Лидери по дуговима: Сваки становник Црне Горе дужан по 5.000 евра
1 min read![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2019/04/karikatura-dugovi-milo-djukanovic.jpg)
карикатура, Горан Шћекић
Финансијско здравље Црне Горе је опасно нарушено јер је задуженост од стицања независности 2006. године до данас порасла за скоро 300 одсто, док је за исти период друштвени бруто-производ (БДП) порастао за свега 45 одсто.
То је у разговору за “Вијести” казао економиста и директор Балкан бизнис центра Бранко Драгаш.
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2019/04/2019042908040_4aadc38b-c963-4242-9e92-aecc19c1fa89-409x197.jpeg)
“Укупни дуг Црне Горе на крају 2018. године је био 3,09 милијарди еура. Ако знамо да је 2006. године када се Црна Гора осамосталила дуг био 701 милион еура, јасно је да се независна Црна Гора рекордно задужила 2,3 милијарде еура или 192 милиона еура годишње. Како Црна Гора има 620.029 становника, то значи да сваки становник дугује око 5.000 еура. Може ли то данас да врати сваки становник Црне Горе или боље питање да ли свака породица може да врати 15 до 20 хиљада еура дуга”, нагласио је Драгаш.
Он је додао да је то сурова истина о економском стању, оцјењујући да је лидерска позиција Црне Горе у брзини задуживања.
“Од 2006. године Црна Гора је имала годишњи привредни раст у просјеку 3,5 одсто.То значи да је БДП порастао кумулативно за 45 одсто, али је задуженост порасла за скоро 300 одсто. Како се може седам пута већом задуженошћу од привредног раста да обезбиједи финансијска стабилност? То је немогуће. Балон ће сигурно да пукне. Тада слиједи отрежњење, које ће бити болно за грађане Црне Горе, нарочито за оне који живе од плате или пензије. Како је плата 52 одсто запослених свега 250 еура и како је преко 52.000 младих незапослено, преко 20.000 дјеце живи у апсолутном сиромаштву и преко 65 одсто пензионера не може да састави крај са крајем, онда ће се погоршати социјална слика друштва. Биће све више сиромашних и све мањи број оних који су све богатији”, оцијенио је Драгаш.
На питање да ли Србија и Црна Гора данас имају економске елите и капиталисте у правом смислу те ријечи или се заправо ради о политичким и економским диктатурама десетине породица у двијема државама, Драгаш је казао да осим духовне елите друга не постоји и да се “похлепни тајкуни или неки неписмени не могу назвати елитом”, те да су они већ за живота заборављени.
“Они припадају организованој транзиционој банци која је опљачкала свој народ. Елита је, рецимо Његош. Елита је неко непролазан. Неко ко је, за живота, створио бесмртно дјело. Све остало је боранија. Чорбине чорбе чорба. Послован човјек сам од 1984. и познајем готово све транзиционе политичаре и тајкуне у источној Европи. Знам каквим су све преварама и пљачкама отимали од државе и народа. Ти разбојници су свуда потпуно исти. Имају исте виле, иста кола, исте сатове.То што су они такви, што једна породица све контролише или неколико породица није њихова кривица, него наша. Зашто смо им дозволили да нас опљачкају, омаловаже и поробе? Зашто се нисмо побунили и супротставили”, нагласио је економски аналитичар.
Драгаш је посебно истакао да су “заводи за статистику увијек били политички билтени режима за убјеђивање поробљених и сиромашних грађана да живе боље од јапанске краве”.
“Грађани у својим новчаницима најбоље могу да виде праве статистичке податке”, оцијенио је Драгаш.
На питање зашто Србија није више заинтересована за Луку Бар или Монтекарго, него је трговински више усмјерена према Солуну или Констанци, он је одговорио: “Тешко разумијем економску политику српске владе и када Србију буде водила Влада народног спаса све ће се из коријена измијенити”.
”Срушимо политички тоталитаризам”
Драгаш, који је критичар власти у Србији, упоређујући економски и политички систем у Србији који се у претходном периоду мијењао, док је у Црној Гори иста власт 30 година, истакао је да је предност Србије што су имали “више различитих кловнова у политичком циркусу, који су играли колоритне улоге, па су имали бољу забаву”.
“Ваш избор је био да гледате једну те исту, досадну, лоше режирану представу, гдје се кловн претворио у главног капоа. Суштина је увијек иста – политички тоталитаризам. Наш историјски задатак је рушење тог накарадног и назадног политичког и економског система”, рекао је Драгаш.
На питање када се коначно може очекивати крај транзиције из бившег социјалистичког друштва, Драгаш одговара да се “транзициони бандити” неће зауставити док све не распродају у држави и да то грађани добро запамте.
“На крају свега ће покушати да продају и народ као робље колонизаторима. Транзиција је прелазак нечега у ништа. Није проблем у тим транзиционим варварима, него у нама. Грађани морају да се пробуде и побуне. Генерација 50-их и 60-их година, моја генерација, која је била конформистичка, гледала је само личне интересе и довела до овакве трагедије народа, има историјску обавезу да стане у прве борбене редове за одбрану државе, нације и морала… Данас је право вријеме. Грађани су устали и изашли на улице. Дух новог доба је изашао из затворене флаше. Дијелимо се на оне који су опљачкани и оне који су их опљачкали. Нема нам напретка док из темеља не срушимо политички тоталитарни систем. То је суштина политике XXI вијека”, казао је Драгаш, осврћући се на протесте.
Највећи економиста – жена Црногорка
Драгаш је, на питање о томе ко је највећи економиста у Црној Гори или да је поријеклом из ове државе у новијем добу, одговорио: “Највећи економиста Црне Горе је – жена Црногорка”.
“Ваше баке, мајке, тетке, стрине, куме и комшинице. Све оне паметне, мудре, добре и радне жене што управљају оскудним породичним буџетима, што ишколоваше дјецу, подигоше нове људе и нико их никада није упитао – како сте то све успјеле, жене Црногорке? Ја их сада први питам како су успјеле да мале приходе расподијеле да сви имају, ко их је учио да воде финансије, које су економске факултете завршиле и какве мјере штедње примјењују. Учимо од њих како се води породица и држава”, казао је Драгаш.
Драгаш је истакао да овај регион припада Истоку и Западу и да можемо да помогнемо да се боље разумију и сарађују.
“Можемо да будемо мост између Истока и Запада преко кога ће они који прелазе да плаћају мостарину. Искоришћеност привредних капацитета у нашим државама је свега 15 одсто, што значи да има простора за стварање знатно бољег животног стандарда”, оцијенио је Драгаш.
На питање да ли ће изградња малих хидроелектрана и даље бити само параван за богаћење појединаца наредних неколико деценија, Драгаш је истакао да има енергије у изобиљу и треба створити могућност у новом добу да се свако прикључи и користи бесплатно ту енергију.
Извор: Вијести
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2022/10/0-02-05-b923b1b69720421610be1c8886d9aa3e5785fb2405d1260129ec99b6cc5feec9_a42cea59ea42f009-1024x105-1.png)
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Viber-komjuniti-300h50-a.jpg)
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Telegram-komjuniti-300h50-a.jpg)
Ima jedan ekonomski parametar po kome je Srbija daleko ispred CG: Srbija ima najveću stopu rasta siromaštva u regionu (i dalje).
Komlene opet si se naduvao…
Montenegro jes malena, al lopovska, nepoštena i najzaduženija OJ