ИН4С

ИН4С портал

Ликвидација је неминовност: Влада о пропустима и недостацима у пословању МА

1 min read

Први и дугогодишњи директор МА - Зоран Ђуришић

Влада је утврдила Предлог измјена и допуна Закона о фискализацији у промету производа и услуга, којима се предлаже могућност прелазног периода до 1. јуна наредне године за успостављање система електронске фискализације у реалном времену.

Из Владине Службе за односе с јавношћу је саопштено да је извршна власт предложене измјене утврдила на сједници у четвртак, уважавајући потребе привредне заједнице.

“То би значило да се пореским обвезницима, у првих пет мјесеци наредне године, оставља могућност избора начина евидентирања промета производа односно услуга, уз обавезу увођења примјене система онлине фискализације у реалном времену од 1. јуна, за све обвезнике у складу са законом”, казали су из Владе.

Такође, прецизирано је да у тренутку преласка на нови систем електронске фискализације у реалном времену, обвезници неће бити у могућности да се врате на стари систем.

„У дискусији је наглашено да ће се доношењем предложеног закона успоставити систем којим ће се обезбиједити доступност података о промету производа и услуга са циљем ефикасне контроле промета, што ће значајно допринијети смањивању неформалне економије у овој области“, додали су из Владе.

Такође, како је оцијењено, предложени закон ће допринијети постепеном смањивању пореске администрације, што ће пореским обвезницима олакшати поступак обрачунавања и плаћања пореских обавеза.

Влада је на сједници усвојила и Информацију о потреби доношења рјешења о привременом финансирању потрошачких јединица од 1. јануара до доношења закона о буџету за наредну годину. Влада је усвојила и Информацију о потреби заказивања Скупштине акционара Електропривреде (ЕПЦГ) у којој се наводи да се ванредна сједница сазива ради доношења одлуке о разрјешењу и избору нових чланова Одбора директора.

Како је саопштено, поступак разрјешења свих чланова Одбора директора покреће се због лошег управљања компанијом у дужем периоду.

„Влада је оцијенила да нетранспарентно пословање, поједине контрадикторне одлуке управљачке структуре компаније, као и евидентно постојање конфликта интереса код појединих чланова Одбора, тражи брзу реакцију оснивача, па је неопходно да се одлуке о разрјешењу и именовању спроведу у што скоријем року“, додаје се у саопштењу.

Влада је на сједници размотрила и Информацију о стању у националном авио-превознику Монтенегро Аирлинес (МА), у којој је указано на бројне пропусте, мањкавости и недостатке у пословању те компаније.

Како су подсјетили, Закон о улагању у консолидацију и развој МА суспендован је одлуком Савјета Агенције за заштиту конкуренције (АЗК).

„Усљед нејасних и неријешених надлежности унутар Агенције, на основу стечених информација консултанти су подржали позитивно мишљење о Закону, које Савијет Агенције није прихватио, те дао рјешење којим се обуставља даља исплата средстава по основу важећег Закона“, наводи се у саопштењу.

Могућност жалбе на обуставу исплата није искоришћена од тадашњег Министарства саобраћаја и поморства, те се изгубила могућност управног поступка.

Како се додаје, сам закон леx специалис није донешен на прави начин, а компанија је запала у озбиљна дуговања, од којих су нека ургентна за плаћање.

Из Владе су саопштили да је по основу Закона о улагању у консолидацију и развој МА, тој компанији исплаћен износ од 4,2 милиона еура, умањен у коначном на 3,7 милиона еура, што су намјенска средства за рестаурацију мотора.

„За коришћење ових средстава за текуће обавезе неопходна је одлука Владе. Друга опција је краткорочна позајмица уз тржишне услове у износу од око пет милона еура или једноставно наставак примјене спорног Закона и исплата неисплаћених средстава од око 3,8 милиона еура“, навели су из Владе. У компанији је, како се додаје, посљедња мјесечна зарада запосленима исплаћена у септембру ове године, док национални авио-превозник није плаћао обавезе Пореској управи (ПУ) за порезе у доприносе од октобра 2016. године.

Ликвидација МА се у Информацији наводи као неминовност пред коју је Влада доведена, а поступак ликвидације износио би око 50 милиона еура.

„Због препознавања неупитне важности постојања националног авио-превозника, најављује се оснивање потпуно нове компаније, а поступак стварања уз интензиван рад не би био краћи од шест до девет мјесеци“, додали су из Владе.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

4 thoughts on “Ликвидација је неминовност: Влада о пропустима и недостацима у пословању МА

  1. Sanja, ti mora da si clan DPS ili SDP ili imas nekoga iz tih partija koji radi u MA pa toliko kukas i zalis za tim lopovima koji godinama stvaraju samo gubitke a mi gradjani placamo iz budzeta njihovu nesposobnost. Pitas li se ti kolike su prosjecne plate tih gubitasa i koliko je njih prekobrojnih nagurano u MA po partijskom kljucu? A o bahanalijama i zurkama sa onim sponzorusama sto su ih pozaposljavali sa ulice a bez skole da ne pricam jer svi u firmi pricaju o njima. No je tebi sto kad formiraju novu aviokompaniju u njoj nece bit zaposljavanja po partijskom kljucu kao do sad pa tvoji iz DPS nece bit primljeni. Bolje da se zapitas sto je sa hiljadama nas koji sa zavrsenim fakultetima godinama cekamo posao i uzaludno konkurisemo ali nas teren ne prepoznaje.

    1. Ova Vlada vise nema podrsku moju niti moje porodice.
      Ugasiti MA i ostaviti toliko porodica bez hljeba je nemoralno i ne znam sa kojim pravom i kojim znanjem to rade.
      Blago nama sa ekspertima!

      1
      20
      1. Сања нека зараде сами,
        као и ми обични грађани, добили су огромна средства за рад да зарађују ЕУропски, а праве губитке јер су неспособни и раскалашни

        немој да ја један дан у недељи ми радимо да би од нас узели а они опстали, луксузирали се, запошљавали спонзоруше и то представљали као неки врхунски патриотизам.

        на крају крајева сами су без референдума кренули у тржишну економију и позатварали све велике фирме у ЦГ

        15

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy