Лековић: Примјер Звицерових станова показује зашто је црногорском судству потребан ветинг
1 min readСпецијално државно тужилаштво (СДТ) и службеници Специјалног полицијског одјељења (СПО) током финансијске истраге прикупили су доказе који указују на сумњу да је ова имовина стечена криминалном дјелатношћу одбјеглог шефа кавачког клана, Радоја Звицера, те да „ничија кућа“ и ова имовина имају истог власника, саопштио је посланик Демократа Момчило Лековић.
Истакао је да овај примјер јасно показује зашто је црногорском судству хитно потребна контрола, односно одређена врста ветинга.
„Прије свега, као посланик, желим изразити своје задовољство одлуком Врховног суда којом је усвојен захтјев за заштиту законитости Врховног државног тужилаштва (ВДТ) у вези са пет станова у стамбено-пословном комплексу ‘Мастер кварт’ у Подгорици при чему је утврђено да је вијеће Вишег суда у корист окривљеног повриједило закон, одлуком да у жалбеном поступку укине привремену мјеру обезбјеђења и забране коришћења и располагања некретнинама за које се основано сумња да су стечене криминалном дјелатношћу“, казао је Лековић.
„Са друге стране, моју забринутост изазива чињеница што управо овај случај наглашава озбиљне недостатке у нашем правосудном систему. Иако је истражни судија Вишег суда испрва одредио привремену мјеру забране коришћења и располагања спорним некретнинама, кривично вијеће Вишег суда је, на основу жалбе компаније ‘Мастер инжењеринг’, укинуло ту привремену мјеру. Врховни суд је касније утврдио да је одлука кривичног вијећа Вишег суда незаконита, нејасна и нелогична“, додао је.
„Непостојање досљедности и законитости у одлукама суда, а у овом случају судског вијећа, озбиљно угрожава повјерење грађана у правосудни систем и омета борбу против организованог криминала. Потребне су нам хитне реформе које ће осигурати транспарентност, одговорност и интегритет судија. Само кроз темељит процес контроле можемо осигурати да правда буде доступна свим грађанима и да ефикасно приведемо крају борбу против организованог криминала у нашој земљи“, закључио је Лековић.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Па, кроз хитне реформе последњих 30 година дореформисали сте судство, које ништа није ваљало ни у СФРЈ, до садашњег стања. Можда да прекинете да га реформишете и позабавите се здравим разумом и одговорношћу за рад не само у судству, већ у укупном државном апарату?