Легенде никад не умиру: 28 година од смрти Аиртона Сене
Троструки светски шампион преминуо је док је водио на Великој награди Сан Марина која се возила на стази Имола, а имао је 34 године.
Сениној сахрани присуствовало је више од милион људи, а много више од тога изашло је на улице како би одало почаст Бразилцу.
„Бог је држао руку над Формулом 1 већ дуже време. Овог викенда он ју је склонио“, прокоментарисао је тада Сенину смрт легендарни Ники Лауда.
Током квалификација за исту трку, само дан раније, преминуо је млади аустријски возач Ролан Рацербергер, што је била прва смрт у Ф1 после скоро 12 година.
Сена није добро поднео смрт Аустријанца, чега се једном приликом присетио медицински делегат Сид Воткинс, који је ургирао Бразилцу да се не такмичи на Имоли.
„Аиртон је полудео. Није видео смрт на стазама пре тога. Много инцидената се десило у претходних 12 година, много повреда, али нико није био заувек изгубљен“, рекао је Воткинс, који се присетио шта му је Сена рекао на молбе да се не трка и „да оду на пецање“.
„Постоје одређене ствари које не можемо да контролишемо. Не смем да одустанем, морам да наставим“.
Сена је трку почео на пол позицији, недалеко од Михаела Шумахера у Бенетону. Трка је почела безбедносним аутомобилом након што се Педро Леми закуцао у болид Џеј Џеја Лехта.
Већ током другог круга после рестарта трке, Сенин Вилијамс се закуцао у бетонски зид.
Бразилац је превезен у болницу, а трка је настављена 37 минута после тог судара и освојио ју је Шумахер.
Два и по сата касније објављено је да је Сена умро.
То је била тек трећа Сенина трка у Вилијамсу, након што је напустио Мекларен, и много тога се писало о том недељном поподневну, а само једно је сигурно.
Сенина смрт је потпуно променила Формулу 1: Уведене су многе ригорозније сигурносне провере и промењена је историја тог спорта.
Прочитајте ЈОШ:
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: