ИН4С

ИН4С портал

Лекић: НАТО и украјинска криза неће смањити драму сиромаштва у Црној Гори

1 min read

Miodrag Lekic DF
Миодраг Лекић, лидер Демократског фронта, изјавио је да се званична Подгорица умијешала у кризу у Украјини како би западне земље у насталом контексту битно смањиле критеријуме за пријем у НАТО, посебно онај који се односи на борбу против кримунала и корупције, преноси агенција Мина.

На питање како види појачану кампању о уласку Црне Горе у НАТО и дипломатске тензије између Москве и Подогорице, Лекић је оцијенио да се поред уплитања у драму која потреса Украјину и наводног доприноса глобалној стабилности вуку брзоплети и погрешни потези са циљем да се преко украјинске кризе остваре најмање два циља.

,,Да западне земље у насталом контексту битно смање критеријуме за пријем у НАТО, у првом реду онај који се односи на резултате у борби против кримунала и корупцију и да се форсираним нуђењем савезништава са Вашингтоном некако протагонистима афера корупционашког карактера из врха црногорске власти још једном прогледа кроз прсте”, рекао је Лекић, истичући да је то је тактика владајуће елите да се бавимо међународним питањима умјесто суочавања са реалним, драматичним питањима из унутрашњег живота.

НАТО и Украјинска криза неће смањити сиромаштво

,,Уважавајући обје теме, сасвим извјесно НАТО и украјнска криза неће смањити драму сиромаштва у Црној Гори, неће доњети правни епилог корупционашким аферама, неће власт учинити контролисаном”, рекао је Лекић.

Он је казао да је пропагандом власти питање НАТО-а одавно претворено у идеолошко умјесто прагматичног приступа које треба расправити и одлучити на најшири демократски начин, напомињући да је црногорска власт из многих разлога могла избјећи категорично сврставање на једну од страна украјнске кризе.

САД и Русија наћи ће решење за Украјину

,,И то не само што тамо – према многим објективним оцјенама – има много домаћих и међународних актера који носе одоговорност за дестабилизацију те земље”, оцијенио је Лекић.

Према његовим ријечима, велике силе, прије свега САД и Русија, које су у некој равнотежи моћи ће на крају да нађу компромисно рјешење у Украјни уз високу цјену по ту земљу.

,,И на бази интереса наставити неку врсту партнерства, па и савезништва у неком новом контексту. Тога је очигледно свјесна и ЕУ, посебно неке њене утицајне чланице”, рекао је Лекић, истичући да се зато црногорска власт није морала, како је навео, толико залијетати, поготову санкцијама према Русији.

Запад неће бити импресиониран јаком бригом црногорских власти

Лекић је казао да се, ма колико се из личних разлога трудио да се допадне у Вашингтону, премијер Мило Ђукановић, могао уздржати од не много имплицитних оцјена на рачун Русије повезујући је са ,,наводном тенденцијом да се у контексту украјинске кризе дестабилизује Балкан”.

,,Претпостављам да црногорски премијер притом није мислио на мистериозне послове њега и његове владе са руским тајкунским партнерима који су резутирали крахом КАП-а, мистериозним дуговима, најављеним међународним тужбама и – како јавно тврди коалициони партнер ДПС Ранко Кривокапић – изношењем профита истог тог заједничког друштва из КАП-а негдје у иностранство”, навео је Лекић.

Он је оцијенио да би уз озбиљно и дипломатски компетенетно образложено објашњење црногорске стране у Бриселу сасвим разумјели да је опрезан и уздржан став Црне Горе поводом украјнске кризе, из многих разлога од економско-прагматских до оних историјских, био заправо чин озбиљности и одговорности.

,,Овако сасвим је могућ сценарио да на западу не буду претјерано импресионирани јаком бригом црногорских власти за глобални мир, да задрже критеријуме за пријем у НАТО и ипак не упуте позив за чланство, а да Црној Гори остану многе негативне последице погоршања односа са Русијом”, казао је Лекић, додајући да је требало заузети неки принципијелни став, и након кризе остати пријатељски партнер прије свега Европске уније, земаља региона, али и САД и Русије, затим Кине.

Обмањују јавност о неким преговорима са Хрватском

,,Али у приватизованој држави гдје је и спољна политика приватизована без демократске контроле, од непотизоване дипломатије, скупе лобистичке профилације, слушкиње владајуће партије и група око ње није се ни очекивило да се суштински и с мјером боре за праве државне интересе”, сматра Лекић.

Он је оптужио власт да је, како је рекао, муче муке у Сирији, Либији, Украјини, да тајно дају особама као што су Таксим Шинаватре и (Дојчичо?) Масловарића државне пасоше а да, како тврди, неће да брину о ситуацији на Превлаци.

,,Већ годинама обмањујући домаћу јавност о неким преговорима са Хрватском притом чак и не дефинишући циљ о овом значајном државно национаном питању”, рекао је он.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “Лекић: НАТО и украјинска криза неће смањити драму сиромаштва у Црној Гори

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *