ИН4С

ИН4С портал

Лакушић: Регионални водовод од великог значаја за привреду и туризам Црне Горе

1 min read

Зоран Лакушић

Предсједник Одбора директора предузећа Регионални водовод, Зоран Лакушић обећао је да ће Регионални водовод наставити да ради на процјени подземних вода и мјера потребних за ублажавање утицаја климатских промјена и деструктивних активности које је проузроковао човјек, као и на рехабилитацији изворишта Боље сестаре, које се користи за регионално водоснабдијевање.

Он сматра да је рад на процјени подземних вода је од изузетне важности за одрживо управљање извориштем Боље сестре и обезбјеђивање квалитетног водоснабдијевања црногорског приморја.

„Утврђивање мјера за ублажавање утицаја климатских промјена је такође од изузетне важности, пошто су водни ресурси особито осетљиви на климатске промјене. Ове мјере могу укључивати побољшање управљања водама, промјене у инфраструктури, посебне протоколе за експлоатацију воде и слично.

Кроз рехабилитацију који је веома важан процес, може се обновити и унаприједити квалитет и капацитет изворишта Боље сестре, што ће допринијети одрживом водоснабдијевању црногорског приморја и заштити водних ресурса у дугорочном периоду“ – каже Лакушић.

Регионални водовод је компанија основана да обезбиједи поуздано водоснабдијевање локалних водоводних предузећа у шест општина које се налазе дуж црногорског приморја.

„Извор Боље сестре на обали Скадарског језера је природни крашки извор из којег су прве капи воде потекле према црногорском приморју 2010. године. Овај извор је од изузетног значаја за становништво, привреду и туризам Црне Горе. Регионални водоводни систем је ријешио акутни проблем несташице воде изазван малим протоком приобалних извора на црногорском приморју у љетњим мјесецима, када туристичка сезона диктира максималне потребе за водом“ – истиче Лакушић.

Због тога се, како каже он, овај пројекат с правом назива „пројектом који је промијенио Црну Гору“. Мали и несигурни захвати на локалним изворима обезбјеђују дио потребне воде локалном становништву.

Проблем са незадовољавајућим водоснабдијевањем у летњим мјесецима је још увек присутан, али се очекује да ће се ово побољшати са додатним инвестицијама у инфраструктуру и технологију. Регионални водовод ради на ефикаснијем управљању водним ресурсима и улаже напоре на заштити изворишта Боље сестре како би се осигурало одрживо водоснабдијевање за будуће генерације.

Регионални водоводни систем се састоји од цјевовода дужине 140 км, који су финансирали Влада Црне Горе, Европска банка за обнову и развој и Свјетска банка.

Регионални водовод је од великог значаја за привреду и туризам Црне Горе, пошто сигурно водоснабдијевање игра кључну улогу у развоју ових сектора. Такође, показао је да са правилним управљањем и инвестицијама, могуће ријешити озбиљне проблеме у водоснабдијевању и донијети значајне користи за друштво.

Извориште Боље сестре у почетку свога рада показало се више него довољним да задовољи потражњу за водом у току љетњих мјесеци, али мјерења од 2007. до данас показују значајно смањење издашности.

Регионални водоводни систем је пројектован на максималном капацитету од 1,55 м3/с, међутим, раније процијењени минимални проток од 2,3 м3/с значајно је опао и 2022. године утврђено је да је десет пута мањи од првобитног, а испоручена количина је била само половина његовог пројектованог капацитета.

Током опсежног истраживања које је спровео међународни конзорцијум експерата предвођен „Геопројектом“ из Подгорице у периоду 2021-2022. године, идентификовани су многи узроци тако драстичног пада издашности у току љетњих мјесеци и притом су предложене мјере санације. Дио ових мјера односи се на стабилизацију изворишта Боље сестре, али многе друге активности потребне за потпуно разумијевање и санацију комплексне повезаности ријеке Мораче, њеног алувијума и крашког водоносног слоја на којем се налази извориште Боље сестре.

Активности које планира Регионални водовод ће обухватити обимне радове дуж ријеке Мораче и њене долине, те ширег поља Грбавци. Ради ће се хидрометрија ријеке у различитим фазама, бушење и опремање више пијезометара, тестови праћења, хидрохемија, прогноза климатских и хидролошких варијабилности и моделирање подземних вода само су дио потребних и планираних активности.

Развијена методологија и достигнућа која би се спроводила на унапређењу регионалног водоводног система представљала би саставни дио и важан допринос дефинисању заједничке транснационалне стратегије за обезбјеђивање и заштиту расположивих водних ресурса изворишта Боље сестре од климатских промена и људског утицаја.

„С обзиром на значај изворишта Боље сестре за водоснабдијевање црногорског приморја, спровођење анализа и истраживања на том подручју би пружило важну информацију о статусу и квалитету водних ресурса, као и о мјерама које треба примјенити за његово одрживо коришћење.

Ова врста активности би играла суштинску улогу у стварању стратегије која ће обезбиједити одрживо управљање и била би од суштинског значаја за формирање мјера за заштиту и одрживо управљање извориштем Боље сестре.

Укратко, Регионални водовод је кључни играч у обезбјеђивању поузданог и одрживог водоснабдијевања црногорског приморја и има значајан утицај на животе становника, привреду и туризам у Црној Гори.“ – закључује предсједник Одбора директора Регионалног водовода, Зоран Лакушић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net