Лакушић: Нејасан план Министарства саобраћаја о петљи за Верушу
1 min read![zoran Lakušić](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2016/06/zoran-lakusic-I.jpg)
Зоран Лакушић
Предузеће „Монтепут“ је обзнанило да је пројектним задатком предвиђена израда пројектне документације за нови регионални пут, од петље на Веруши (мјесто Кркор) до везе са регионалним путем Биоче-Матешево, у рејону насеља Веруша. Овај путни правац представља и дионицу новог регионалног пута, од петље Веруша, до Гусиња и даље ка граници са Албанијом, саопштио је одборник Демократског фронта у Скупштини Главног града Подгорица Зоран Лакушић.
„Извођач је кроз разраду ситуационих рјешења презентирао два варијатна рјешења, чије дужине износе л=5,66 км, односно л=5,13 км.
Такође је из ‘Монтепута’ истакнуто ‘да је обавеза Извођача да комплетира пројектну документацију за овај путни правац, до нивоа Главног пројекта. Да није ‘заборављен’, већ је управо супротно, јер је позната потреба за овим путем, како због боље везе аутопута, тако и због валоризације Веруше као туристичке дестинације, па је његово пројектовање дефинисано као обавеза и обухваћено је Главним пројектом аутопута.
Будући да овај путни правац није био садржан у Идејном пројекту, на основу којег је дата понуда, то изградња овог пута није дио уговорене обавезе компаније ЦРБЦ.
Овај путни правац је будући регионални пут, па се његова изградња треба планирати из средстава за те категорије путева, сходно прописима Закона о путевима’.
Оно што је сигурно да укључни и искључни пут од петље Веруша (мјесто Кркор) до саме Веруше у дужини око пет километара није садржан у Идејном пројекту и да изградња овог пута није дио уговорене обавезе компаније ЦРБЦ. Док је израда Главног пројекта регионалног пута од петље Веруша до везе са регионалним путем Биоче-Матешево обавеза Извођача (ЦРБЦ)“, напоменуо је Лакушић и истакао:
„Остаје нејасно да ли се јавност може упознати са двије варијанте ситуационих рјешења и када ће бити документација доведена до нивоа Главног пројекта, собзиром да је пројектовање почело 2015. године. Као и када је планирана изградња овог пута (регионалног пута од петље Веруша до везе са регионалним путем Биоче- Матешево) као жиле куцавице комплетног сјеверног дијела Главног града Подгорица“.
Он наводи да је од стране „Монтепута“ обећано да ће се прикључење и искључење на петљу Веруша спојити на постојећи пут, али није прецизирано на који се постојећи пут то односи.
„Постоји сумња да постојећи пут на којем се једва могу мимоћи два аутомобила, може испоштовати критеријуме које прикључни пут на петљу аутопута мора да задовољи у погледу брзине кретања возила, подужног нагиба и слично.
У случају да се ипак споји петља на постојећи пут то ће бити кружење као ‘киша око Крагујевца’. Тај пут у дужини од 15 км који је у веома лошем стању, неће на квалитетан начин допринијети безбједном одвијању саобраћаја, развоју туристичких и производних капацитета овог краја“, упозорио је одборник ДФ-а.
Напомиње да и за тоталног лаика а камоли иоле инжењерски писменог човјека остаје нејасно објашњење и план Министарства саобраћаја да је регионални пут од петље Веруша до везе са регионалним путем Биоче-Матешево, дио будућег пута до Гусиња и границе са Албанијом.
„Према планским документима сљедећа дионица аутопута ће пролазити поред Андријевице и имати петљу из које ће се постојећим регионалним путем настављати веза према Плаву и Гусињу, тако да остаје дилема у каквој вези су петља Веруша и Гусиње о којој говори Министарство саобраћаја.
У питању је незнање или ослањање на планска документа од прије 40 година, или недостатак визије у планирању у односу на садашње стање и потребе развоја сјеверног дијела Подгорице, а и шире. Познато је свима да је проблем са петљом Смоковац настао као резултат неусклађености планских докумената и идејног рјешења аутопута, тако да не би нас зачудила неусклађеност и у овом случају“, закључио је Лакушић.
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2022/10/0-02-05-b923b1b69720421610be1c8886d9aa3e5785fb2405d1260129ec99b6cc5feec9_a42cea59ea42f009-1024x105-1.png)
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Viber-komjuniti-300h50-a.jpg)
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Telegram-komjuniti-300h50-a.jpg)