Лакушић: Бранама рехабилитовати Морачу
1 min readЕлаборат о резултатима изведених хидрогеолошких истраживања приликом процјене утицаја изградње привремене уставе на ријеци Морачи потврдио већ раније научно утврђену везу између ријеке Мораче и изворишта Боље Сестре, саопштио је предсједник Одбора директора Регионалног водовода Зоран Лакушић.
Он је казао да ће резултати ових истраживања пружити основе за израду брана које ће послужити рехабилитацији ријеке Мораче и поновном успостављању хидрауличких односа који су постојали прије него што је почела нелегална експлоатација пијеска и шљунка.
Компанија Индел инжењеринг Подгорица од 28. августа изводила је Хидрогеолошке истражне радове на испитивању утицаја изградње привремене уставе на Морачи, у складу са Пројектом детаљних хидрогеолошких истраживања утицаја изградње привремене уставе на Морачи на режим подземних вода у зони изворишта Боље Сестре, који је урађен од стране компаније Геопројект.
– У оквиру документа „Техно-економска студија за проширење капацитета захватања воде“ као једна од могућих санационих мјера у покушају побољшања хидрауличке ситуације на изворишту Боље Сестре, наводи се изградња сталне бране на ријеци Морачи, наводи се у саопштењу.
Како би се предвидјели утицаји ове интервенције на извориште, и формирале подлоге за пројектовање и изградњу трајног објекта или низа објеката (рјешење са каскадама) било је потребно извести хидрогеолошка истраживања која би обухватала праћење утицаја привремене насуте уставе на режим подземних и површинских вода у широј зони изворишта Боље Сестре, и то у периоду током и након њене изградње.
– Детаљна хидрогеолошка истраживања која су пратила изградњу уставе су имала за циљ, да кроз нове податке и систематски и продужени мониторинг пруже што је могуће поузданије подлоге за израду пројекта трајних објеката, бране или каскада дуж ријеке Мораче, како би се извршила њена рехабилитација и поновно успоставили хидраулички односи који су били прије отварања изворишта Боље Сестре, односно почетка форсиране експлоатације рјечног материјала, наводи Лакушић.
На основу свих анализа које су спроведене у Елаборату о резултатима изведених хидрогеолошких истраживања приликом процјене утицаја изградње привремене уставе на ријеци Морачи се закључује: да се током хидролошког максимума извориште Боље Сестре аутогено прихрањује (подручја окршених карбонатних стијена без покрова-тла) водом.
– А да се током хидролошког минимума извориште Боље Сестре прихрањује не само на рачун падавина већ и алогено (допунско) из збијене издани формиране у алувијону Мораче, да је постављена устава на Морачи изазвала промјене у нивоима подземних вода алувијона, да је постављена устава на Морачи изазвала промјене у водостају на Бољим Сестрама и да је анализа квалитета вода потврдила функционисање уставе и посредну везу са квалитетом воде Бољих Сестара, објашњава Лакушић.
На основу закључака које су наведени, показују већ ранију научно утврђену везу између ријеке Мораче и изворишта Боље Сестре, јасно је, каже он, да постоје промјене у хидролошком систему услед изградње уставе на Морачи.
– Ови закључци пружају важне информације за разумијевање хидролошких промјена и могу бити од користи при планирању рехабилитације ријеке Мораче и успостављању хидрауличких односа који су слични онима који су постојали прије нелегалне експлотације пијеска и шљунка, истиче Лакушић.
Резултати ових истраживања ће пружити основе за израду трајних објеката (брана) који ће послужити рехабилитацији ријеке Мораче и поновном успостављању хидрауличких односа који су постојали прије него што је почела нелегална експлоатација пијеска и шљунка.
– Закључци до којих се дошло су од изузетне важности за разумијевање хидролошких промјена које су се догодиле као резултат изградње уставе на Морачи, поручио је он.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: