ИН4С

ИН4С портал

Љекарска комора: Љекарима забрањено да примају поклоне

Љекарска комора је утврдила Кодекс медицинске етике и деонтологије којим је прописано да је, осим редовне и дефинисане накнаде за љекарски рад, у облику плате или хонорара, и задовољства што је помогао пацијенту, друго стицање материјалне или било које друге користи из његовог љекарског рада, у супротности са Етичким кодексом, пише Дан
љекар

Илустрација

Љекарска комора је утврдила Кодекс медицинске етике и деонтологије којим је прописано да је, осим редовне и дефинисане накнаде за љекарски рад, у облику плате или хонорара, и задовољства што је помогао пацијенту, друго стицање материјалне или било које друге користи из његовог љекарског рада, у супротности са Етичким кодексом, пише Дан.

У Кодексу медицинске етике, у који је Дан имао увид, наводи се да је свако условљавање здравствене услуге материјалним користима које нијесу у складу са етичким принципима у супротности са Етичким кодексом.

Из Љекарске коморе истичу да се Кодексом медицинске етике и деонтологије утврђују етичка начела у обављању професионалних дужности чланова Љекарске коморе Црне Горе, с тим у вези уређују се и односи чланова Коморе према пацијентима, као и међусобни односи чланова Коморе.

Забрањена је злоупотреба занимања и положаја од стране љекара. Љекар не смије да користи љекарски позив или положај да би себи или другоме прибавио незаконит материјални добитак или другу погодност.

Љекар не смије да користи називе који му нијесу званично додијељени.

Приликом давања љекарских потврда, извјештаја и мишљења, љекар треба да поступа са повећаном пажњом и према најбољем знању. Давање лажних потврда, извјештаја и мишљења о љековима, медицинским средствима, ским производима, методама лијечења или стању здравља пацијента представља грубу повреду начела медицинске етике.

Некритичко објављивање и пропагирање недовољно провјерених дијагностичких, терапијских и других метода лијечења, као и љекова, етички је прекршај. Љекар је дужан да се супротстави нестручним, неетичким и незаконитим поступцима љекара у области дијагностике и лијечења и да о томе обавијести надлежне органе и институције.

Начело поштовања аутономије и права пацијената, љекар је дужан да поштује права, слободе, аутономију и људско достојанство сваког пацијента. У лијечењу пацијента љекар поступа економично и рационално, избјегавајући непотребне прегледе и поступке, без обзира ко сноси трошкове лијечења пацијента.

У кодексу посебно наглашавају да је дужност љекара да се истрајно заузима за здраву околину дјеце и посвећује им посебну бригу, нарочито ако су физички или психички болесна. Уколико опази злоупотребу, мучење, недостатке или погрешно васпитање дјетета од стране његове породице или стараоца и непоступање по љекарским савјетима, упозориће надлежне институције и према својим могућностима омогућити заштиту дјетета.

Љекар педијатар, љекар друге специјалности или опште праксе прегледа мало, предшколско и школско дијете у присуству родитеља, родбине, старатеља, васпитача или школског наставника до узраста одређеног законом. Посебну бригу посвећује физички и психички хендикепираној дјеци, било да су хоспитализована у специјалним установама, или да се ради о дјеци у сопственим породицама.“, наведено је у Етичком кодексу.

Извор: ЦДМ

Прочитајте још:

Турци у Црној Гори основали 2.097 фирми, највише у Будви и Подгорици

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *