ИН4С

ИН4С портал

Лакушић: Развити рјешења која ће да осигурају стабилно и квалитетно водоснабдијевање за све становнике

1 min read

ДОО „Регионални водовод Црногорско приморје“ данас је у Подгорици организовао конференцију под називом „Очување водних ресурса. Изазови и добре праксе у Албанији, Црној Гори и Италији“

Ријеч је о конференцији која се организује у оквиру пројекта „Integrated water management system in crossborder area – CROSSWATER+“, чију имплементацију у Црној Гори спроводи „Регионални водовод Црногорско приморје“ ДОО у партнерству са још двије организације из Албаније и Италије. Пројекат се имплементира у оквиру Interreg IPA South Adriatic програма, а финансира га Европска унија.

Задовољство што је Регионални водовод организатор међународне конференције, која је од великог значаја за разматрање и размјену знања и искустава о очувању драгоцјених водних ресурса у Албанији, Црној Гори и Италији истакао је предсједник Одбора директора ДОО Регионални водовод Црногорско приморје, Зоран Лакушић

„Вода је основни ресурс за живот, здравље, економију и екосистеме. У контексту глобалних климатских промјена, урбанизације и раста популације, осигурање адекватног водоснабдијевања и стварање отпорне водне инфраструктуре постаје све значајнији изазов. Конференција поводом Пројекта CrossWater+ на тему „Очување водних ресурса. Изазови и добре праксе у Албанији, Црној Гори и Италији“ представља важан корак ка рјешавању кључних изазова у управљању водним ресурсима. Кроз размјену знања, сарадњу и иновације, могуће је развити рјешења која ће да осигурају стабилно и квалитетно водоснабдијевање за све становнике, као и отпорну инфраструктуру која може издржати изазове будућности. Регионални водовод Црногорско приморје је добар примјер како интегрисани приступ може донијети значајне бенефите и унаприједити квалитет живота на црногорском приморју,“ истакао је Лакушић.

Лакушић је овом приликом подсјетио да је циљ пројекта постављање темеља за заштиту водних ресурса, развојем заједничких рјешења усмјерених на стално праћење система вода, али и потреба за обукама и креирања програма, чиме ће се ускладити ресурси истраживача са обје стране Јадрана и произвести конкретан позитиван утицај на водно окружење.

Важност овог пројекта и саме данашње конференције препознало је и више министарстава Владе Црне Горе, те се присутнима на почетку обратио представник Министарства туризма, екологије, одрживог развоја и развоја сјевера, Никола Томашевић.

„Свједоци смо да је највећи глобални изазов недостатак воде и да Земља – Плава планета, има ограничене и рањиве водне ресурсе, те ће такви ресурси имати одлучујућ утицај у будућем развоју људског друштва. Организовање оваквих конференција представља врло важан корак, јер је знање највећи ресурс у свакој држави, а размјена искустава и знања основа за даље реформе,“ поручио је Томашевић.

Важност учешћа у оваквим и сличним програмима прекограничне сарадње истакла је представница Министарства финансија, Сандра Бечановић.

„Кроз Interreg-IPA програм прекограничне сарадње за Италију, Албанију и Црну Гору, Регионални водовод је добио прилику да аплицира за добијање бесповратних средстава за пројекат Цроссwатер, а затим за наставак истог кроз смалл сцале пројекат Crosswater +. Ови пројекти су основа за даље активности које ће допринијети даљем унапређењу рада Регионалног водовода, али прије свега рјешавању смањене издашности изворишта што је главни изазов за наредни период,“ навела је Бечановић.

На велике изазове са којим би Црна Гора могла да се сусретне у будућности пажњу је скренуо академик , Момир Ђуровић.

„Црна Гора има велики проблем са исправношћу водних ресурса које се огледа у неадекватним инсталацијама, неовлаштеном прикључивању потрошача, оштећеној мрежи и хлорисању. Ипак, и поред тога што Црна Гора увози значајне количине воде, могли би захваљујући природним ресурсима да извозимо до неколико стотина милиона литара, што би био изузетан економски бенефит,“ навео је Ђуровић.

Директорица Управе за воде, Весна Брајовић је у свом уводном обраћању посебно истакла значај прекограничне сарадње са Италијом и Албанијом које имају специфичне изазове у очувању водних ресурса сличних онима са којима се сусреће Црна Гора.

„Драго ми је да је сарадња кроз овај пројекат већ донијела значајне резултате, али вјерујем да имамо још доста посла пред нама. Неопходно је да сви кроз заједничке напоре радимо на изградњи отпорне водне инфраструктуре која ће моћи да одговори на све будуће изазове,“ казала је Брајовић.

На конференцију су данас изеђу осталих говорили и представница Министарства просторног планирања, урбанизма и државне имовине, Милица Абрамовић, а у име прекограничних партнера представнице Ацqуедотто Пуглиесе, Луигиа Троиано и Антонелла Страмбелли, као и представник Асоцијација водовода и канализација Албаније, Мр Албан Кусхи.

Присутнима се обратио и извршни директор ДОО Регионални водовод Црногорско приморје, Борислав Иванковић који се захвалио свим присутнима на учешћу на овој важној конференцији, те је у својој презентацији подсјетио на све бенефите пројекта Crosswater.

Осим пројекта CROSSWATER+, Регионални водовод као партнер учествује још на два IPA пројекта и то AQUA i Sa – ресијелент (RESILIENCE) а аплицирано је на још два пројекта и то Аквасајкл (AQUACYCLE) и Клајмполдер (CLIMAPOLDER).

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *