Лавров: Бомбардовање СРЈ први напад на суверену државу у Европи послије 1945.
Сједињене Америчке Државе чак јавно вријеђају Русију оптужујући је за ратне злочине у Сирији упркос чињеници да су бомбардовале цивилне циљеве у бившој Југославији, изјавио је руски министар спољних послова Сергеј Лавров за телевизију „Росија 1“, који преноси и агенција ТАС С.
„Агресија на Југославију је свакако била агресија. То је, иначе, био први оружани напад у Европи на једну суверену државу послије 1945. године“, истакао је Лавров.
Према његовим ријечима, ако сада о томе говоримо, имајући у виду оно што се догађа у вези са Сиријом, западни партнери Русије, на првом мјесту Американци, али и Британици, у својој хистерији упућују јавне увреде користећи ријечи као што су „варварство“ и „ратни злочини“.
„Подсјетићу да је агресија на Савезну Републику Југославију била повезана с нападима на огроман број цивилних циљева, као што су српска телевизија, мостови којима су путовали цивилни путнички возови и још многи. Хиљаде убијених, од којих неколико стотина дјеце, 250.000 избјеглица нико се од тада није сјетио“, рекао је шеф руске дипломатије.
Петља Примакова
Лавров је о бомбардовању СРЈ говорио у интервјуу поводом документарног филма под насловом „Донио сам одлуку. Јевгениј Примаков“.
Како је истакао, Русија, посредством Примакова, није реаговала онако како је он реаговао на то грубо кршење међународног права, онда Русија вјероватно то дуго не би могла себи да опрости, и њена историја би садржала још једну непријатну страницу.
„Када је највећи патриота у својој земљи, политичар с великим искуством, важан државни званичник, особа снажне интуиције која посједује енциклопедијско образовање и разумијевање различитих процеса, сазнао да су САД одлучиле да почну бомбардовање СР Југославије, сматрао је да нема смисла да настави са уобичајеним активностима и одлети код америчког потпредсједника Алберта Гора на важне, али ипак рутинске разговоре“, рекао је Лавров.
Тај заокрет, према његовим ријечима, „постао је подсјетник да Русија не може да у свијету има другу мисију сем мисију одбране истине и да то ради заједно са другим силама, али свакако остварујући равноправне односе и договоре од узајамне користи“.
„Примаков је то урадио на такав начин да је Русија показала свој карактер и усвојила једини исправан став у том тренутку“, рекао је Лавров.
Примаков је био премијер Русије од 1998. до 1999, а у својој каријери је био и министар спољних послова, предсједник Врховног Савјета Совјетског Савеза и шеф обавјештајне службе, подсјећа ТАС С. Он је 24. марта 1999. године полетио авионом у званичну посјету Вашингтону, али је, у тренутку када је летио изнад Атлантског океана, сазнао да је НАТО почео да бомбардује тадашњу Југославију. Тада је Примаков одлучио да откаже посјету и наложио да се авион преусмјери и врати у Москву, у маневру који је назван „Петља Примакова“, наводи руска агенција.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: