ИН4С

ИН4С портал

Љекари превише времена троше на формуле, ускоро нови електронски систем заказивања

1 min read

Александар Секулић

Генерални директор Директората за дигитално здравље у Министарству здравља Александар Секулић казао је за Дан да ће нови систем заказивања прегледа, на коме тренутно ради тим стручњака, омогућити већу ефикасност, максимално коришћење људских ресурса у здравственим установама и бољу комуникацију између свих нивоа здравствене заштите.

Он је истакао да су лоше повезани системи примарног, секундарног и терцијарног нивоа наслијеђени проблем који оптерећује пацијенте у смислу остваривања права на здравствену заштиту. Он истиче да је то терет и за медицинско особље у смислу ефикасности у раду и пружању услуга.

Он је казао да је Министарство здравља, у сарадњи са свим дјеловима здравственог система, формирало тим који управо ради на анализи проблема и предлозима рјешења за нови систем електронског заказивања.

“Циљ је да систем електронског заказивања буде модерна, адаптивна и проактивна дигитална платформа, која мора превазићи недовољан број расположивих термина у појединим специјалностима, превелику оптерећеност терцијарног нивоа здравствене заштите, неадекватни ангажаман и организацију на примарном нивоу и цио сет проблема који из тога проистичу”, казао је Секулић за Дан.

Основни задатак је повећање ефикасности, максимално коришћење капацитета и људских ресурса у систему, побољшање комуникације између примарног, секундарног и терцијарног нивоа здравствене заштите.

“Такође, редефинисање улоге примарне здравствене заштите, којом ћемо додатно растеретити остале здравствене нивое, дио је напора које Министарство здравља улаже како би примарна здравствена заштита била што више окренута превенцији, а не само третирању медицинских стања. Уз то, љекари на свим нивоима тренутно превише свог времена и енергије троше на попуњавање застарјелих дигиталних форми у оквиру платформе умјесто да своје вријеме посвете пацијенту. У том смислу, технологије које припремамо кроз дигитална рјешења базиране су на вјештачкој интелигенцији, оптималном коришћењу медицинских података и управљању расположивим људским и материјалним ресурсима”, рекао је Секулић.

Он је нагласио да пацијент мора бити растерећен улоге у којој је доминантно он задужен да чува своју медицинску документацију и управља њоме.

“Технологија нам омогућава администрацију без папира у здравственом систему, а сви потребни подаци ће бити доступни и љекару и пацијенту. И тај сегмент унапређења платформе имаће мултипликативне позитивне ефекте”, наводи Секулић.

Прегледи и лијечење у домовима здравља свакако морају бити боље дефинисани.

“Изабраним љекарима морамо помоћи да боље остварују своју дефинисану улогу и буду примарна карика интеракције пацијента и здравственог система. Такође, Клинички центар Црне Горе, као једина установа терцијарног нивоа у Црној Гори, мора бити растерећен од непотребних процедура и прегледа, које по дефиницији могу пружити љекари на примарном нивоу. Тиме ће КЦЦГ добити додатне реурсе у виду слободних радних сати и људских ресурса, а пацијенти бољу услугу”, казао је Секулић.

Један клик за потврду доласка

Упитан на који начин се може ријешити проблем око 30 одсто прегледа у КЦЦГ на које се грађани не одазову, Секулић каже да ће бити уведено дигитално рјешење.

“Уз интензивну комуникацију Министарства здравља и КЦЦГ, у припреми је дигитално рјешење којим ће грађани једним кликом или СМС-ом потврдити или отказати долазак на заказани преглед у адекватном временском периоду. За категорије пацијената који нису у могућности да користе напредне технологије, кол-центар ће преузети улогу да позивима према пацијентима уочи заказаних термина додатно помогне и њима и љекарима, како би овај евидентни проблем био ријешен”, рекао је Секулић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net