ИН4С

ИН4С портал

Лавров: Косово и Дејтон – примери саботажа резолуција Савета безбедности УН

Фото: Глобалоокпрес

Ситуација са резолуцијама Савета безбедности Уједињених нација није најбоља, оценио је шеф руске дипломатије Сергеј Лавров у ауторском тексту објављеном на сајту Министарства спољних послова Русије, наводећи да су за то добар пример и одлуке које се тичу косовског питања и ситуације у БиХ.

„Сви смо гледали саботажу одлука о решењу косовског питања и Дејтонском споразуму о Босни и Херцеговини“, истакао је Лавров и додао да је ипак најбољи пример – непоштовања одлука УН палестинско питање.

„Најупечатљивији пример остаје скоро осамдесетогодишње одуговлачење (спровођења) консензусних резолуција о стварању независне палестинске државе која би требало да коегзистира у миру и безбедности са Израелом“, напоменуо је Лавров, у осврту на недавно одржану Генералну скупштину УН у Њујорку и тамо одржани форум под називом „Самит будућности“.

Лавров је поручио да Запад жели да претвори платформу Уједињених нација у инструмент за пропагирање својих користољубивих намера. Ипак, закључује, није касно да се у УН удахне нови живот.

„Али то се не може учинити уз помоћ самита и декларација које немају везе са реалношћу, већ кроз враћање поверења по принципу суверене равноправности свих држава. За сада се то не дешава“, каже руски министар спољних послова.

Говорећи о ситуацији на Блиском истоку, Лавров поручује да „нема оправдања за тероризам од 7. октобра 2023. године, чије су жртва били Израелци“. Али, како истиче, „негодовање изазива и чињеница да се ова трагедија користи као повод за масовно, колективно кажњавање Палестинаца, што је прерасло у хуманитарну катастрофу без преседана“.

„Убијање палестинских цивила америчким оружјем мора се одмах зауставити. И, најбитније, потребно је гарантовати спровођење законског права Палестинаца на самоопределење и дозволити им да створе државу у границама из 1967. године, са главним градом у Источном Јерусалиму“, наглашава шеф руске дипломатије, преноси РТ Балкан.

По питању Либана, министар додаје да је „нељудски напад“ на ту земљу само пример тога како се терористичке методе могу користити за постизање политичких циљева. Истиче да власти САД ни на који начин нису осудиле копнену инвазију Израела на Либан чиме је стављено до знања да Вашингтон заправо охрабрује свог савезника да прошири зону војних операција.

„Потребно је моментално истражити овај злочин“, каже Лавров, уз коментар да многи медијски натписи сведоче да су Европа и САД, ако ништа друго, макар знале да се спрема терористички напад и поруку да политичка убиства попут оних од 31. јула у Техерану и 27. септембра у Бејруту изазивају велику забринутост.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *