Лековић: Права радника довести на ниво достојан човјека
1 min read
Лековић
Актуелна истраживања о положају радника у Црној Гори, о злоупотреби радничких права и о потреби наших грађана да радни ангажман наставе негдје ван Црне Горе снажно говоре о систему друштвених односа који овдје владају већ неколико деценија. Иако говоримо о вишедеценијској инерцији својственој Црној Гори и Балкану уопште, крајње је вријеме да се чује овај „црвени аларм“ и да се комплетно друштво озбијно и предано посвети овом горућем проблему казао је Момчило Лековић, предсједник младих Демократа.
Наиме, подсјећа Лековић, агенција Дефакто у сарадњи са Међународном агенцијом рада спровели су анкету чији су резултати показали да у Црној Гори 33,8% радника озбиљно размишља о одласку из наше земље, а још 15% њих такође има намјеру да у једном тренутку предузме такав корак.
На првом нивоу узроци леже у досадашњем лошем управљању, ка неажурности претходне вишедеценијске власти и њиховом тоталном занемаривању радничких права. Такође, лоша финансијска политика и уопште катастрофалан систем вриједности претходне власти довели су до стварања превеликог јаза између богатих и сиромашних. У том деградирајућем процесу који је ово друштво одвећ дуго пролазило, поражена је средња класа, која је у свим развијеним друштвима стуб напретка и стабилности .
„Зато данас имамо толики број радника који су незадовољни својим платама, што је изузетно важан вид мотивације. Кад год се помене просјечна плата, свјесни смо да је ту много више оних који раде за минималну плату и да је однос примања неких јавних функционера био енормно несразмјеран примањима једног просјечног грађанина у Црној Гори. Када се све то узме у обзир, као и чести законски преступи власника фирми у приватном сектору, који се огледају у неплаћању прековременог радног времена, празничних дневница, неосигуравање радника на пуну зараду, недавање адекватних уговора у ради и слично, сасвим је јасно зашто је толико незадовољство запослених и зашто планирају свој живот ван граница Црне Горе“, наводи се у саопштењу.
На вишем нивоу, додаје, главни кривци су страх, несигурност и општа апатија. Осим економске, жестоко је погођена и морална супстанца друштва. Тако су створене околности очајних и непоштених друштвених односа који креирају веома лошу, нестимулишућу атмосферу.
„Замислимо сад млади брачни пар, који жели да заснује породицу а истовремено и ријеши стамбено питање. То је дивна прича, најљепша и најнормалнија, зар не? Израчунајмо колико енергије, колико свог живота треба да потроше та два млада родитеља и радника да би оба животна циља, која су у срећним друштвима нормала, успјешно реализовали? Свима нам је одговор познат: са нашим стандардом, готово цијела једна зарада треба да оде на вишедеценијски кредит, док од друге породица треба и да живи, и да се облачи, и да се школује, и да плаћа режије…“, наводи Лековић.
Да ли је то изводљиво, без трајних последица по здравље и срећу човјека? – Упитао је.
„А сад цијелој слици додајте и друштвени контекст политичке и економске нестабилности које успјешно уништавају и најпрецизнија животна планирања. Одвратну атмосферу коју производе константне радикализације у циљу јефтиних политичких профитирања, емоционалне уцјене и обмане које се људима продају као супституција за поштен рад. Дакле, сву ту себичну, подмуклу, нељудску шему превара и обмана која већ деценијама једе и садашњост и будућност“, наводи се у саопштењу.
Истиче да, када су на овај начин проблеми детектовани, изузетно је важно да нова власт посвети пуну пажњу њиховом рјешавању. А нова власт, сматра, за то треба стабилност, и простор за рад.
„Као што су обезбијеђени бесплатни уџбеници, дјечји додаци, и тиме заштићена права најмлађих грађана Црне Горе, сљедећи корак јесте довести права радника на ниво достојан човјека. То је хипотека коју је оставила претходна власт, али је на нама да проблему приступимо сразмјерно његовој јачини. Повећањем минималне зараде направили смо озбиљан и крупан корак али, наравно, то је само прва степеница на том тешком али обавезујућем путу. Сљедећи корак мора бити сузбијање противзаконитих активности директора и власника фирми. Они на тај начин угрожавају права радника, али и економију државе. Зато је наша обавеза да у што скоријем року станемо на крај томе“, наводи се у саопштењу.
Такође, како додаје, оно што би требало највише да забрине сваког јесте чињеница да чак 67,3% младих размишља о одласку из наше земље.
„Ово нажалост није никакав новитет. Црна Гора, попут земаља региона, одувијек је из разних разлога била земља из које се исељава. Али, у XXИ вијеку коначно имамо прилику да на томе посвећено радимо како би се овдје, данас, креирао контекст срећне сјутрашњости и негативни тренд коначно преокренуо. Ако као друштво у први план ставимо пројекат стабилизације и напретка, ако то урадимо усагласивши се око стратешких питања, попут чланства у ЕУ, успјећемо“, наводи се.
Он сматра да, само поштен приступ, напоран рад и знање нас воде напријед.
„Ми као мала заједница више немамо ни времена ни биолошког потенцијала за жртвовање, да би се икад више давили у губитничким матрицама оличеним у баналним национализмима, бесмисленим подјелама и јефтиним политикантствима који су упропастили животе генерација. И зато ово не може бити питање само једне партије, или само једне друштвене групе. Већ свих оних снага које су спремне да заједно мијењају друштво на боље, уједињене у једном широком друштвеном консензусу прогресивних снага спремних да преузму генерацијски задатак“, наводи се у саопштењу и додаје:
„Крајње је вријеме: сви који желе боље, праведно, прогресивно друштво, корак напријед; јер ово је питање стратешке визије“, поручио је Лековић.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Ove tzv. demonkrate, sve vise podsjecaju na neku prevarantsku sektu.Ko njima vjerovao, kukala mu majka.