Лакушић (ДНП): Градоначелник Подгорице стално врти исту матрицу о „историјским“ капиталним пројектима, које нико није видио
1 min readАнализирајући Извјештај о раду градоначелника Подгорице за 2019. годину, може се јасно видјети да није изграђен ниједан значајнији капитални пројекат, и умјесто рјешавања многобројних проблема пред којима се налази Подгорица и њени грађани, градоначелник Вуковић се ставио на чело једне перфидне идеологије пројектовања нових антагонизама, подизањем споменика који нас враћају у прошлост, оцијенио је одборник Демократске народне партије у Скупштини Главног града Подгорица Зоран Лакушић.
Умјесто да му приоритет буде развој Главног града и афирмација добрих међуљудских односа кроз међусобно уважавање и поштовање, Лакушић сматра је је Вуковићу било битније буђење подјела из прошлости по опробаној идеолошкој матрици, показујући депласирану лојалност погубној политици партије којој припада.
„На груб и крајње примитиван начин, Вуковић је омаловажавао суграђане и својим изјавама доказао да није градоначелник свих грађана Подгорице. Умјесто да је радио на рјешавању животних проблема грађана, бавио се само маргиналним питањима, подизањем споменика, организовањем концерата и журки и идеолошким подјелама, наводи Лакушић.
Осим тога, сматра он, градоначелник Вуковић је дозволио да се донесе низ одлука мимо закона, а да притом нико није сносио било какву одговорност за многобројне пропусте, који се мјере у милионским износима.
„А кад је ријеч о Вуковићевим конкретним дометима у 2019., треба истаћи јавни скандал кад је од грађана Подгорице и читаве Црне Горе безуспјешно покушао да сакрије податак око власништва стана у Подгорици, који је како су медији објавили “стечен под повлашћеним и сумњивим околностима”. Оно што је посебно проблематично је чињеница да је тај стан купљен од фирме ГП Мићони, познате јавности по аферама Клап и Вардар, која је умијешана у криминалну шему издавања фиктивних фактура, неплаћања пореза и остваривања повраћаја ПДВ-а, захваљујући чему је држава Црна Гора оштећена за неколико десетина милиона евра, истакао је Лакушић.
Вуковић у свом Извјештају наводи да је уручио кључеве од шеснаест станова запосленим у Главном граду, на основу судских пресуда. При том, додаје Лакушић, није утврдио одговорност чланова Комисије, који су оштетили буџет Главног града преко пола милиона еура.
„Такође, у Извјештају се похвалио Подгоричким празничним пазаром, али није објаснио како послује са лицима блиским градској управи из “cyltura cluba”. Притом је истакао да је Главни град организовао Подгорички празнични пазар и тако негирао раније тврдње да је организатор манифестације “Cultura club”, односно фирма “Брца”, чији су власници, уједно и власници више локала у Бокешкој улици, у центру Подгорице, а у којој је Вуковић “случајно” затворио саобраћај за све врсте моторних возила. У свом Извјештају није објаснио гдје је завршила зарада од ове манифестације, јер у градском буџету није приказана. Вјероватно умјесто у градску касу, новац је пошао“испод тезге” у приватну фирму, а индиције говоре да су то пратиле вјешто маскиране коруптивне радње, појаснио је одборник ДНП.
Како је радио Иван Вуковић у извјештајном периоду за 2019. годину, довољно говори чињеница, наглашава Лакушић, да је против њега поднијета кривична пријава, због сумње да је злоупотребом службеног положаја, несавјесним радом у служби као и преваром у служби, градњом моста на Морачи у оквиру Југозападне обилазнице, причинио са другим повезаним лицима Главном граду штету од два и по милиона еура.
„Очигледно је да градоначелник Вуковић није управљао Главним градом на законит начин. Вуковић у очигледном недостатку озбиљнијих капиталних пројеката, бави се споредним инфраструктурним проблемима. Кад није радио споменике, китио је јелку и то у фонтани, бавио се новим комуналним прикључцима у неким од дјелова града, пресвлачењем асфалтом пар улица у дужини од неколико стотина метара, крпљењем рупа на коловозу, замјеном сијалица, садњом цвијећа и уређивањем зеленила. Озбиљан градоначелник никад не би себи у заслуге приписао текуће активности јавних предузећа, јер се то не рачуна у капиталне пројекте. Како је радила градска управа довољно говори податак да многи грађани Главног града Црне Горе у 21. вијеку још увијек немају асфалт, воду, струју и канализацију, мада градоначелник Вуковић у тренутку еуфорије пореди Подгорицу са европским градовима. У свом скромном извјештају није појасно, шта је са пројектима који су већ требали бити завршени, а још су на почетку или нијесу ни на помолу, каже Лакушић.
Према његовим ријечима, Иван Вуковић, стално вртио једну те исту матрицу о „историјским“ капиталним пројектима, које нико није видио, причао је о Подгорици као европској метрополи и улагањима у инвестиције од 200 милиона евра у развој града.
„Његов претходник Славољуб Стијеповић Миго, такође, волио је да се хвали, па је приликом одласка са функције градоначелника казао, да је за вријеме његовог мандата уложено 100 милиона евра у пројекте и да оставља преко 130 милиона евра инвестиција у току. Очигледно је да се у ових најављених Вуковићевих 200 милиона за инвестиције, слило 130 милиона Мигових, и тако испада да су се они хвалили једним те истим пројектима. Вуковић је по узору на своје претходнике обећао пројекте које су нам они већ једанпут обећали, а који нијесу реализовани, војну и цивилну болницу, постројење за пречишћавање отпадних вода, школе, градско позориште, аква-парк и друго. Проблем је једино што тих импозантних пројеката у стварности нема. Неке капиталне објекте је скоро обећао, а неки су већ постали неиспуњена обећања. Капитални пројекат, попут чувеног уређаја за пречишћавање отпадних вода и третмана канализационог муља вриједан 50 милиона евра, обећавали су бројни подгорички градоначелници, а он неће бити завршен ни до краја мандата Вуковића. Али ће га зато он помињати с времена на вријеме, наредне двије године свог мандата, каже Лакушић.
Вуковић, наводи Лакушић, свако мало помињао је канализацију, неку чесму, цвијеће, платане, и пресвлачење улица асфалтом.
„То, међутим, толико је то често чинио да би онај ко је пажљиво пратио његове активности, могао помислити да је он у ствари директор Водовода, Зеленила и Путева, а не градоначелник Подгорице. Одговорна и добра власт препознаје се по систему организованости и јасној подјели послова. Насупрот томе, умјесто да јавна предузећа раде свој посао и реагују на потребе грађана, јер то су њихове редовне активности, имамо ситуацију да је њихову надлежност преузео градоначелник Подгорице. Из Извјештаја о раду градоначелника Подгорице за 2019. годину се јасно види да Вуковић није способан да на један транспарентан и ефикасан начин покрене развој града који би био у интересу грађана и очито је залутао на ову функцију, на коју је изабран без иједног радног дана у локалној самоуправи. Европску Подгорицу коју је обећао, грађани у стварности не могу видјети. Враћање Подгорице у прошлост и подјеле међу грађанима изгледа су једини његови „капитални пројекти”. Све кад се сабере, није ништа значајно урадио на развоју Подгорице, што и сами челници ДПС-а и виде и знају, закључио је Лакушић.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: