ИН4С

ИН4С портал

,,Летопис“ виси о концу

1 min read

Летопис Матице српске, најстарији књижевни часопис у Европи, а вероватно и у свету, доживео је 181. рођендан, али му већ ове године прети гашење. Разлози су финансијске природе, а проистекли су из одлуке Министарства културе да умањи овогодишњи буџет намењен Матици српској у Новом Саду.kul-letopis_620x0

Ресорно министарство је ове године Матици определило 35 милиона динара, а то је за пет милиона мања сума од оне коју је ова најстарија научно-културна установа добила прошле, претпрошле и 2012. године.

Матица је сваке године унатраг добијала средства за зараде запослених и за 12 бројева „Летописа“ у години. Матичине капиталне пројекте, оне од националног значаја као што су Српска енциклопедија и речник, финансира Министарство за науку.

,,Када смо пре два месеца од Министарства културе добили информацију о 35 милиона, сели смо и израчунали да можемо да поделимо плате запосленима у Матици, платимо грејање и струју, али не и остале дажбине, а што је најдрастичније – не можемо да финансирамо „Летопис“ – каже за „Новости“ проф. др Драган Станић, председник Матице српске.

Матичари су доведени у позицију да, такорећи, бирају између егзистенције својих породица и националне тековине – „Летописа“ који је 1824. године у Будиму, основао и оставио Антоније Магарашевић. Речит је и детаљ да је „Летопис“ две године старији од Матице српске (1826).

Станић истиче да су људи у Матици разумни и свесни економске кризе и зато је упутио молбу Министарству за договор о мерама штедње у овој институцији.

Одговорно се понашамо већ 20 година – додаје Станић. – У том периоду нисмо запослили ниједног новог радника, мада се у Матици, што је и разумљиво за институцију оваквог значаја, посао из године у годину умножава.

Одговор који је Станићу послао неко од сарадника министра културе, садржао је препоруку да Матица покуша да обезбеди средства за штампање „Летописа“ на јавном конкурсу.

,,Послушали смо препоруку, али невоља је у томе што на конкурсу можемо да добијемо највише 600.000 динара, а „Летопис“ на годишњем нивоу кошта 2,3 милиона динара – каже Станић и додаје да и даље шаље апеле Министарству културе с молбом за разговор о штедњи, „али нас оданде нико још не зове“.

У руском граду Нижњи Новгород ових дана ће бити отворен Српски центар. Проф. др Драган Станић поклониће Центру књиге из Едиције Матице српске. Међу даровима, биће и примерци „Летописа“ који се већ готово два века бави језиком, књижевношћу, историјом, религијом и културом српског народа, али и целог словенског света, „от Адријатског до Леденог, и от Балтиског до Црног мора“.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thoughts on “,,Летопис“ виси о концу

  1. Просто је незамисливо да држава не подржи пројекат штампања Летописа који је од огромног значаја за СРБски народ. Таква небрига и немарност немају објашњења сем ако није нека „ујдурма“ Запада у питању. Немам речи за глувоћу Министарства за културу и стварно бих питао те људе „Тамо“ шта они мисле и размишљају и да ли баш сваки динар распоређују према културном значају или нечем другом.
    Драги посленици и запослени у Матици СРБској не посустајте и не клоните духом. куцајте на сва врата која Вам падну на памет. Летопис не сме да нестане.
    Трба да истрајемо у борби за очување СРБског наслеђа, културе и духовности по сваку цену.
    Пуно поздрава и добре енергије, шаљем Вам од свег срца са надом и жељом да Летопис настави своје постајање.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy