Легализациjа марихуане – између закона и потреба
1 min read![Tajland, Marihuana](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2016/04/marihuana.jpg)
Лист марихуане, илустрација
Поседовање, производња и промет марихуане у Србиjи су кривична дела, а њену примену и регистровање као лека морала би да подржи стручна jавност, коjа jе по питању легализациjе канабиса у медицинске сврхе jош подељена или се не изjашњава.
Док jедни тврде да су негативне последице коришћења броjне и да се могу испољити у виду оштећења мемориjе и недостатка мотивациjе, као и у поремећаjу рада срца, они коjи су користили канабисово уље у терапиjске сврхе наглашаваjу да им jе помогло, донело велико олакшање у животу и ублажило болове.
Mеђу њима jе и председник удружења „Лек лекализуj“ Саша Kолонџиjа из села Вогањ код Руме, коjи већ 19 година користи марихуану због здравствених проблема.
Kаже да нема ништа против лекара и медицине, али сматра да би пациjенти требало да имаjу право да избаберу начин лечења.
Oн наглашава да велики броj људи узима канабисово уље и да то криjе, а да би с друге стране све то требало да буде транспранетно jер се, истиче, сада продаjе уље сумњивог квалитета, као и различите смеше и да то ниjе прави пут.
Поручуjе да jе циљ легализациjе канабиса искључиво у медицинске сврхе, те да jе свестан да има и оних коjи би да ту борбу искористе и злоупотребе.
„Tолико дуго сам у колицима, не пиjем лекове. Не могу од канабиса да проходам, али могу да средим спазам, сан, бол са коjим живим 24 сата. Имам папир од судског вештака у Руми кад ми jе полициjа нашла симобличну количину канабиса да нисам злоупотребљавао канабис, да сам га узео да ублажим болове“, прича за Танјуг Kолонџиjа.
Поручуjе надлежнима да почну да се друже са болеснима како би на прави начин схватили шта то њима значи и тада ће, каже, схватити истину.
„Kанабис не мора да буде чудотворан лек, али довољно jе да ми помогне да квалитетниjе живим“, истиче Kолонџиjа.
Да канабис ниjе дрога, каже, не тврди он већ светске институциjе и оне државе коjе су jе легализовале, а има и оних коjе га нису званично легализовале, али имаjу довољно разумевања за оболеле коjи у своjим домовима имаjу по неколико биљака.
„Чак и за лекове не можемо рећи да увек помогну, па не можемо рећи ни за њу да лечи сто посто, али у поjединим државама постоjе научна истраживања и доказано jе. Изреал jе наjдаље отишао у томе. Њихови лекари су неколико пута били у Србиjи, имали смо трибине, ништа ниjе таjна и све се може пронаћи на jутjубу“, наводи Kолонџиjа.
Mинистарство здравља формирало jе радну групу са стручњацима из разних области, коjи су анализирали све доступне меродавне доказе и стучна испитивања и донела jе одлуку о примени три врсте лека на бази канабиса, али међу њима ниjе и уље канабиса.
У Mинистарству кажу да jе комисиjа за примену канабиса донела заклучак да уља канабиса коjа траже поjедина удружења не треба легализовати, с обзиром на чињеницу да нису дефинисани стандарди за састав и производњу уља канабиса.
Подсећаjу да jе закључак донет на основу препорука америчке Aгенциjе за храну и лекове „фоод анд Друг Aдминистратион“ коjа ниjе препознала нити одобрила биљку марихуане као лек.
Иста комисиjа jе дала препоруку да се дозволи употреба три лека на бази канабиса – Дронабинол, за лечење губитка тежине код пациjената заражених ХИВ-ом, код повраћања услед хемотерапиjе код канцера, када други лекови не помажу, Набилон, за лечење мучнине и повраћања код пациjената на хемотерапиjи, као и Сативеx, спреj за ублажавање грчења мишића код болесника оболелих од мултиплесклерозе.
Бивша министарка здравља Славица Ђукић Деjановић рекла jе за Танјуг да jе добро да све што jе лек и што помаже у лечењу буде регистровано и у нашоj земљи, jер грађани набављаjу та средства на неодговараjући начин и питање jе уствари шта користе.
Oна подсећа да jе марихуана регистрована као лек за одређене облике мултипласклерозе, као и да добро делуjе код особа коjе примаjу цитостатике, а не могу да неутралишу болове и мучнине на други начин, као и код одређених облика глаукома.
„Нема ни мало разлога да код нас, као и у осталим земљама, то не буде регистровано и под строгом контролом стручњака, закона и државе jер се у обрнутом случаjу све импровизуjе и ради незаконито, на штету пациjената“, наводи Ђукић Деjановић.
Ђукић Деjановић веруjе да ће комисиjа Mинистарства здравља завршити своj посао након фомирања владе и учинити конкретне кораке ка дефинитивином одговору на то питање.
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2022/10/0-02-05-b923b1b69720421610be1c8886d9aa3e5785fb2405d1260129ec99b6cc5feec9_a42cea59ea42f009-1024x105-1.png)
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Viber-komjuniti-300h50-a.jpg)
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Telegram-komjuniti-300h50-a.jpg)