Лавров: Пасиван став ЕУ, НАТО одобрава косовске* оружане снаге
1 min read
Дачић и Лавров. Фото: Спутњик
Руски министар иностраних послова Сергеј Лавров поручио је да се проблем Косова, умjесто постављањем ултиматума, може ријешити искључиво зближавањем позиција и консензусом.
На питање Спутњика о идеји двоструког суверенитета на Косову, о чему пишу неки приштински медији, Лавров је рекао да Запад, кад је признавао незаконито проглашену независност Косова, није помињао двоструки суверенитет.
Како је рекао, документ који је потписан још 2013. године, у којем се Приштина обавезала да ће формирати Заједницу српских општина (ЗСО), косовске власти саботирају, а ЕУ ништа по том питању не може да учини.
„Али понављам, на нашим српским пријатељима је да донесу одлуку. Што се тиче притиска на Србију и захтјева да призна независност Косова, тај притисак ће се наставити. Прије свега САД и актуелна администрација обузети су тежњом да постигну што више спољнополитичких успјеха за најкраће вријеме до следећих избора“, истакао је.
„То захтјева далеко више времена него да се постављају ултиматуми и да се тражи да се они смјеста прихвате, али то је једини пут ка стабилном решењу проблема. Нажалост, наше западне колеге у принципу сматрају да одлучују о судбини свијета и колонијални аспекти у менталитету су почели да се испољавају. Они говоре о изузетности и о томе да управо западна група земаља има права да одређује ко је у праву, а ко је крив. Све мање говоре о међународном праву, а све више о правилима које су они измислили и које морају да прихвате све остале земље, заобилазећи СБ УН и игноришући саме УН“, упозорио је шеф руске дипломатије.
Лавров је додао и да је током састанка било ријечи и о изградњи гасовода „Турски ток“, тачније о перспективама његовог наставка до Србије.
Руски министар иностраних послова је такође рекао и да Русија и Србија остају привржене наставку реализације свих комплекса билатералних односа на основу декларације о стратешком партнерству коју су предсједници обје земље потписали 2013. године.
Према његовим речима, током састанка са шефом српске дипломатије Ивицом Дачићем у Москви, констатовано је да Србија и Русија воде интензиван политички дијалог, а важну улогу у том процесу имала је посјета Владимира Путина Србији у јануару ове године, али и двије посјете Александра Вучића Русији прошле године.
Такође, истакао је, шири се и сарадња на нивоу влада обје земље, а доказ за то је наредни састанак Међувладине мешовите комисије која ће бити одржана у јуну у Београду. Осврнуо се и на добру трговинску размјену коју имају Русија и Србија, те је прецизирао да је до сада она износила око двије милијарде долара.
Говорећи о спољној политици Београда, Лавров је рекао да поштује одлуку српских власти да Србија остане војно неутрална држава, што доприноси очувању мира и стабилности у Европи, али и цени то што Београд развија сарадњу са Организацијом за колективну безбједност (ОДКБ).
Министар спољних послова Србије Ивица Дачић потврдио, након састанка са руским министром спољних послова, да ће се Вучић и Путин састати 26. априла.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

