Лавров изричит: Нема преговора о руском територијалном интегритету, Трамп то разуме
1 min read
Фото: Спутник
Русија не преговара о интегритету своје територије, а амерички председник Доналд Трамп то разуме, рекао је руски министар спољних послова Сергеј Лавров, коментаришући недавне речи америчког лидера о питању Крима.
„Русија не преговара о интегритету своје територије. Председник Доналд Трамп то разуме“, рекао је он у интервјуу за Си-Би-Ес.
Коментаришући Трампове речи да се о питању Крима сада и не разговара, Лавров је потврдио: „Да, јер је то готова ствар“.
Одговарајући на питање новинара да ли му се допадају Трампове речи о томе да је полуострво од 2014. године званично под руском контролом, Лавров је истакао да није реч о симпатији, већ о чињеницама.
„Није ствар у томе да ли вам се то свиђа или не. Поента је да је рекао истину, а онда је Владимир Зеленски рекао да то апсолутно не долази у обзир јер је Крим део Украјине, према уставу земље“, рекао је Лавров.
„Из неког разлога, нико га у Европи или Сједињеним Државама није подсетио да, поред територијалних питања, украјински устав гарантује слободан развој, употребу и заштиту руског језика и језика других националних мањина у Украјини, а такође гарантује развој етничког, културног, језичког и верског идентитета свих народа и националних мањина“, нагласио је он.
Трамп се раније обрушио на Зеленског, рекавши да његове изјаве о Криму штете мировним преговорима са Русијом.
Према речима америчког лидера, ситуација у Украјини је страшна, Зеленски треба или да склопи мир или ће изгубити целу земљу за три године.
Како је нагласио Трамп, Кијев је одустао од Крима „без испаљеног метка“ и „биће тешко“ да га врати.
Москва и Вашингтон су почели боље да разумеју ставове једни других захваљујући текућим преговорима, састанцима и дискусијама, изјавио је Лавров.
„Администрација Доналда Трампа заинтересована је за проналажење таквог баланса. Они искрено желе да боље разумеју позицију Русије. И налазе разумевање. И ми боље разумемо позицију Америке кроз преговоре, састанке и дискусије које водимо“, рекао је он.
Дотакао се и Европљана који су искључени из преговора.
„Европљани су заиста нервозни због тога што су ‘маргинализовани’. Али могу да цитирам много тога што су Европљани рекли. Већ сам поменуо високу представницу ЕУ за спољну политику и безбедност Кају Калас и председницу Европске комисије Урсулу фон дер Лајен, која је рекла да сваки договор мора да обезбеди да Украјина буде јача и победи Русију“, подсетио је Лавров.
„Запорошка нуклеарна електрана је у сигурним рукама“
Русија није добила ниједан предлог да Запорошком НЕ заједно управљају САД и Украјина, рекао је Лавров.
„Ако не рачунамо сталне покушаје Украјине да нападне станицу и створи нуклеарну катастрофу у Европи и Украјини, онда су безбедносни захтеви у потпуности испуњени. Ако буде потребно, Руска Федерација ће објаснити САД да је Запорошка НЕ у сигурним рукама и да су промене у њеној контроли немогуће“, рекао је Лавров.
Лавров је у интервјуу за „Си-Би-Ес њуз“ рекао да је лично послао Рубију и УН списак када је Кијев прекршио мораторијум на нападе на енергетске објекте.
Русија у оквиру Специјалне војне операције гађа само војне циљеве или цивилне објекте које користи војска, изјавио је руски министар спољних послова Сергеј Лавров.
„Гађамо само војне циљеве или цивилне објекте које користи војска. Председник Русије Владимир Путин је о томе говорио много пута и ни сада ситуација није другачија. За разлику од режима Владимира Зеленског, ми никада намерно не нападамо цивилне циљеве“, рекао је Лавров у интервјуу за „Си-Би-Ес“, одговарајући на питање о наводним нападима руских снага на Кијев у ноћи 24. априла.
Министар је објаснио да, ако је то био циљ који је користила украјинска војска, онда руско Министарство одбране и команданти на терену имају право да нападају такве објекте.
„Могу вас уверити да мета напада није била нешто потпуно цивилно, као у случају удара НАТО-а на Београд 1999. године. Тада се радило о намерном нападу на цивилни објекат“, нагласио је министар.
Како је навео, „ако погледате, на пример, ситуацију у Курској области, онда у последњих шест месеци међу циљевима на које су Украјинци отворили ватру није било ниједног војног“.
Поред тога, додао је Лавров, постојао је предлог америчког председника Доналда Трампа, који је подржао руски лидер Владимир Путин, да се уведе 30-дневни мораторијум на нападе на енергетску инфраструктуру.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Još ima vremena da se spasi ostatak Ukrajine…ali ne mnogo vremena. Jer kad ukrajinska odbrana bude slomljena, onda će rusko napredovanje biti prilično brzo