Лист ,,Црногорац“ 1871: Док је Срба патриота у Херцег Новом нико неће успјети да унесе раздор на југу србском
Желио бих, али нисам у стању да проговорим коју о оним задужбинама што су наши очеви остављали на најсветију сврху. А ,,Црногорац“ би за то био најсходнији лист, као први орган наш на југу србском. Ја ћу вам овом приликом рећи коју о плоду овдјешње лијепе задужбине Бошковић – Ђуровић – Лакетићевој, ког је сабрало овдашње србство. писало је у допису из Херцег Новог који је објављен у листу ,,Црногорац“ 1871. године.
Аутор дописа, забринут због могућег премијештања Српске поморске школе која је отворена 1858. године у насељу Србина, а која је уједно и један од темеља поморске прошлости ове српске територије, позвао је путем цетињског листа ,,Црногорац“ све Србе да изнесу јавно и похвале и критике о просветним задужбинама, како би се очувао квалитет образовања српске омладине.
– Но, што ја не могу – напомињем осталијем Србима који то могу, да се потруде па да о многијем просвјетним задужбинама кажу шта знаду. Ако је потребито кога опоменути, штета је то пропустити, ако ли је управа њихова беспрекорна, онда и то треба на јавност изнијети бар за примјер другијема и бар с тога што је свакоме мило чути добро ма с ког нашег краја, ријечи су упућене из херцегновске Србине.
О функционисању Српске закладне поморске школе, која је настала као производ жеље за очувањем српског језика и изучавањем морепловства богатог трговца из Херцег Новог – Јована Бошковића, аутор је са поносом истакао да се као Србин може поносити успјехом српске омладине.
– Из овог се фонда издржава учиељ морепловства (наутике) и србског језика. Ја сам био срећа што сам могао присуствовати овогодишњем испиту у овом заводу, ако се срећан може назвати Србин кад опипље и које лијепо дјело поред толиког мноштва лијепих ријечи, писало је у 31. броју ,,Црногорца“.
Ђаци Српске поморске школе, како се наглашава у тексту, највеће интересовање и највише оцјене су имали из српског језика и историје.
– А србску повјесницу ће ти тако казивати на комаде као најпознатије и најлакше причице. Једном ријечју ствари за невјеровати својим ушима, поручено је из Србине.
Аутор поручује да је забринут јер, како пише у допису, постоје људи који су имали намјеру да ово херцегновско насеље оставе без Српске поморске школе.
– Али ја још не могу вјеровати да је истинита ова опака намјера, но и ако је, не бојим се да ће успјети док је у Новоме познатијех патриота, не од јучер, него од много прије нас. Само ако што не поквари паклени раздор који се почиње увлачити и овдје од неког доба, закључује се у тексту цетињског ,,Црногорца“ који је објављен 21. августа 1871. године.
* Српска поморска школа која је отворена давне 1858. године, данас је небригом државе препуштена пропадању. Један од темеља просвете на територији данашње Црне Горе и споменик развоја школства данас је у рушевном стању. Уз то, држава је незаконито укњижила на себе, односно Министарство просвете Црне Горе, зграду некадашње школе и њено двориште. Повраћај имовине задужбине Бошковић, Ђуровић, Лакетић у процесу је реституције.
Прочитајте још:
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Свака част и поштовање браћи Новљанима. Увијек сте се показали и доказали.