи и информацију о безбједносним сметњама за даљи рад у служби, која се примјењује као дисциплинска мјера у оквиру Министарства унутрашњих послова (МУП).
– Значајно је да као Одбор имамо увид у начин рада, због законитости рада, транспарентности, објективности. Као члан Одбора бих затражио и појашњење тих процедура и одговор на та питања – додао је Лаковић.
Он је казао да ће затражити и информацију о процедури запошљавања у МУП-у.
– Знамо да је почео пуступак по јавном позиву. Сматрам да је јавност прилично заинтересована и да нама као Одбору припада право и дужност да тај процес пратимо, тражимо информације и разматрамо их на Одбору – казао је Лаковић.
Како је оцијенио, то је потребно да би елиминисали све сумње и приговарања да то може да има неки политички призвук и димензију која није спојива са професионалним односом према служби.
Лаковић је објаснио да би у односу на те теме затражио информацију и, кад оне дођу, да се са њима упознају чланови Одбора и да их размотре на тематској сједници.
Говорећи о томе што посланици опозицији нијесу присуствовали данашњој сједници, он је оцијенио да је прилично неодговорно што они, осим што блокирају рад пленума, не учествују у раду Одбора.
Лаковић је подсјетио да су опозициони посланици прошле године имали бројне иницијативе када су у питању контролна саслушања и остале активности Одбора.
– Сад видимо, кад су у питању ове теме, не учествују, мислим да је то велика грешка и да ће то јавност знати да цијени – додао је Лаковић.
Говорећи о извјештају о раду Одбора, он је казао да је прошле године одржано 20 сједница тог скупштинског тијела, на којима је усвојено девет извјештаја.
– Те сједнице трајале су 46 сати, неке сједнице су биле прилично исцрпљујуће. Усвојили смо девет извјештаја о раду институција из области безбједности и одбране – рекао је Лаковић.
Како је казао, Одбор је прошле године размотрио и усвојио све предлоге закона за које је то скупштинско тијело матични одбор.
Лаковић је навео да је прошле године Одбор одржао три контролна саслушања.
– Имали смо једну парламентарну псјету, гдје су посланици могли да се увјере на лицу мјесту и у непосредном контакту са службеницима Агенције за националну безбједност (АНБ) о начину рада када су у питању мјере тајног надзора – рекао је Лаковић.
Он је истакао да је та активност предвиђена и планом Одбора за ову годину.
– Све оно што смо планирали планом рада Одбора за прошлу годину смо и испунили – истакао је Лаковић, преноси Дан.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: