ИН4С

ИН4С портал

Лекић: Контрадикторна упозорења Брисела, захтјевају резултат, а са друге стране критикују измјене закона

1 min read

Миодраг Лекић

Предсједник ДЕМОС-а и посланик Миодраг Лекић оцијенио је да поруке са међународних адреса о увођењу клаузуле баланса ако се усвоје измјене тужилачких закона по хитном поступку нису ултимативног карактера, већ добронамјерне сугестије за преиспитивање одређених законских предлога у области правосуђа, уз одређене контрадикције.

“Наиме, с једне стране се са међународног плана захтијевају резултати у борби против корупције и организованог криминала, док с друге стране критички опсервирају мјере које треба да доведу до деблокирања тог процеса”, казао је Лекић у интервјуу “Вијестима”.

Активација клаузуле баланса примјењује се у случајевима када реформе у владавини права заостају за процесом усклађивања са Европском унијом (ЕУ) у цјелини.

Говорећи о покушају Владе да смијени дипломатске представнике и не сарадњи у том дијелу предсједника Мила Ђукановића, Лекић је оцијенио да расплет ове режиране представе која има за циљ да се Влада представи неспособном, захтијева одлучне, прецизне и компетентне одлуке управо Владе која има конкретне надлежности и по Уставу води спољну политику.

“У противном остаће кохабитациона какофонија прилично отужног типа, без исхода што уосталом и нажалост карактерише исходе и неких других иницијатива нове власти. Покренуте иницијативе, са јаким медијским промоцијама и слабим резултатима, се не смију понављати”, казао је Лекић.

Већ седмицама Влада покушава да промијени дипломатске представнике државе, али јој не полази за руком. Да ли имате законске могућности да позовете предсједника државе да се о томе разговара у парламенту и амбасадоре који одбијају позив Министарства вањских послова (МВП) да дођу на консултације?

Можда се могло претпоставити да ће, као и у неким другим државним сферама и институцијама, бити отпора легитимним иницијативама и одлукама нове Владе, у овом случају у области дипломатије. Ипак, тешко је било очекивати да ће кадровске теме у дипломатији стварати мучне јавне сцене, бизарна јавна експонирања, све то испод нивоа једне иначе озбиљне дјелатности.

Нисам сигуран да тренутни статус кво може да се разријеши позивом предсједника државе у парламент. Не само што би се он тамо тешко појавио, већ би то била и шанса за додатну производњу конфузија. Расплет ове режиране представе која има за циљ да се Влада представи неспособном, захтијева одлучне, прецизне и компетентне одлуке управо Владе која има конкретне надлежности и по уставу води спољну политику.

У противном остаће кохабитациона какофонија прилично отужног типа, без исхода што уосталом и нажалост карактерише исходе и неких других иницијатива нове власти. Покренуте иницијативе, са јаким медијским промоцијама и слабим резултатима се не смију понављати.

Питања амбасадора су на неки начин ставила у други план најављивану озбиљну реформу и новине у дипломатској служби?

Иако има одређених почетних резултата у ипак кратком времену трајања Владе, овдје још не говоримо о суштинскијим питањима црногорске дипломатије, дакле о модернизовању, рационализацији, ефикасности, транспарентности спољне политике у интересу државе и њених грађана.

Треба разликовати дипломатску лојалност демократској, модерној, пристојној, правној црногорској држави, од идеологизоване и клијентелистичке представе државе као режимске тврђаве с елитом подземног даха.

Предсједник државе је признао да Влада има право да мијења амбасадоре ако сматра да не заступају политику коју она води, тражио је аргументе за опозив неколико амбасадора и опет је одбио да потпише указ о томе иако је начелно за кохабитацију?

Предсједник је, како је то објављено у јавности, на састанку са потпредсједником Владе и министром иностраних послова, добио тражена образложења.

Након састанка и оптимистичких изјава ситуација је опет блокирана. А предсједник државе и даље, игноришући одлуке с потписом предсједника Владе, сада тражећи мишљење скупштинског Обора за међународне односе. Мишљење које током 30 година – у којем је Ђукановић опозивао амбасадоре у статусу предсједника Владе или предсједника државе – никада није тражио.

Иначе већ смо били заказали такву расправу на Одбору за међународне односе и исељеништво, обезбиједили и долазак министра иностраних послова да би на крају изостало присуство посланика из Ђукановићеве странке.

Прилично је јасно да Ђукановић наводном одбраном легализма, том својом изенада откривеном вокацијом, жели да скрене пажњу са узрока изборног пораза 30. августа и озбиљних корупционашких предмета у дужем периоду, којима је доказано нанесена штета држави и грађанима Црне Горе.

Да ли је примјерена порука једног амбасадора да га боли уво па се не може одазвати позиву министра? Само је у питању бахатост, или и политичка штета за државу?

Видите, оцјену отужних епизода бих оставио надлежном министарству али и грађанима који финансирају државну дипломатију, иначе службу од које се очекује прије свега стил нормалности, све до обрасца јавне пристојности и одређене култивисаности.

Помјерајући мало тему осврнуо бих се на сљедеће упитне моменте. Да ли је у Црној Гори немогућа мисија једна у ствари тако нормална и природна демократска тежња да на челу Јавног сервиса који финансирају грађани ове земље дође примјерно културан, образован, професионално поштен новинар. Супротан ономе што имамо данас, дакле постављене медиокритете који служе клијентелистичким круговима и који информативним програмом приређују грађанима неки облик менталне тортуре.

Аналогно томе зашто земљу не би у иностранству представљале културне, образоване, јавно пристојне особе са надградњом познавања дипломатских техника, страних језика итд. Каквих вјероватно и има у постојећој мрежи, али сигурно недовољно.

Вјерујем да ће једног дана, и то ускоро, демократска и модерна Црна Гора бити у стању да ове двије битне друштвене области доведе на ниво компетентности и јавне одговорности.

Министар вањских послова је најавио повећање броја професионалних дипломата. Вјерујете ли да ће доћи до тога с обзиром на партијске жеље за позицијама у новој власти?

Вјерујем да се тај циљ може остварити, а зависно од правца и резултата у зацртаним демократским реформама нашег друштва.

Имали сте више сусрета као предсједник Одбора за међународне односе са страним дипломатама. Шта их је занимало, да ли се говори о напретку Црне Горе у затварању поглавља 23 и 24?

Врло интензивне иницијативе страних дипломата претходне двије седмице да се сусретну са представницима скупштинског Одбора за међународне односе говори о интересовањима станих држава за актуелности у Црној Гори и спољно политичке приоритете наше земље.

Тачно, а на линији већ дугогодишњих порука важнијих међународних адреса, понављају се очекивања за постизање конкретних разултата у борби против организованог криминала и корупције. Ту су и неизбјежна питања о поглављима 23 и 24. Очигледан је интерес и о питању приоритета у спољној политици. Истина, интензивности и комплексност збивања на унутрашњем политичком плану такође изазива многа интересововања и питања, не увијек лака, у сваком случају сасвим легитимна.

Представници бивше власти упозоравају на клаузулу баланса ако се усвоје измјене тужилачких закона по хитном поступку. Колико је то реално кад је Европска унија (ЕУ) отћутала много важније ствари попут “Коверте”, “Списка”…?

Ваше питање додирује можда најактуелнији моменат на унутрашњем политичком плану наше земље.

Иако има међународних порука у тој области не бих рекао да су оне ултимативног картактера како их опозиција представља. Уосталом када би и биле ултимативног карактера, не дај Боже у неком неоколонијалном стилу, оне би већ као такве биле депласиране.

Овдје постоје добронамјерне сугестије за преиспитивање одређених законских предлога у области правосуђа, уз одређене контрадикције. Наиме, с једне стране се са међународног плана захтијевају резултати у борби против корупције и организованог криминала, док с друге стране критички опсервирају мјере које треба да доведу до деблокирања тог процеса.

Не искључујем да у реформским законима од којих не треба одустајати су могуће и одређене интервенције с циљем побољшања правних норми.

Како коментаришете хајку која се води против службеника Агенције за националну безбједност (АНБ) који свједоче о незаконитостима учињеним у претходном периоду и да ли вјерујете да ће Специјално државно тужилаштво (СДТ) заиста истражити случај?

Видите, ради се о још једном заплету у врло осјетљивој области који негдје стиже до пола. У основи неријешен и недовољно расвијетљен. Упркос не малим медијским третманима тог питања и персоналним промоцијама.

Сматрате ли да би ДПС на патриотску тему могао да има бољи резултат на изборима у Никшићу у односу на парламентарне изборе?

И поред тешких резултата, на крају и пораза политике такозваних идентитетских битака њихов главни творац, (полу)одлазећи (Мило) Ђукановић је послије интензивног бављења религијом сада у Никшићу прокламовао борбу против српског национализма. Истог национализма чијем је уздизању дао значајан лични допринос. Једном као непосредни промотер српског популизма 90-тих година у Црној Гори. Затим више пута, нарочито посљедњих година хомогенизујући, па и радикализујући Србе у Црној Гори вођењем антисрпске политике.

Пошто грађани Црне Горе, јако уморни од ДПС цикличног третирања Србије као највећег пријатеља и највећег непријатеља, вјерујем да ће и Никшић, не само слиједити расположење на државном нивоу, него ће као град слободарске традиције још више поразити циничну политику и пројекат подјела и мржње. Пројекат који се агресивно и прозирно нуди Никшићу у замјену за одговорност за уништену привреду некада најпросперитетнијег града у Црној Гори.

Зато ће садашња опозиција у Никшићу постати власт 14. марта 2021. као што је црногорска демократска опозиција постала власт 30. августа 2020.

Све странке власти да преузму одговорност за досадашње резултате.

Како оцјењујете билансе нове власти, посебно Владе, у досадашњем периоду?

Ред је оставити Влади макар сто дана за прве анализе. Ми ћемо као странка и ја лично изаћи јавно са оцјенама досадашњег биланса како Владе тако и укупног функционисања парламентарне већине.

У овом тренутку се може говорити о одређеним резултатима али и забрињавајућим појавама, од недовољно конкретних и довршених иницијатива, преко понекад конфузија у кадровској политици, до неадекватних јавних изјава са високих мјеста.

Сматрам да се плаћа цех и одређеној брзини, спонтаности, заправо импровизованости на самом почетку конституисања нове власти. Свему томе је требало да претходи одређени споразум са договореним програмским и вриједносним садржајима који би на неки начин обавезивао све компоненте нове већине. Није се ни покушало са одређеном неопходном интегративном функцијом у новој већини – на што сам већ и на почетку указивао.

Сада је постизање тог циља нешто теже, али не и немогуће. Оно је заправо неопходно за озбиљно, реформско функционисање према захтјевима грађана. Све странке и такозване велике и мале, треба преузму одговорност за досадашње резултате и даље функционисаање нове власти.

Сјутра одлучују о наступу на изборима у Никшићу

Да ли ће Демос на изборе у Никшићу ићи у коалицији са Демократама, ко ће још бити у њој?

Демос ће као озбиљна, умјерена, непопулистичка странка грађанског тежишта, на својим органима у понедјељак донијети коначну одлуку о начину наступа на предстојећим изборима у Никшићу. Свакако, на озбиљан начин ће бити разматрана и опција коалиционог наступа са програмски сличним политичким субјектима.

Извор: Вијести

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

11 thoughts on “Лекић: Контрадикторна упозорења Брисела, захтјевају резултат, а са друге стране критикују измјене закона

  1. 30g. EK sprda se sa nama i podrzavala diktatora i dps lopove.Evo im njhov evr.sud u Strazbur pa nek sa njim sprdaju jer kakv je za drugo im i nije no za SOPRDNJU ili ZATVARANJE!

    10
  2. Zamislite,ustvari,promislite ovo:dva univarzitetaska profesora Krivokapic i Lekic.Prvi direktno poziva na laz,prevaru,necasnost („ako vam ponude novac,ko god bio,uzmite a onda glasajte za najbolje“) a drugi upozorava,apeluje na razum,moral,postenje,cestitost.O tempora!o mores!.Ne mogu a da ne kazem da Prof.Krivokapic pati od ozbiljnog kojekakvog deficita ali najvise onog moralnog iako se bas na njega poziva najcesce. Cinik bi rekao „ko o cemu,ku*va o postenju“.

    6
    1
  3. Ovo ce bit jasan signal i dokaz da li je Crna Gora nezavisna i samostalna drzava, ili njenu spoljnu i unutrasnju politiku i dalje vodi Milo lopov preko Brisela i par zapadnih ambadadora. Ja bi na njihovom mjestu podnio ostavku i kazao da nemam moci da vodim zemlju, u suprotnom bi Vlada priznala narodu da su oni samo marionete a da je Crna Gora banana drzava,

  4. Nazalost Premijer i njegovi saradnici svjesno ili nesvjesno nasjedaju na Milove lopovske fazone. Taj kriminalac je premazan svim bojama i sposoban je da prezivi poslije svakog poraza, sto nam i sad dokazuje. Dokazao nam je i pokazao za zadnjih 30 godona da je za ocuvanje vlasti spreman da ucini sve sto je potrebno, da izda i najvjernije i najblize saradnike i prijatelje, i da ucini i mnogo gore stvari sto i cini zadnjih mjeseci. U pravu je Lekic kad kaze da su nove vlasti svojom neodlucnom i mlakom politikom u pocetku propustile veliku sansu da promjene stvari na bolje. Mlaki i neodlucni Krivokapic i proracunati taktizer Abazovic su najvise doprinjeli ovome sadasnjem stanju, u kom zapravo jos nezvanicno preko svojih ljudi u vlasti vlada Milo i porazeni DPS. Da su htjeli uciti na greskama imali su primjer promjene vlasti u Srbiji poslihe 2000 kad je tamo propustena velika sansa za promjenu sistema i ljudi iz bivsega rezima. Sve se ponavlja i kod nas i daje se vrijeme Milovim kriminalcima iz DPS da se konsoliduju i pregrupisu. Kako vidimo, umjesto da se poslije svih nepocinstava i pljacki koje su oni cinili sve ovo vrijeme, zavuku u misje rupe i primire se zbog stida i sramote, oni bez straha krecu u napad i otvoreno vrse opstrukciju legalne nove republicke vlasti. A ove mlakonje samo ponavljaju da su legalisti i da nema revansuzma. Iako do sad nisam bio za ljude poput Mandica, Medojevica i Knezevica, sad se uvjeravam da su oni bili u pravu kad su trazili brze i efikasnije djelovanje i suprostavljanje ovim banditima.

    12
  5. Krivokapicu birao vas narod CG a ne EK. Napaceni narod 30g. ceka pravdu!Ako ne izglasate 18-tog novi zakon,
    Dps dobija izbore u Niksicu jer vi sad svojom odlukom uticete na zlaznost i rezultate u NK. Ako nas izneverite sada ja i moja porodica ne izlazimo 14.03. na glasanje!

    14
  6. ГОСПОДО ИЗ НОВЕ ВЛАСТИ!!!
    АКО НЕ ИЗГЛАСАТЕ НОВИ ЗАКОН О СДТ, 18.02 2021. ИМАЋЕТЕ УЛИЦУ!!!!!!!!!!!!!!

    14
  7. Има дебелих пробелам у схватању политике ,на једној страни Брисел ,на другој Мило и мафија на трећој Дф и Вучић,сваки тражи послушност,а како би било на заједништву да се ради.Није Кривокапић безгршан далеко од тога али докле они који треба да помогну од сваког проблема парве личну политичку корсит стање ће бити још теже.Требало би да се ипак гледа интерес државе и народа,а и Бриселу некада рећи НЕ!
    Чудан смо ми народ зато и имамо проблема којих би било и да нијесмо чудни,наши политичари не мисле својом главо један од ријеткоих је Лекић ,иако не морамо по свему да се слажемо умјереност је потребан а не потпуна послушност а то је нашима проблем.
    Венција је три вијек валдала Боком и сваки пут када је била криза уцјењивали су стновништвом,тако су кад је била глад нудили врећу брашна за прелазак на Римокаоличанство и данашњи Крашићи су тако постли Римокатолици,судити не смијемо али историју познавати морамо.Не вјерује да је данас тако код Брисела ,али уцјена им и треба им обајснити да не иде да мафија која влда Црном Гором и Србијмо може бити искоријењена законом Мила Ђукановића и Миливоја Катнића ,ту треба покзати већу одлучност и треба рећи Бриселу Не у овом сличају!

    16
  8. ТРЕБА СЛЕДИТИ КУРС ПРАВНЕ ДРЖАВЕ И ПРИЛАГОДИТИ СВОЈЕ ЗАКОНЕ СА ТИМ КУРСОМ! НЕШТО НЕ ШТИМА У ТИМ САВЕТИМА ,КАО ДА СУ ЛАЖНИ!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy