ИН4С

ИН4С портал

Љешковић опет бије, директор још ћути

1 min read

Радош Љешковић

Одјељење за форензичко-судску психијатрију болнице у Доброти поново је било поприште обрачуна – притворени Радош Љешковић напао је прије двије ноћи и повриједио затвореника Милана Сјеклоћу, док се овај туширао.

То је од средине јуна четврти инцидент чији актер је Никшићанин, за којег директор Специјалне болнице за психијатрију, др Александар Мачић тврди да му није ни мјесто у тој здравственој установи, јер се “ради о спретном криминалцу, симуланту…”.

Сјеклоћа је нападнут 29. јуна увече, око 21.30 сати, након чега су му здравствени радници болнице указали прву помоћ, али је он, тврде извори “Вијести”, тражио да га одведу на преглед у рисанску болницу, како би му констатовали повреде.

Непуних пола сата касније полиција је стигла у просторије Одјељења психијатријске болнице, на ком су пацијенти смјештени одлуком судова.

Полицијски инспектори су прикупили обавјештења од очевидаца, а из Управе полиције за “Вијести” су казали да су о догађају обавијестили дежурног тужиоца у Основном државном тужилаштву у Котору.

Саговорник из СБП Доброта казао је “Вијестима” да су инциденти учестали због неадекватног обезбјеђења на Одјељењу за форензичко-судску психијатрију и да их увијек изазивају двојица затвореника – Љешковић и Бошко Филиповић.

“Умјесто осам запослених у служби обезбјеђења, раде само двојица. Питање је тренутка када ће инцидент ескалирати до размјера које неће бити могуће контролисати”, казао је саговорник.

Директор СБП Доброта од 17. јуна не одговара на питања “Вијести” о обезбјеђењу судског одјељења – колико службеника ради у једној смјени и која је фирма задужена за безбједност у том дијелу психијатријске установе.

Извор из болнице казао је да Мачић, како би заштитио начелника судског одјељења, проблеме “рјешава” гурањем под тепих.

“Умјесто да изолују оне који константно праве проблем, а то су двојица затвореника, они дозвољавају да та двојица праве таборе и охрабрују и друге да учествују у инцидентима. Начин на који рјешавају проблем заштите других од, рецимо Љешковића, јесте да оне које он нападне премјесте на друго одјељење, на примјер на Одјељење за лијечење болести зависности”, казао је исти саговорник.

Истакао је да су исти пацијенти који су прије двије ноћи направили проблем, прије двије седмице вријеђали и дежурну докторку и техничаре.

Мачић ни на питања о томе није одговорио од 17. јуна, а из те установе оћутали су и питања да ли Љешковићу привилегије обезбјеђује начелник судског одјељења…

Напади

Љешковић, вишеструки повратник у извршењу кривичних дјела, средином јуна направио је најмање два слична инцидента у болници у Доброти, током којих је напао и повриједио притвореника Митра Вучинића.

Први пут то је учинио 14. јуна, а то показује и снимак надзорних камера у које су “Вијести” имале увид.

На снимку се види да Вучинић и Љешковић корачају ходником у сусрет један другом. Вучинић разговара телефоном и иде супротном страном од оне којом корача Љешковић. У моменту када се сусрећу, Љешковић замахује руком и удара Вучинића који покушава да се одбрани, али и даље добија ударце. Након неколико секунди Љешковић је оборио суграђанина на под и наставио да га удара.

Камере су забиљежиле и да из осталих соба истрчава више притвореника, али у почетку само дио њих покушава да раздвоји двојицу Никшићана. Након неколико секунди у тај простор утрчава обезбјеђење и највјероватније медицински техничар, који их такође раздвајају, а потом им се придружују још двојица притвореника. Осталих неколико мирно је посматрало тучу.

Након непун минут успјели су да савладају Љешковића и од њега отргну Вучинића.

Два дана касније поново је покушавао да нападне Вучинића, али није успио да га се домогне.

Те ноћи, тврде саговорници “Вијести” из те здравствене установе, Љешковић и Бошко Филиповић правили су хаос на Одјељењу за форензичко-судску психијатрију, гдје су обојица смјештени одлукама суда. Наводно, они су те ноћи правили неред, ломили инвентар, вријеђали дежурног љекара и техничаре, пријетили им.

Јутро након тога, Љешковић је успио да нападне Вучинића…

Љешковић је 25. априла бонсеком пресјекао решетке на прозору и побјегао с Одјељења за форензичко-судску психијатрију. Ухапшен је у родном Никшићу након четрдесетодневног бјекства.

Иако је директор психијатријске установе у којој је Никшићанин смјештен поручивао да Љешковићу није мјесто у тој болници, он је након хапшења враћен на Одјељење за форензичко-судску психијатрију.

То што је крајем априла трећи пут побјегао са судског одјељења, највјероватније није довољно да би одговарао због кривичног дјела бјекство лица лишеног слободе.

То произилази из одговора достављених раније “Вијестима” из Основног државног тужилаштва у Котору, одакле су појаснили да је дежурни тужилац обавијештен о “предметном догађају од стране ОПС УП ОБ Котор”, да је полицији дао упутства да предузму одређене радње:

“Ради утврђивања околности предметног догађаја, а ради оцјене да ли се у радњама неког лица стичу елементи кривичног дјела за које се гоњење предузима по службеној дужности.

Ради заштите од објелодањивања података који се односе на садржину предузетих радњи у преткривичном поступку и доказа прикупљених извиђајем, нијесмо у могућности да Вам одговоримо до којих смо сазнања дошли, које су радње предузете, те о садржини прикупљених доказа.

Указујемо да је за постојање кривичног дјела бјекство лица лишеног слободе из члана 393 Кривичног законика Црне Горе потребно да је до бјекства лица лишеног слободе на основу закона дошло употребом силе против неког лица или пријетњом да ће се непосредно напасти на живот или тијело неког лица”, одговорила је “Вијестима” портпаролка тог тужилаштва, државна тужитељка Тијана Челановић.

Због бјекства Љешковића полиција је више пута саслушавала начелника Одјељења за форензичко-судску психијатрију, доктора Јова Ђедовића, казали су “Вијестима” раније из Управе полиције.

Вијести 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “Љешковић опет бије, директор још ћути

  1. Судију који га је тамо послао треба одмах суспендовати. А тога олоша треба у кавез на једно 3 мјесеца.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *