Лакушић: Очување ријека Цијевне, Мораче и изворишта Боље сестре мора бити приоритет
1 min read![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2024/01/zoran-lakusic-1.jpg)
Зоран Лакушић
Супротно одредбама Рјешења Управе за воде о санитарним зонама заштите изворишта „Боље Сестре“, Агенција за заштиту животне средине дала је сагласност на Елаборат о заштити животне средине предузећу „Технопут” за изградњу постројења за производњу асфалта – асфалтне базе, у III зони санитарне заштите изворишта „Боље Сестре“, саопштио је предсједник Одбора директора Регионалног водовода Зоран Лакушић.
Министарство просторног планирања, урбанизма и државне имовине недавно је донијело рјешење које се односи на заштиту ријека Цијевне, Мораче и изворишта Боље сестре. Преко своје Урбанистичко-грађевинске инспекције забранило је градњу асфалтне базе са пратећим објектима компаније „Технопут”. Забрињава чињеница да је издато ново рјешење од стране Агенције за заштиту животне средине којим се даје сагласност компанији „Технопут” за наставак својих активности, додао је Лакушић.
– Агенција за заштиту животне средине Црне Горе, сходно члану 28 Закона о процјени утицаја на животну средину предузећу „Технопут”д.о.о., Подгорица, издала је Рјешење 5. јула 2024.године, којим је дата сагласност на Елаборат процјене утицаја на животну средину за постројење за производњу асфалта – асфалтна база на урбанистичкој парцели, коју чини дио катастарске парцеле КО Цијевна, у захвату урбанистичког пројекта „Складишта и сервиси Цијевна” у Голубовцима – Подгорица, сходно другостепеном Рјешењу Министарства туризма, екологије, одрживог развоја и развоја сјевера од 10. јуна 2023. године.
Регионални водовод, као субјект одговоран за спровођење Рјешења о зонама санитарне заштите изворишта „Боље Сестре“, донесеног од стране Управе за воде под бројем 060/08-02014-249, од 12. децембра 2008. године, се одлучно противи постављању и изградњи привредних објеката у оквиру зона санитарне заштите – навео је у саопштењу.
– Предузеће „Технопут” се од 2014. године више пута обраћало Регионалном водоводу за давање сагласности на „Елаборат процјене утицаја на животну средину за постројење за производњу асфалта – асфалтна база“. Сваки пут је одговор Регионалног водовода био: „У широј зони санитарне заштите забрањена је изградња индустријских и других објеката чије отпадне воде и друге материје из технолошког процеса производње могу загадити површинске и подземне воде, осим објеката од посебног значаја за одбрану земље. Због чега нијесмо у могућности издати сагласност на достављену документацију – Елаборат о заштити животне средине предузећа „Технопут” за изградњу постројења за производњу асфалта – асфалтне базе у III зони санитарне заштите изворишта „Боље Сестре.“
Овакав став Регионалног водовода поткријепио је и Одбор директора својом Одлуком број 23-3796/5 од 15. августа 2023. године, којом је заузео изричит став да се не може дозволити предузећу „Технопут” изградња постројења за производњу асфалта – асфалтне базе унутар зона санитарне заштите изворишта „Боље Сестре“ – додао је.
Посебно је, како истиче, проблематично што компаније „Путеви“ и „Бемакс“, колико је познато, немају потребне водне дозволе, које су кључне за осигурање да активности асфалтних база не угрожавају водне ресурсе и околину. У свјетлу ових чињеница, неопходно је покренути процес измјештања асфалтних база „Бемакс“ и „Путеви“ на адекватније локације. Овај процес захтијева координацију и сарадњу између различитих надлежних институција, као и самих компанија које управљају базама. Нове локације морају бити пажљиво одабране, уз детаљне процјене утицаја на околину и у складу са свим законским и регулаторним захтјевима.
Надлежне институције морају осигурати да се ова ситуација ријеши на начин који ће заштитити околину и здравље локалног становништва. Становници Цијевне и других погођених подручја заслужују мир и сигурност, те је од пресудне важности да се њихова забринутост озбиљно схвати и да се предузму конкретне мјере за рјешавање проблема узрокованих асфалтних базама, додао је.
Наглашава да очување ријека Цијевне, Мораче и изворишта Боље сестре мора бити приоритет, а то укључује и осигурање да све индустријске активности у њиховој близини буду строго забрањене.
– Предуслов за уредно водоснабдијевање Црногорског приморја је нулта толеранција према нарушавању зона санитарне заштите. Изражавамо дубоку забринутост због опасности и посљедица које са собом носи давање дозвола за рад постројења попут асфалтних база у близини ријека Цијевне и Мораче. Ова постројења могу имати значајан негативан утицај на околину, посебно на водне ресурсе и на извориште „Боље сестре” – додао је.
Борба за очување изворишта „Боље сестре” је од суштинског значаја, не само за Регионални водовод, већ и за цјелокупни економски и еколошки баланс наше земље. Зато позивамо све релевантне институције, организације и грађане да се укључе и подрже напоре у заштити овог јединственог изворишта, како би се очувало приодно богаство Црне Горе и обезбиједиле потребне количине питке воде Црногорском приморју, које генерише највеће приходе у буџету, закључио је Лакушић.
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2022/10/0-02-05-b923b1b69720421610be1c8886d9aa3e5785fb2405d1260129ec99b6cc5feec9_a42cea59ea42f009-1024x105-1.png)
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Viber-komjuniti-300h50-a.jpg)
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Telegram-komjuniti-300h50-a.jpg)
Извориште Бољесестре треба штитити од вас из РВ.
Saglasna.Sto je ne instaliraju u svoju avliju pa da svoju djecu truju?! Majku bi rodjenu prodali radi profita…i nista im sveto nije! Piiiiihhhhh