ИН4С

ИН4С портал

Лекић: О НАТО-у одлучити референдумом

1 min read

Лидер Демоса Миодраг Лекић, како каже, припада оној већини у Црној Гори која заступа демократски принцип да питање уласка Црне Горе у НАТО треба одлучити на референдуму. Лекић, у интервјуу порталу Спутњик, каже да ће, уколико позивница нашој земљи стигне у децембру, то бити знак да су чланице НАТО одустале од сопствених критеријума и објективно ће ризиковати пад кредибилитета у озбиљној домац́ој јавности, па и на међународном плану.

lekic

У условима оштре економско-дужничке кризе, криминала и корупције без правног исхода, трајања врха власти ван демократске контроле, скупштинска Резолуција о НАТО-у је нова представа за јавност, сматра лидер Демоса Миодраг Лекић.

Та позивница није ни стигла у Подгорицу, па ово егзалтирано наваљивање на још увијек затворена врата не само да је супротно црногорској историјској традицији, вец́ и неукусно подстиче аутоколонијалну свијест у нашој земљи„, каже Лекић у интервјуу порталу Спутњик.

Доношење Резолуције против које је Демос гласао, Лекић оцјењује парапатриотском операцијом која је, по њему, очигледно имала више функција, у првом реду да се тешка реалност услова у којима живе грађани замјени новом темом уласка у НАТО.

Поред скретања пажње са реалног живота грађана, доношење Резолуције, каже Лекић, има најмање још четири функције – подстицање подјела и свађа у земљи, јер ова тема дубоко дијели грађане Црне Горе, у којој, по њему, више од пола становништва мисли другачије, затим као најава да на изборима идуц́е године централна тема нец́е бити суочавање са реалним, животним, нагомиланим проблемима Црне Горе, вецћ драмом уласка земље у НАТО.

Лидер Демоса наводи да, у објашњењу четвртог разлога, треба подсјетити да због неизграђене правне државе, ЕУ упорно тражи конкретне резултате у борби против корупције и криминала, и то на високом нивоу, као услова за напредовање Црне Горе у европским интеграцијама.

Није тешко закључити да се иза изузетно јаке јавне оданости НАТО-у од стране врха црногорске власти, посебно оних њених чланова под сјенкама криминала и корупције, крију очекивања да ће им се управо због те оданости прогледати кроз прсте у међународним круговима. Другим ријечима, да непријатни досијеи о њима остану још у ладицама„, каже Лекић.

Лекић каже да припада „оној вецћини“ у Црној Гори која заступа демократски принцип да ово питање треба одлучити на референдуму.

miodrag lekic 02

„И у програму Демоса је прецизно записано да је за улазак Црне Горе у војне савезе потребно непосредно изјашњавање грађана на референдуму. На томе ћемо не само инсистирати у даљој политичкој динамици, већ ћемо до краја и јавно демистификовати позадине другачијих варијанти одлучивања“, објелоданио је Лекић.

На питање да ли мисли да ће Црна Гора у децембру добити позив, Лекић каже како су званичници НАТО-а јавно истицали да је за упућивање позивнице потребно, између осталог, задовољити два главна услова: мјерљиве резултате у борби против корупције и јасну већинску вољу грађана за пријем у НАТО.

Оба услова, као што је познато, нису испуњена. Уколико чланице НАТО одустану од ова два критеријума објективно оне ризикују пад кредибилитета у озбиљној домаћој јавности, па и на међународном плану„, оцјењује лидер Демоса.

Агресивна пропаганда

Политичка сцена у земљи би се, у случају нестизања позивнице, без сумње додатно заоштрила и у таквим условима би се, каже, опет одложиле неопходне реформе и дефинисање озбиљне стратегије изласка земље из дубоке политичке, институционалне, економске и моралне кризе

Поруке америчког потпредсједника Џозефа Бајдена, саопштене у телефонском разговору са премијером Милом Ђукановићу, каже Лекић, дате су у класично дипломатској, дакле амбивалентној форми.

„Охрабрења и упозорења су у званичној пропагандни преведена као једнострана подршка стању у земљи, па и њеном руководству. Том телефонском разговору је у пропагандним наступима у диригованим медијима дат готово месијанско-мистични карактер“, сматра Лекић.

Лидер Демоса каже да „ова агресивна пропаганда, и сва та провинцијална, национално инфериорна представа, уз не мало финансирање такозваних лобиста новцем осиромашених црногорских грађана„, производи бумеранг код домац́е јавности.

Па и код оних којима чланство Црне Горе у НАТО није страно„, увјерен је лидер Демоса.

Лекић вјерује да кампања за НАТО, у зрелој јавности дјелује одбојно. Истовремено, он њен укупан ефекат не може до краја процијенити.

Залажем се за поимање политике као тежње општем добру, уз легитимно јавно конфронтирање различитих мишљења и ставова, након чега се одлучује демократски, некада консензусом, чешц́е слободно израженом вољом вец́ине. Демос ц́е респектовати читав спектар мишљења око потенцијалних НАТО интеграција, залажуц́и се да се на крају одлучи референдумом„, подвукао је лидер Демоса.

По њему, ипак, прије тога треба испунити услове за стварање декриминализоване, демократске, правне државе, што би требало да буде услов да позив за чланство буде уопште могућ.

Ми ћемо као Демос и ја лично, значајније укључити у дебате када се створе услови, и евентуално стигне позивница. До тада нећемо насиједати на пропаганду читаве приче, сматрајући да ова земља има много важнијих питања којима треба да се бавимо у правом интересу грађана“, каже Лекић.

Лидер Демоса констатује да ни Алијанса ни њене чланице нијесу тако хомогене како споља изгледа, посебно у савременим међународним условима толико бременитим проблемима па и очигледним промашајима.

miodrag-lekic-

Те разлике, истина из кулиса, вјероватно постоје поводом односа према црногорској власти.

„Не би било добро да са међународних адреса потцијене нашу средину, макар она била бројчано мала, која одлично види недосљедности између педагогије о императивима одговорног друштва, демократске контроле власти, о правној држави с једне стране и партнерству са особама ван правног поретка и богатим преступничким досијеима на унутрашњем и међународном плану“, тврди Лекић.

На питање Спутњика како коментарише „чињеницу да  се противници НАТО интеграција систематски карактеришу и етикетирају или као продужена рука званичне Москве, или као непријатељи државе, или као непријатељи црногорског прогреса, или све то скупа, Лекић каже:

Да, и афера „Депеше“, тај овдашњи Викиликс, је открила како домаћи званичници у разговорима са страним дипломатама пласирају приче да су против НАТО на домаћем терену примитивне, мрачне, анахронистичке снаге. С друге стране, домаћи појединци и групе инволвирани у корупционашке афере преко оданости НАТО-у настоје да ухвате воз историјске прогресивности па и модерности. И то је збиља иронија ситуације која би требало, не да обрадује, већ озбиљно забрине заинтересоване међународне партнере”, каже Лекић и потврђује да се етикетира и Русија.

„Која, не искључујем, има као и други своје ставове, па и интересе поводом истог питања, мада лично нисам имао баш ни једну прилику да то и искуствено уочим“, закључује лидер Демоса.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

5 thoughts on “Лекић: О НАТО-у одлучити референдумом

  1. Postujte srbi vi lekica koji se nije udostojio da se sastane sa nasim mitropolitom evo vec tri godine crni ste vi srbi bogomi

  2. Kakva je ovo praznina od čovjeka. A sta ces, prevarantu, sugerisati svojim ,,glasachima“ da zaokruze na tom referendumu?

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net