ИН4С

ИН4С портал

Лакушић: Са поносом обиљежавамо 29. септембар, свјесни свих постигнућа и одговорности које носимо

1 min read

Фото: Фејсбук

Са поносом обиљежавамо Дан Друштва – 29. септембар, свјесни свих постигнућа и одговорности које носимо

Како бисте сумирали најважније активности и постигнућа Регионалног водовода између два празника обиљежавања Дана Друштва – 29. септембар?

Обиљежавање Дана ДОО „Регионални водовод Црногорско приморје“ (Регионални водовод) представља прилику да се сумирају постигнути резултати између два празника. Подсјећамо да је 29. септембра 2010. године свечано пуштен у рад регионални водоводни систем, чиме је започета нова ера у обезбјеђивању воде за Црногорско приморје. Од тада, овај датум славимо као Дан Друштва, с поносом гледајући на постигнућа која смо остварили.

Наш фокус је био на унапређењу инфраструктуре, очувању изворишта и заштити животне средине. Свако обиљежавање овог дана је подсјећање на нашу посвећеност квалитетном снабдијевању водом и очувању природних ресурса. У том духу, наставићемо да радимо на одрживим решењима која ће обезбиједити сигурну и квалитетну воду.

Са поносом обиљежавамо 29. септембар, свјесни свих постигнућа и одговорности које носимо. Регионални водовод је предано радио на обезбјеђивању потребних количина воде, очувању изворишта „Боље Сестре“ и заштити животне средине. У оквиру наших активности, континуирано смо радили на унапређењу инфраструктуре и имплементацији одрживих пракси, за очување изворишта Боље сетре.

Дан Регионалног водовода прилика је да се осврнемо период између два празника који је био пуну изазова, али и успјешно реализованих активности. Током овог периода, Регионални водовод је био суочен с бројним потешкоћама, нарочито у вези са снабдијевањем водом црногорског приморја, што нас је приморало на прилагођавања и проналажење нових рјешења. Упркос свему, Друштво је показало изузетну отпорност, стручност и снагу.

Посебно ове године, више него икада раније, ослањали смо се на међусобну подршку и сарадњу у испуњавању наше мисије. Издвојили смо се по вриједностима тимског рада, разумијевања и толеранције, које су биле кључне за постизање наших циљева. Захваљујући заједничким напорима, успјели смо да превазиђемо проблеме изазване сушним љетом и обезбиједимо неопходне количине воде општинама на Црногорском приморју. Посебно желимо да изразимо захвалност запосленима, а нарочито онима директно ангажованим у дистрибуцији воде, као и нашим партнерима и Влади Црне Горе, чија подршка је била од пресудног значаја. Њихова посвећеност омогућила је да превазиђемо све препреке и наставимо са остваривањем наше мисије.

Заједничким напорима успјели смо да, и у најтежим тренуцима, обезбиједимо континуирано снабдијевање водом. Овај резултат представља чврсту основу на којој ће Регионални водовод градити своју будућност. Ова година је још једном показала да, уз преданост и одговорност свих страна, можемо ефикасно одговорити на изазове и осигурати стабилно снабдијевање водом за све општине Црногорског приморја.

Која су кључна постигнућа Регионалног водовода између два јубилеја?

Изузетно сам задовољан постигнутим резултатима у протеклом периоду. Кључне активности су биле обезбјеђење стабилног водоснабдијевања општина на Црногорском приморју, почетак реализације пројекта изградње новог цјевовода којим ће се осигурати веће количине воде за општине Тиват, Котор и Херцег Нови, као и спровођење међународних ИПА пројеката. Такође, успјешно су реализовани бројни непланирани и значајни пројекти.

Као значајан инфраструктурни пројект, завршен је цјевовод на траси Прекидна комора Пријевор до Ластве Грбаљске, чија је вриједност близу 2 милиона евра. Овај пројекат омогућава повезивање с новим цјевоводом који се поставља у склопу изградње пројекта Булевара Јаз – Тиват (ДН700) дужине 14 км. Тиме ће се обезбиједити 750 л/сец воде за општине Тиват, Котор и Херцег Нови, чиме ће се осигурати стабилно водоснабдијевање и даљи развој црногрског приморја. Укупна вриједност овог инфраструктурног пројекта је око 9 милиона евра, од суштинске је важности за осигурање стабилних и довољених количина воде за становништво и туристе у овим општинама, нарочито током љетне сезоне када су потребе најизраженије.
Суочавајући се са сложеним климатским условима, Регионални водовод је успио да оствари свој примарни циљ – стабилно водоснабдијевање Црногорског приморја, нарочито током љетње туристичке сезоне. Иако су се на крају љета појавили изазови, они су успјешно превазиђени кроз сарадњу с локалним водоводним предузећима. Тиме је осигурано несметано функционисање туристичке привреде, која даје значајан допринос развоју економије Црне Горе.

Регионални водовод наставља с плановима за унапређење инфраструктуре и капацитета, с циљем даљег побољшања квалитета услуга, што ће додатно оснажити привредни раст и развој Црногорског приморја.

Један од кључних изазова с којим се Друштво већ годинама суочава јесте пад издашности водоизворишта „Боље Сестре“. У циљу обезбјеђивања неопходних количина воде за општине на Црногорском приморју, Регионални водовод је наставио активности усмјерене на спречавање даљег пада издашности и повећање капацитета водоизворишта.

Извршена је изградња привременог насипа у кориту ријеке Мораче, а у току су активности на пројектовању и уградњи мобилног филтерског постројења капацитета 100 л/с на изворишту “Боље сестре”. Такође, кроз ИПА пројекат “АQУА” наставља се са проширењем мреже мониторинг станица за праћење кретања подземних вода, с циљем детаљног мапирања и заштите зона санитарне заштите.

Изградња привременог насипа у кориту ријеке Мораче имала је позитиван утицај на повећање наноса изнад бране, што је подигло ниво дна Мораче и допринијело обнови корита. Овај процес је индиректно стабилизовао издашност водоизворишта „Боље Сестре“. Иако постројење за филтрацију воде великог капацитета 500 л/с није реализовано због организационих и финансијских изазова, планирано је да се заврши у наредној години.

Каква је била сарадња Регионалног водовода са државним и међународним институцијама у претходном периоду, и како је та сарадња допринијела унапређењу вашег рада?

Сарадња са домаћим партнерима резултирала је потписивањем споразума о сарадњи са Машинским факултетом Универзитета Црне Горе и ЈП “Национални паркови Црне Горе”. Такође, у Подгорици је организована међународна конференција под називом „Очување водних ресурса: Изазови и добре праксе у Албанији, Црној Гори и Италији“, у оквиру пројекта „Интегратед Wатер Манагемент Сyстем ин Цроссбордер Ареа – ЦРОССWАТЕР+“, који Регионални водовод реализује у партнерству са организацијама из Албаније и Италије.

Министар просторног планирања, урбанизма и државне имовине, Јанко Одовић, обишао је локацију у кориту ријеке Мораче, у Другој зони санитарне заштите изворишта „Боље Сестре“. Том приликом, указао је на озбиљност проблема нелегалне експлоатације шљунка и пијеска, и даљег присуства нелегалних објеката и механизације на обалама ријеке Мораче. Такође, министар екологије, одрживог развоја и развоја сјевера Дамјан Ћулафић, обишао је локацију у кориту ријеке Мораче, у Другој зони санитарне заштите изворишта „Боље Сестре“, на којој се изводе радови на изградњи привремене пјешчане уставе.

У периоду између два празника имали смо интезивне међународне активности, Регионални водовод посјетили су представници Зелених Европе, што представља важан корак у јачању сарадње са међународним партнерима посвећеним очувању животне средине и одрживом управљању природним ресурсима.

Извориште „Боље Сестре“ и корито ријеке Мораче посјетили су представници амбасада Квинте у Црној Гори. Током посјете, делегација је упозната с проблемом нелегалне експлоатације шљунка и пијеска, као и еколошком девастацијом корита ријеке Мораче, која представља озбиљну пријетњу очувању природних ресурса и екосистема.

Ова посјета додатно је ојачала међународну сарадњу на пољу заштите животне средине и указала на важност заједничких акција у борби против нелегалних активности које угрожавају природне ресурсе Црне Горе.

Делегација је подржала напоре које Регионални водовод улаже у очување екосистема и нагласила спремност за даљу сарадњу, посебно кроз међународне пројекте и фондове усмјерене на унапређење еколошких стандарда. Посјета додатно је учврстила позицију Регионалног водовода као лидера у области одрживог управљања водним ресурсима у нашој земљи.

На међународној научној конференцији под називом “Заштита природе и животне средине: стање, значај и перспективе”, презентирали смо научни рад „Антропогени фактор као узрочник пада издашности изворишта „Боље Сестре““. Поред тога, учествовали смо на ИПА конференцијама у Драчу и Тирани (Албанија) и Барију (Италија).

Какве мјере се предузимане на заштити природних ресурса и спречавању нелегалне експлоатације у кориту ријеке Мораче?

Регионални водовод у сарадњи са с Владом Црне Горе, ресорним министарством, невладиним сектором и медијима успјешно је ријешио проблем нелегалне експлоатације пијеска и шљунка у кориту ријеке Мораче, с посебним фокусом на зоне санитарне заштите изворишта Боље Сестре. Ова заједничка акција успјела је да сведе девастацију ових зона на ниво инцидената, чиме су створени услови за почетак ревитализације корита ријеке Мораче у другој зони санитарне заштите.

Предузете мјере, укључујући изградњу привремених брана, значајно су побољшале стање у кориту ријеке Мораче, доприносивши очувању природног екосистема. Иако су претходна истраживања указивала да би обнова корита природним путем могла трајати и до 120 година, активности које су предузете показале су брже резултате. Овај успјех потврђује посвећеност Регионалног водовода заштити природних ресурса и унапређењу еколошког баланса у Црној Гори.

Поред тога, притисци за изградњу индустријских постројења у трећој зони санитарне заштите уз корита ријека Цијевне и Мораче, нарочито оних са технологијама које носе висок ризик од загађења подземних вода, захтијевали су појачано ангажовање стручних служби Регионалног водовода.
Активним дјеловањем у складу са законима и прописима о заштити водних ресурса, Друштво је предузело бројне кораке како би спријечило даље угрожавање ових подручја.

На основу Закључка Владе, Регионални водовод тренутно ради на наставку истражних радова и унапређењу система за мониторинг подземних вода. Ови радови укључују прецизније одређивање и одржавање зона санитарне заштите, како би се обезбиједила дугорочна заштита изворишта и стабилно водоснабдијевање Црногорског приморја. Планови укључују постављање додатних мониторинг станица и имплементацију нових технологија за боље праћење квалитета и кретања подземних вода.

Захваљујући овом мултидисциплинарном приступу, Регионални водовод показује посвећеност одрживом управљању природним ресурсима, што је кључно за очување екосистема и дугорочну стабилност изворишта, која су од виталног значаја за водоснабдијевање приморских општина и економски развој Црне Горе.

‼️Које су биле највеће препреке Вашој борби против шљункарске мафије и корупције, и како су се те препреке манифестовале кроз опструкције и пријетње од стране различитих центара моћи?

Моја борба против шљункарске мафије и корупције није била нимало лака. Од самог почетка, суочавао сам се с озбиљним пријетњама и систематским опструкцијама које су долазиле из различитих центара моћи. Ова оркестрирана кампања имала је за циљ да ме заплаши, натјера на повлачење и обесхрабри у намјери да заштитим јавни интерес и спријечим нелегалне активности које угрожавају природне ресурсе, посебно експлоатацију пијеска и шљунка у кориту ријеке Мораче и извориште “Боље сестре”.

Синхронизација између различитих актера била је очигледна. Њихов политички и финансијски утицај био је усмјерен на блокирање сваког покушаја борбе против нелегалне експлоатације, јер је та експлоатација представљала извор нелегалног богаћења за одређене појединце. Током ове борбе, суочавао сам се с пријетњама, притисцима и покушајима дискредитације, који су долазили са разних страна.

Ова борба није била само еколошка, већ и борба за правну државу. Било је кључно не само говорити о проблему, већ се активно супротставити, чак и када се чинило да су противници надмоћнији. И даље настављам да се борим за очување природних ресурса, увјерен да је правда могућа уз упорност и храброст.

У свом животу често сам се сусретао с људима чији су мотиви били вођени личним интересима, а не истинским вриједностима. Такви појединци, вођени зависћу, страхом или неоствареним амбицијама, често су покушавали да наруше мој углед, мир и достојанство, прибјегавајући лажним оптужбама и подметањима.

У Црној Гори, све се може опростити, осим успјеха. Успјех се често доживљава као пријетња устаљеним нормама и интересима, а прати га завист и отпор. Они који постигну успјех често се суочавају с критикама и опструкцијама умјесто подршке, јер њихов напредак открива слабости система или околине. Ова друштвена динамика може обесхрабрити многе, али управо у томе лежи снага оних који истрају. Јер прави успјех није само постигнуће, већ и способност да се превазиђу препреке које долазе с њим.

Који су главни изазови са којима се Регионални водовод суочава у погледу финансијске стабилности, и које су конкретне мјере предузете како би се обезбиједило стабилно пословање и одрживост у претходном периоду?

Регионални водовод се суочава с дуготрајном финансијском нестабилношћу која траје већ дуже вријеме. Овај изазов значајно утиче на способност Друштва да осигура стабилно пословање и унаприједи инфраструктуру. Иако се развојни пројекти финансирају из средстава која Друштво остварује у складу са законом, растући захтјеви приморских општина за све већим количинама воде, нарочито током љетњих мјесеци, стварају потребу за додатним инвестицијама. Интензиван притисак на инфраструктуру током туристичке сезоне захтијева стратешко планирање и улагање у нове пројекте како би се осигурала стабилност и континуитет водоснабдијевања, што изискује значајна финасијска средства.

И поред изазова, Друштво је ове године успјело да одржи финансијску ликвидност. Међутим, остаје кључни изазов везан за усвајање иницијативе за измјену Закона о регионалном водоснабдијевању. Ова измјена би омогућила повратак обавезне накнаде за хотеле са четири и пет звјездица, што би значајно побољшало приходе Друштва и омогућило додатна улагања у унапређење инфраструктуре.

Можете ли нам открити више о будућим пројектима који су у плану за унапређење водоснабдијевања црногорског приморја?

Планови за будућност Регионалног водовода су амбициозни и усмјерени на осигурање дугорочне стабилности и одрживости водоснабдијевања Црногорског приморја. Визија Друштва је да постане поуздан партнер свим општинама на приморју, обезбјеђујући сигурно и ефикасно дистрибуирање недостајућих количина воде. Међутим, за успјешно остварење овог циља, очекује се и активан допринос локалних партнера у унапређењу њихових дистрибутивних мрежа и резервоарских капацитета. Само заједничким напорима може се обезбиједити стабилан развој туризма и економије Црне Горе.

У оквиру будућих планова, Регионални водовод види себе у модерном, дигитализованом и аутоматизованом окружењу, с посебним фокусом на заштиту животне средине и енергетску одрживост. Посебан приоритет биће улагање у пројекте који укључују коришћење обновљивих извора енергије, попут соларне и хидро енергије. На овај начин, Друштво планира да смањи своју зависност од екстерних енергетских извора, чиме би додатно допринијело смањењу оперативних трошкова и постизању енергетске ефикасности.

Један од кључних пројеката у наредном периоду је изградња стационарног постројења за пречишћавање воде капацитета од 500 л/с, што би дугорочно надомјестило проблем пада издашности изворишта „Боље Сестре“ и унаприједило квалитет водоснабдијевања за општине на приморју. Интензивни преговори са Владом Црне Горе о обезбјеђивању потребних финансијских средстава за овај пројекат су у току, а Регионални водовод вјерује да ће постројење бити реализовано у блиској будућности.

Поред тога, Друштво води разговоре са Електропривредом Црне Горе о могућностима изградње соларних електрана на објектима Регионалног водовода. Овим пројектом би се не само повећала енергетска самодовољност Друштва, већ би се и допринијело заштити животне средине кроз смањење емисије угљен-диоксида и коришћење чисте, обновљиве енергије.

Сви ови пројекти дио су ширег плана трансформације Регионалног водовода у модеран, технолошки напредан и енергетски одржив систем који ће наставити да игра кључну улогу у развоју туризма и привреде Црне Горе. Високи стандарди у управљању водним ресурсима, унапређење инфраструктуре и улагање у нове технологије обезбиједиће дугорочну стабилност и одрживост за будуће генерације.

Поред тога, Регионални водовод наставља с планирањем и припремом нових пројеката за даљу модернизацију и проширење мреже, како би могао да одговори на растуће потребе приморских општина, али и да се адекватно припреми за све веће изазове усљед климатских промјена и повећане потрошње воде. Одржавање и унапређење постојећих капацитета, уз паралелно улагање у нове пројекте, остаје примарни циљ Друштва како би се обезбиједила дугорочна стабилност водоснабдијевања и развој туристичке привреде Црне Горе.

Како бисте карактерисали период између два празника у контексту постигнутих резлутата Регионалног водовода?

Упркос бројним изазовима, Регионални водовод наставља да игра кључну улогу у обезбјеђивању уредног водоснабдијевања црногорског приморја и заштити његових драгоцјених природних ресурса. Наш рад препознат је и подржан од стране Владе Црне Горе, надлежних министарстава, невладиног сектора и медија, који заједно доприносе остваривању постављених циљева. Захваљујући посвећености, стручности и координацији са локалним водоводним предузећима, Регионални водовод успијева да обезбиједи стабилност водоснабдијевања и у периодима највеће потрошње, посебно током љетње туристичке сезоне, која је од виталног значаја за црногорску економију.

Међутим, резултати које је Друштво могло постићи били би још већи да није било константних опструкција у раду и реализацији одлука Одбора директора током године. Ове опструкције успориле су напредак у одређеним пројектима и планираним инвестицијама, чиме су представљале додатни изазов у ионако комплексном пословном окружењу. Упркос томе, Друштво је показало отпорност, наставивши да води борбу за очување изворишта „Боље Сестре“, одрживо управљање водним ресурсима и спровођење развојних пројеката од стратешког значаја.

Регионални водовод је постао примјер одговорне, транспарентне и успјешне компаније која служи јавном интересу и доприноси свеукупном бољитку црногорског друштва. Кроз своју посвећеност заштити животне средине, имплементацију модерних технолошких рјешења и улагање у одрживе енергетске пројекте, Друштво не само да обезбјеђује стабилно водоснабдијевање, већ активно ради на унапређењу еколошких стандарда и смањењу негативних утицаја на природу.

Будући планови обећавају још веће резултате у наредним годинама. Фокус ће бити на дигитализацији и аутоматизацији система, изградњи нових капацитета за пречишћавање и дистрибуцију воде, као и на проширењу обновљивих извора енергије кроз соларне и хидро пројекте. Ови планови усмјеравају Регионални водовод ка томе да постане технолошки напредна, енергетски самодовољна и еколошки одржива компанија, која ће бити примјер добрих пракси и на међународном нивоу.

Континуирана сарадња са Владом Црне Горе, локалним самоуправама и међународним партнерима остаје од пресудног значаја за реализацију свих планираних активности, које ће не само унаприједити водоснабдијевање, већ и значајно допринијети развоју туризма и привреде на црногорском приморју. У годинама које долазе, Регионални водовод ће наставити да игра своју кључну улогу у развоју Црне Горе као одрживе и еколошки свјесне државе.

Веома сам поносан и радостан што је Регионални водовод, у сарадњи са Одбором директора, постигао значајне резултате између два празника, посебно у области заштите изворишта Боље сестре и водоснабдијевања црногорског приморја. Ове активности обезбјеђују не само квалитетан приступ води за све наше грађане, већ и дугорочну одрживост природних ресурса. Наша посвећеност очувању изворишта „Боље Сестре“је кључна за еколошку равнотежу и развој туризма, који је од виталног значаја за економију наше земље. Уз оптимизам и заједнички рад, настављамо нашу улогу у обезбеђивању сигурног снабдијевања водом црногорског приморја и заштити изворишта Боље Сестре.

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *