Лавров и Кери без коначног договора о дејству у Сирији
Исход састанка шефа руске дипломатије Сергеја Лаврова и америчког државног секретара Џона Керија у Женеви, који је трајао очекивано дуго, није битно промијенио досадашње позиције, иако се указује на извјестан напредак у преговорима о решавању кризе у Сирији.
Двојица званичника поново нису успјели да постигну свеобухватни споразум о интензивирању сарадње, јављају свјетски медији.
САД и Русија су ријешиле бројна питања која су се нашла на путу обнови примирја у Сирији и омогућила испоруку хуманитарне помоћи, али да су многа остала неријешена, попут „практичних детаља који тек треба да се дефинишу и „морају да се заврше неки елементи“, преноси Бета позивајући се на АП.
АП додаје да нуспјех да се постигне свеобухватни споразум указује на све сложенију ситуацију на терену у Сирији, укључујући дубоке подјеле и неповјерење између Вашингтона и Москве.
Кери је рекао да су он и Лавров „већим дијелом“ постигли договор када су у питању прекид ватре и побољшање приступа хуманитарне помоћи, међутим, кључна спорна питања остају неријешена, па ће стручњаци остати у Женеви наредних дана, преноси Бета наводе са АП.
„Близу смо. Међутим нећемо да журимо са споразумом све док он у потпуности не задовољи потребе народа Сирије“, рекао је Кери.
Лавров је поновио да је „потребно завршити неколико питања“ и указао на потребу да се одвоје борци из Нусра фронта, који је повезан с Ал Каидом, од бораца које подржавају САД, а који држе под контролом дијелове северозапада Сирије.
Састанак Лаврова и Керија одржан је у петак, мјесец дана пошто су се састали у Москви и договорили о бројним питањима, али ни један од њих није хтио да прецизира о чему је постигнут договор.
АП наводи да нису била висока очекивања од разговора, посебно пошто су пропали покушаји да САД и Русија постигну договор готово сваког мјесеца током протеклих пет година.
Москва и Вашингтон сматрају да им је Исламска држава заједнички непријатељ, али Русија политички и војно подржава власти у Дамаску, док САД подржавају сиријску опозицију која захтијева одлазак предсједника Башара Асада са власти, подсјећа Бета.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Ову су шарене конференције за јавност. Нема ту договора, нити ће га бити.
висока политика: све ти кажу, а не знаш ништа