Лекић: Неопходна озбиљна спољна политика
Предсједник Црне Горе Јаков Милатовић иницирао је консултације са премијером Милојком Спајићем, потпредсједником Владе за спољне послове Алексом Бечићем и министром спољних послова Филипом Ивановићем поводом именовања амбасадора, али још није дошло до заказивања састанка.
Бивши дипломата, сада предсједник Демоса Миодраг Лекић, изјавио је да ће бити важно да комлетирање дипломатске мреже коинцидира са изграђивањем озбиљне државе у вриједносном и функционалном смислу, јер примарно од тога зависи међународни углед земље.
“Да би дипломатска мрежа била на потребној висини, неопходно је и конституисање озбиљне спољне политике, која се у претходној политичкој и институционалној конфузији, са неким недораслим кадровима за вођење џавне спољне политке, упадљиво и понижавајуће сводила на демонстрацију сервилности. Чак третирајући то, на медијском и пропагандном плану, као појединачни или партијски успјех”, оцијенио је Лекић.
Он је истакао да се тако стигло и до инфериорности црногорске државе без преседана у њеној историји, да су у састављању влада, по свему судећи, одлучујући фактори били представници или службе других држава.
Лекић је, ипак, увјерен да нису могуће паралеле са претходним периодом, када је Мило Ђукановић био на челу државе.
“Тачно је да Ђукановић није имао намјеру да у кохабитацији заједнички изграђује државни интерес, него да руши све државне институције вођене од стране нове власти. И да затим побиједи на предсједничким изборима. Тако је Ђукановић, иако са далеко мањим уставним овлашћењима у томе и успијевао, чак оборио 42. владу, затим учествовао у састављању 43, да би потом и њу оборио, усмјеравајући се затим против парламента”, рекао је Лекић, а преносе „Вијести“.
Први човјек Демоса истакао је да претходни предсједник државе, са политичким странкама које је контролисао, ништа од тога не би могао остварити да није било инфериорног државног руководства, ткз. нове власти, и како ће се брзо констатовати, неозбиљности и превараната у парламентарној већини.
“Сада је ваљда ситуација другачија”, казао је Лекић.
Он је нагласио да је квалитативна разлика данас и у томе да земља сада има предсједника Милатовића који је легитимно изабран и са многим разликама у односу на претходног.
“Рецимо, садашњи предсједник државе није паралелно и економски предузетник, корисник пореских рајева, нити се води истрага против њега за први миллион и за друге мрачне афере“, рекао је, између осталог, Лекић.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: