Лакушић за ИН4С: Потребно је улагање у инфраструктуру, редовно одржавање и транспарентно информисање грађана о квалитету воде

Зоран Лакушић
Умјесто да побољшавамо квалитет и доступност воде из водовода, многи грађани су приморани да купују флаширану воду. Проблеми са снабдијевањем водом, често замућени извори и недовољно одржавана инфраструктура водовода доприносе томе да све већи број грађана посеже за флашираном водом. Флаширана вода је постала свакодневна потреба, иако је знатно скупља од воде из чесме. Овај тренд не само да оптерећује кућни буџет грађана, већ и доприноси нагомилавању пластичног отпада, што представља озбиљан еколошки проблем. Пластичне боце се гомилају, загађујући природу и стварајући дугорочне проблеме за животну средину“, казао је Лакушић за ИН4С .
Пластичне флаше, додаје, могу значајно загадити околину на више начина.
„Направљене су од материјала који се веома споро разграђује. Потребно је стотине година да се пластичне флаше потпуно распадну, што значи да остају у животној средини веома дуго. Пластичне флаше се распадају на мање честице познате као микропластика. Ове честице могу контаминирати тло и воду, а затим улазити у ланац исхране људи када их конзумирају животиње. Европска унија јасно препознаје ове изазове и покушава да их ријеши кроз нове регулативе. На нама је да се угледамо на ове позитивне примјере и да радимо на побољшању нашег система снабдијевања водом. Потребно је улагање у инфраструктуру, редовно одржавање и транспарентно информисање грађана о квалитету воде. Само тако можемо вратити повјерење у воду из чесме и смањити ослањање на флаширану воду, што ће имати бројне користи за здравље грађана и очување животне средине. Док чекамо на промјене, важно је да будемо свјесни значаја одрживих пракси и да, када год је могуће, бирамо опције које мање штете нашој околини. Узмимо примјер од богатих Европљана који све више бирају воду из чесме, не само због економске уштеде, већ и због одговорности према природи – закључио је за портал ИН4С Зоран Лакушић предсједник борда директора „Регионални водовод црногорско приморје“

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Оставио сам одговор. Објавите га.
„Лијепо ли ова сабља прича,
дивно ли нас данас разговори!
Аманат ти, ђе научи тако? „